Şamiloğlu, 2007'de olduğu gibi bu yıl da Olimpiyat vizesi veren Dünya Şampiyonası'nda yarışmalara dört gün kala sakatlanarak, olimpiyatlara katılma şansını bir kez daha yitirdi. 
2008 Pekin Olimpiyatları öncesi, 2007 yılında yapılan Dünya Şampiyonası'nda da müsabakasına iki gün kala sakatlanarak Oyunlar’a veda eden Ümit Şamiloğlu, 2012 Londra Olimpiyatları'nı da aynı şekilde elinden kaçırdı. Geçen ay Japonya'da yapılan ve Olimpiyatlara vize veren Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda, yarışmalara 4 gün kala aşil tendonu kopan Şamiloğlu, şampiyonadan çekilmek zorunda kaldı. 
Şamiloğlu, ''En büyük hayalim olimpiyat madalyasıydı ama bazı şeyler nasip değilse ne yapsanız olmuyor'' dedi. 
Tam 4 yıldır bunun için hazırlandığını belirten milli jimnastikçi, antrenörü Şenol Türkdağ ile Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, eski milli jimnastikçi Suat Çelen'in de destekleriyle Bolu'da çok güzel bir hazırlık dönemi geçirdiğini kaydederek, ''Zorlu bir süreçti, çünkü ailemden çok uzak kaldım. Bu arada bir de kolumdan operasyon geçirdim ama o tamamen iyileşmişti. Madalya şansım çok yüksekti'' diye konuştu. 
Tokyo 2020
Tokyo 2020 : Top 5 Artistic Gymnastics
11/08/2021 - 12:26
Ümit Şamiloğlu, ''2008'deki sakatlığın ardından olimpiyat hayalim içimde kaldı ve 2012 için hırslandım. Aslında 2008'de olimpiyatlarla birlikte jübile yapacaktım ama kendi kendime '4 sene daha dayan' dedim ve tekrar hazırlanmaya başladım'' şeklinde konuştu. 

''Yere bastım, havaya çıkarken sesi duydum''
Şu an dünyada ilk üçe oynayacak 5-6 jimnastikçinin bulunduğunu kaydeden Şamiloğlu, şöyle devam etti: 
''Ben de favorilerden biriydim. Madalya şansım çok yüksekti. Yarışmalardan 4 gün önce podyum antrenmanına çıktım. Bu, yarışmanın provası sayılır. Hakemler, jüri herkes orada olur. Son tura girdik. Serimi yapıp 1 dakika sonra salondan çıkacağım. Hocama selam verdim ve harekete başladım. Yere bastım, havaya çıkarken sesi duydum. Tek başına 5 ton çekebilen aşil tendonu koptuğunda kulaklarınızı çınlatıyor. Acı hissetmedim. 2 salto, 2 burgu yapacaktım, devam ettim. Bize hep bu öğretilir, bu tür bir durumda vazgeçersen daha tehlikeli olur. Yere yüzüstü düştüm ama son anda kafamı kurtardım. Çok daha ciddi bir durum ortaya çıkabilirdi.'' 
İlk önce başına gelene inanamadığını anlatan Şamiloğlu, ''İlk anda 'yine mi' diyerek isyan edesim geldi ama sonra sakin kafayla olayı tekrar düşündüğümde başımı kurtardığıma şükrettim. Elim mosmor oldu, çünkü başımı kurtarmak için elime yüklenmiştim'' ifadelerini kullandı. 
Büyük hayal kırıklığına uğradığını ve ''bunca zaman bunun için mi çalıştım, ailemden, 2 yaşındaki oğlumdan ayrı kaldım'' diye düşündüğünü dile getiren milli sporcu, şampiyonadan önce 3 kişinin daha aşil tendonunun koptuğunu, 4 kişinin de dizinden sakatlandığını söyledi. 
Tokyo 2020
Artistic Gymnastic: Liu Yang wins gold medal in Men's ring - Tokyo 2020 - Olimpiyatların Önemli
02/08/2021 - 09:06
Tokyo 2020
Artistik jimnastik - Tokyo 2020 - Olimpiyatların Önemli Anları
01/08/2021 - 11:39