Davanın sebebi ise eski antrenörü ve işvereni Nike’ın yıllarca duygusal ve fiziksel taciz uygulaması olarak gösterildi.
Cain’in avukatı, Nike’ın eski koç Alberto Salazar’a kadınları kilolarından dolayı utandırmasına, vücutlarını nesnel objeye dönüştürmesine izin verdiğini iddia etti.
https://i.eurosport.com/2021/04/14/3097854.jpg
Atletizm
Olimpiyat şampiyonu Jepchirchir ve Korir New York Maratonu'nu kazandı
09/11/2021 - 06:03
Multnomah İlçe Devre Mahkemesi’nde açılan davaya göre, Nike’ın Oregon Projesi’nde yer alan Mary Cain, antrenör Alberto Salazar’ın koçluğunda uzun süreli antrenman yapmasının sebebiyle 'kalıcı yaralanmalar, haysiyet yoksunluğu, gurur kaybı, özgüven kaybı, yeme bozukluğu, majör depresif bozukluğu ve travma sonrası stres' yaşadığını açıkladı.
Cain’in avukat temsilcisi Kristen West McCall, Salazar’ın Cain’in hayatının her yönünü dört yıl boyunca duygusuzca yönettiğini dile getirdi.
Salazar’ın, Mary hakkında çirkin yorumlarda bulunduğu dile getirilirken bu yorumlardan bazılarının Mary’e çok şişman olduğu, göğüslerinin ve kalçasının çok büyük olduğu söylenmesi olarak iddia edildi.
McCall ayrıca, Salazar ve Nike’ın cinsiyetçi yorumlarda da bulunduğunu iddia etti.
"Salazar ve diğer Nike çalışanları, genellikle kadın sporcular hakkında, görünüşlerine ve kilolarına odaklanarak cinsiyetçi ve nesnel yorumlar yaparken, erkek sporcularla veya erkeklerle ilgili benzer yorumlarda bulunmadılar."
Davada dile getirilen bir diğer durum ise, Cain’in 2014 yılında 3000 metre Dünya Gençler Şampiyonası’nı kazanarak en umut verici mesafe koşucusu olduğunu, fakat Salazar’ın antrenörlüğü altında yaralanmalar, fiziksel ve duygusal tacizler ve Nike’ın politikası yüzünden bu kariyerin raydan çıktığı aktarıldı.
Çarşamba günü ise Nike’ın temsilcilerinden biri, Cain’in suçlamalarını ele almayı reddetti.
Atletizm
Rojas 16 metreyi gözüne kestirdi
16/09/2021 - 17:51
Atletizm
WADA'dan yeni esrar hamlesi
15/09/2021 - 14:05