İsveçli sırıkla atlamacı Armand Duplantis, 2020 senesinde Sergey Bubka'nın rekorunun kendisini motive ettiğini ve 6,15 metrelik rekoru kırmasının ardından yeni sezondaki hedeflerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

"Bu sezon açık hava yarışmalarında en büyük motivasyonum 6,15 zıplayabilmek ve kendimi en yükseğe zıplayabilen insan olarak ilan edebilmekti, nitekim sene sonunda bunu başarım da." diyen genç sporcu, bu sezon katıdığı 16 yarışmayı da birincilikle noktaladı.

Atletizm
Milli Atletlerimiz Viyana'da Ter Dökecek
4 SAAT ÖNCE

"Büyürken, Bubka benim için adeta mitolojik bir figürdü. Yaptığı şeyler gerçek değildi, imkansız gözüküyordu. Bu yüzden onu geride bırakabildiğiniz herhangi bir rekor çok özel bir duygu anlamına geliyor."

Yılın Erkek Atleti seçilen dünya rekortmeni, gözünü 2021 yazında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'na dikmiş durumda.

Daha yükseğe zıplayabileceğimi biliyorum. Her zaman gelişmek için fırsat vardır. Ne kadar yükseğe olabilir? Bu sorunun cevabını bilmiyorum, ancak daha iyileri gelecek."

"Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak bir hayal. Çocukluktan beri Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak, dünyanın en iyi sırıkla atlamacısı olmak istemiştim. Gelecek yıl için önümde büyük bir hedef var.

21 yaşındaki atlet geçtiğimiz sene Doha'da dünzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanmış, 2020 Şubat'ta Polonya'da altı metre on yedi santimetrelik derecesiyle salon atletizm dünya rekorunu kırmış ve aynı ay Glasgow'da bu rekoru bir santimetre daha ileriye taşımıştı.

Daha sonra 2020 Eylül'de Roma'da düzenlenen Elmas Ligi ayağında 6,15 metrelik yüksekliği aşarak Sergey Bubka'nın 1994 senesinde kırdığı 6,14'lük rekoru geride bıraktı. Dünya Atletizm Birliği, sırıkla yüksek atlamada 2000 yılından bu yana herhangi bir dünya rekoru kayda geçirmemişti.

Atletizm
Sinan Ören, Tokyo Olimpiyat Oyunları'nı Gözüne Kestirdi
12/01/2021 - 16:56
Atletizm
Luvo Manyonga dört yıllık ceza alabilir
09/01/2021 - 10:11