Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 200 metrede altın madalyaya uzanan Ramil Guliyev'in tarihi başarısı dış basında da geniş yer buldu.

İngiltere'nin prestiğli yayın organı The Guardian, Londra'ya 200 ve 400 metrede altın madalya hedefiyle gelen ve Michael Johnson'dan sonra bunu başaran ilk isim olmak isteyen Wayde van Niekerk'e Ramil Guliyev'in engel olduğunu belirterek, "Gururlu Türk, Güney Afrikalının Londra dublesi hayallerini yıktı." ifadesiyle okuyucularına seslendi.

Atletizm
Ramil Guliyev, Avrupa'da "ayın atleti"ne aday
04/09/2018 - 14:52

Ada basının bir diğer önemli temsilcisi BBC ise, tüm gözlerin 200-400 dublesi hedefleyen van Niekerk ve tartışmalı bir şekilde finalde yarışma hakkı kazanan Isaac Makwala'nın üstünde olmasına karşın, 27 yaşındaki Ramil'in şampiyonada yaşanan sürprizlere bir yenisini eklediğini ifade etti.

27 yaşındaki Ramil'in tüm öngörüleri yerle bir ettiğini belirten Fransa'nın spor gazetesi L'Equipe, aynı zamanda erkekler 200 metre finalinin yavaş temposuna dikkat çekti. Gazete, Ramil'in altın madalyaya 20.09'luk dereceyle ulaştığını belirterek, bunun 2003 Dünya Şampiyonası'nda bu yana koşulan en yavaş 200 metre finali olduğunun altını çizdi.

ABD'nin dünyaca ünlü spor yayıncısı ESPN ise haberi "Van Niekerk'in pistlerin yeni yıldızı olma süreci askıya alındı" başlığıyla duyurdu. Van Niekerk'in Michael Johnson ve Usain Bolt'tan devraldığı mirasın baskısını hissettiğini belirten ESPN, Güney Afrikalı sporcunun 200 metre yarı final serisinde de zorlandığını ve o seriyi de Ramil Guliyev'in kazandığını hatırlattı.

Associated Press de benzer bir yaklaşımla "Atletizm hâlâ yeni Usain Bolt'unu bekliyor" başlığını kullandığı haberinde, Van Niekerk'in yeni sprint kralı olarak gösterilmesine karşın, geçtiğimiz yıl Rio Olimpiyat Oyunları'nda 200 metre finalini son sırada tamamlayan Ramil Guliyev'in herkesi şaşırttığını belirtti.

İtalya'nın saygın yayın organı La Gazzetta dello Sport ise, 100 metreyi 10 saniyenin altında koşmayı başaran üç beyaz atletten biri olan Ramil Guliyev'in 200 metrede de büyük bir sürprize imza attığını belirtti. Gazete, Azeri asıllı Türk sporcunun 2001'de zafere ulaşan Yunan Konstantinos Kenteris'in ardından 200 metrede dünya şampiyonu olan ilk Avrupalı olduğunu vurguladı.

İspanyol Marca gazetesi de "Guliyev pisti salladı" başlıklı haberinde, 27 yaşındaki sporcunun daha önce bu seviyedeki bir şampiyonada madalya kazanmamasına karşın, gençler seviyesinde Usain Bolt'un ardından 200 metrede tarihin en iyi ikinci derecesine sahip olduğunu hatırlattı. Bolt'un vedası sonrası 200 metre finalinin nispeten rekabete açık hale geldiğini belirten Marca, yine Ramil Guliyev'in altın madalyaya uzanmasının büyük bir sürpriz olduğunu vurguladı.

Atletizm
Guliyev'in hedefi olimpiyat altını
01/09/2018 - 14:13
Weltklasse
Ramil Guliyev'den İsviçre'de ikincilik
30/08/2018 - 21:40