Atletizm
Dünya Atletizm Şampiyonası

Rus atletler, 2019 Doha Dünya Atletizm Şampiyonası'nda da yok!

Share this with
Copy
Share this article

Echantillons sanguins pendant un contrôle anti-dopage

Image credit: AFP

ByEurosport Türkiye
24/09/2019 at 11:49

Uluslarası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Rusya Federasyonu’nun men cezasının Cuma günü başlayacak 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda da devam edeceğini duyurdu.

Rusya, bir kez daha önemli bir uluslararası spor organizasyonuna katılamıyor. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Moskova’ya karşı yeni bir dava açtı ve Tokyo Olimpiyatları’na yalnızca on ay kalmışken Rusya adına yeni bir yaptırım tehdidi oluşturdu.

WADA’nın açtığı davanın sebebi, Moskova’daki eski laboratuvarların yaptığı kontroller sonucu elde edilen verilerde tutarsızlıklar bulunması ve bu tutarsızlıkların, bilinçli yapılan bir manipülasyon sonucunda var olması. Söz konusu verilerin bu yılın başında Rusya tarafından WADA’ya iletilmesi, ilk başta Rusya’nın içinde olduğu büyük doping skandalının yarattığı krizden bir çıkış sinyali vermişti. Lafı geçen doping skandalı ise, 2011 ila 2015 yılları arasında Rusya’da yapıldığı açığa çıkarılan kurumsal doping organizasyonuydu.

Dünya Atletizm Şampiyonası

Birleşik Devletler Doha'da da zirvede

07/10/2019 AT 08:51

WADA, Rus yetkililere durum hakkında bir açıklama yapmaları için üç haftalık bir süre tanıdı. Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Stanislav Pozdnyakov, durumun ciddi olduğunu düşünürken, kendilerinin bir ihlali olmadığını belirtiyor: “Bizimle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı yaptırım riski altındayız.”

IAAF cezayı devam ettiriyor

Anti Doping Ajansı, bu mesele üzerine yaklaşık beş yıldır bir araştırma yürütüyor. Rusya bu süreçte 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları’ndan ve 2016 Rio Olimpiyatları dahil olmak üzere Kasım 2015’ten bu yana düzenlenen tüm uluslararası atletizm organizasyonlarından men edilmişti. Rus atletlerden yalnızca dopingli olmadığını kanıtlayanlar, onlar da Rusya bayrağı değil olimpiyat bayrağı altında, organizasyonlara katılabilmişti.

IAAF, Doha’da düzenlenecek 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda yalnızca dört gün kala, Rusya’nın müsabakalardan men cezasının devam edeceğini duyurdu. IAAF Başkanı Sebastian Coe, muhtemelen şimdiye kadar alınan en sert karar olan Rus atletlerin müsabakalardan men cezasının Doha’da da geçerli olacağını açıkladı.

WADA araştırmacıları, Rus sunucularından alınan ve doping karşıtı kontrollerden elde edilmiş ham verileri, laboratuvarlarda neler olduğuna ışık tutacak bulmacanın bir parçası olarak görüyor. WADA, bir muhbiri sayesinde Rus laboratuvarlarının sistemine erişim sağladı ve 2012 ila 2015 arasındaki tüm ham verileri gözden geçirecek.

Anti Doping Ajansı Başkanı Olivier Niggli, gelişmelerin ardından şu açıklamayı yaptı: “Uzmanlar, muhbirlerden aldığımız verileri incelediler. Bazı tutarsızlıklar saptadılar ve bu tutarsızlıkları analiz ettiler. Sorulması gereken sorular var.”

Rusya, devlet bazında da konu hakkında sessiz kalmadı. Rusya Spor Bakanı Pavel Kolobkov, “Her iki tarafta da uzmanlar iletişim içinde, verilerdeki tutarsızlıkların neler olduğunu görecekler. Mümkün olan her şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Özetle; WADA, Rusya’nın sporcuları doping cezalarından korumak için onların verilerini silip silmediğini araştırıyor.

Son söz CAS’ta

Niggli, hâlâ incelenmekte olan ve şu ana kadar bir anomaliye rastlanmayan 47 dosyanın olduğunu belirtti.

WADA, 2015’in kasım ayında Rusya Anti Doping Ajansı’nın Dopingle Mücadele Yasası’na uyumlu olmadığını duyurmuştu. Ancak 2016 Rio Olimpiyatları’nın kısa süre öncesinde patlak veren skandala kadar Rusya’yı organizasyonlardan men etme çağrıları otoriteler tarafından duyulmamıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesı, kararı ülkelerin spor federasyonlarına bırakmıştı.

Artık, WADA’nın elinde Rusya’yı 2020 Olimpiyatları’ndan men etmek için yeni yetkiler var. Ancak bu yaptırımlar, nihai olarak Lozan’daki Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından onaylanmak durumunda. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları 24 Temmuz - 9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek ve son kararın oyunlardan çok uzun bir süre önce alınması beklenmiyor.

“Yeni yaptırımlar olacak mı?” sorusunu, “Bir şey söylemek için çok erken.” sözleriyle cevapladı Olivier Niggli ve son sözün CAS’ta olduğunu vurguladı.

Dünya Atletizm Şampiyonası

Naser’den tarihe geçen bir 400 metre

04/10/2019 AT 10:18
Dünya Atletizm Şampiyonası

İlk dünya şampiyonası, ilk altın madalya

02/10/2019 AT 13:46
Related Topics
AtletizmDünya Atletizm Şampiyonası
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Atletizm

Sergey Bubka ile sırıkla atlamanın sırları, antrenörlük ve işin teknik kısmı üzerine

28/04/2020 AT 16:29

Latest Videos

Dünya Atletizm Şampiyonası

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası: 200 metrenin kraliçesi bir kez daha Dafne Schippers

00:00:52

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more