26 yaşındaki koşucu, geçen ay Dünya Şampiyonası’nda her zamanki standardında mücadele edememesine neden olan nüksetme durumu nedeniyle hastalığı hakkında konuşmaya karar verdi.
Nielsen, Telegraph’a ilk olarak 13 yaşında semptomlar belirlendiğini ve 17 yaşında multiple skleroz (MS) teşhisi konduğunu söyledi.
Nielsen, “Asla MS hastası olarak bilinmek istemedim.” dedi
Atletizm
Tobi Amusan: "Babam antrenman malzemelerimi yaktı"
26/07/2022 - 12:58
“Ama insanlara ilham olabilecek bir şey olabileceğini umduğumdan dolayı şimdi tam zamanı. Hikayemi anlatmak istiyorum.”
Multiple Skleroz (MS), beyni ve siniri etkileyen yaşam boyu süren bir durumdur. Uygulanan yöntemlerle ataklar kontrol altına alınabiliyor ancak bir tedavisi bulunmuyor.
Perşembe günü Commonwealth Oyunlarında yarışacak olan Nielsen, doktor tarafından teşhis konulduğunda gözyaşlarına boğulduğunu ve panik atak geçirdiğini söyledi.
“Ömür boyu hapis cezası almış gibi hissettim.” dedi.
“Gün boyunca ağladım. Hayatımda hiç bu kadar şiddetli ağlamamıştım.”
Nielsen'in tek yumurta ikizi Laviai de bir koşucu ve Covid-19 aşısına ters tepki verdikten sonra herhangi bir MS semptomu olmamasına rağmen test edildi.
Nielsen, kız kardeşinde olduğundan %90 emin olduklarını söyledi.
Temmuz ayında Oregon'daki Dünya Şampiyonası'na katılmasından bir gün önce, Nielsen, semptomları tekrar fark etmeye başladı. Yarış esnasında sol kolu ve bacağı uyuşmuş ve sağ tarafında da güçsüzlük hissetmeye başlamış.
https://i.eurosport.com/2022/08/04/3427586.jpg
Nielsen, "Hayatımın en iyi halindeydim" dedi. "Zamanlama bundan daha kötü olamazdı. Hayatımın en önemli yarışıydı. Koşamadım, bu yüzden o anlık aklımdan atmaya çalıştım." sözlerini ekledi.
Nielsen, yarışı bitirmeyi başarsa da yarışı son sırada tamamladı. Büyük Britanya'nın 4x400m bronz madalyasını kaçırmasına rağmen yarışmış olmaktan "gurur duyduğunu" söyledi.
"Hiçbir yarış o Dünya Şampiyonları yarışı kadar korkutucu olamaz. O başlangıç ​​çizgisinde düşebileceğimi düşündüğümden çok korktum" dedi ve sözlerine şu ifadeleri ekledi:
“Şimdi tekrardan hazırlandığımı düşündüğümde korkutucu gelmiyor. Bu durum beni bir savaşçı olarak yetiştirdi.”
Dünya Atletizm Şampiyonası
Ingebrigtsen 5000 metrede dünya şampiyonu
25/07/2022 - 10:11
Atletizm
Fraser-Pryce bir daha şampiyon, podyum bir daha Jamaikalıların
19/07/2022 - 06:34