Ulusal elemeler sonrası dikkat çeken ve Tokyo Olimpiyatları'nda kadınlar sprintinde ABD'nin bir numaralı madalya ümidi olan Sha'Carri Richardson, kan testinde esrar kullandığı tespit edildikten sonra men cezası almış ve Olimpiyatlar'ı kaçırmıştı. Esrarın, yasaklı madde statüsü konusunda tartışmaların ortaya çıktığı bu vaka sonrası WADA mariuhananın durumunu yeniden değerlendirme kararı aldı.
Pazartesi günü İstanbul'da gerçekleşen WADA'nın Yönetim Kurulu, gelecek sene esrar için yeni bir bilimsel çalışma yapılacağını söylerken maddeninin 2022 içerisinde yasaklı maddeler listesinde kalmaya devam edeceğini duyurdu.
AFP'de yer alan demeçlerde bu konudan şu şekilde bahsedildi:
Atletizm
Rojas 16 metreyi gözüne kestirdi
16/09/2021 - 17:51
"Bazı paydaşlardan gelen istekler üzerine Yönetim Kurulu, Uzman Danışma Kurulu'nun 2022'de kanabisin durumu için yeni bir bilimsel inceleme yapmasına karar verdi. Kanabis, halen daha müsabakalardan yasaklı ve 2022'de de böyle olmaya devam edecek."
https://i.eurosport.com/2018/04/30/2324729.jpg
Temmuz ayında konu hakkında açıklamalarda bulunan Sebastian Coe da yeni bir incelemenin gerekliliğini vurgularken, Athletics Integrity Unit (AIU)'nun da bu konuda WADA ile çalışmasını istediğini söyledi.
"[İnceleme] olmalı, bu mantıklı. Adapte olmak ve bazen yeniden değerlendirmek gerekir. Şu an bunu incelemek için mantıksız bir zaman değil. AIU bu duruma güncel olaylar ışığında bakacak."
Aldığı bir aylık ceza sonrası Tokyo'da bireysel yarışları kaçıran Sha'Carri Richardson, 4x100 yarışı için seçilmemişti. Konu hakkında NBC'ye açıklamalarda bulunan genç atlet, esrar içtiğini itiraf ederken bunu biyolojik annesinin vefatı sonrası yaşadığı duygusal süreçte yaptığını paylaşmıştı.
"Yaptıklarım için sorumluluk almak istiyorum, ne yaptığımı biliyorum ve bunu yapmamam gerekiyordu. Yaptığım her şey doğal olarak geliyor. Hiçbir zaman Sha'Carri Richardson adına takılan bir steroid olmayacak. Bu esrardı. Beni bir insan olduğum için yargılamayın."
Atletizm
Duplantis ve Thompson Herah yeniden zirvede
29/08/2021 - 12:24
Atletizm
Bu kez Shelly Ann kazandı
27/08/2021 - 12:43