25 yaşındaki atlet, Tokyo Olimpiyat Stadyumu'nda dünya rekoru kırarak altın madalyaya uzanırken ikinci Rai Benjamin ve üçüncü Alison dos Santos'da önceki rekor dereceyi geride bırakmıştı.
Zaferi sonrası konuşan Warholm, ikinci sıradaki ABD'li atlet Rai Benjamin'in giydiği Nike marka ayakkabıları eleştirmiş ve ayakkabıların trambolin görevi görerek sporcuların başarısını gölgelediğini söylemişti. Norveçli atlet de performansı arttırmak amacıyla karbon yastıklar bulunan bir ayakkabı ile yarışıyor.
"Söylediğim bir şekilde yanlış anlaşıldı çünkü yarıştan sonra sadece bir yorumum vardı ve o hiç planım olmayan bir şekilde yayıldı. Dürüst olmak gerekirse o ayakkabının [Nike] en iyi olup olmadığını bilmiyorum. Benim ayakkabım [Puma] da belki o kadar iyidir, ama konu özellikle bu değil. Bu işin bilimini ben yapmadım."
Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası
Glasgow’a Polonya cilası
04/03/2019 - 12:20
"Birisi harika bir performans gösterdiğinde herkes acaba ayakkabı nedeniyle mi diye düşünüyor ve bu bir itibar sorunu."
https://i.eurosport.com/2021/08/03/3192972.jpg
Birçok atlet yeni teknolojiyle üretilen, sabit bir tabakası ve her adımda sporcuları destekleyen bir yastık içeren, ekstra hafif ayakkabılar kullanıyor.
İlk olarak Nike tarafından geliştirilen bu teknoloji için kamuoyunun bir kesiminde "mekanik bir doping" eleştirisi gündeme gelmişti. Maratonda eski dünya rekortmeni Tegla Loroupe, bu ayakkabıları "hile" olarak nitelendirmiş ve bu teknolojinin "neredeyse doping gibi" olduğunu söylemişti. Öte yandan kamuoyunda başka bir kesim bu teknolojiyi devrim niteliğinde bir gelişme olarak görüyor.
"Evinde oturan insanların kandırıldığını hissetmesini istemiyorum. Burada bir güven olmasını istiyorum."
"Umuyorum ki birileri araştırma yapacak ve umuyorum ki Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) burada hem sporcuları hem de izleyicileri koruyacak."
Atletizm
Olimpiyat şampiyonu Jepchirchir ve Korir New York Maratonu'nu kazandı
09/11/2021 - 06:03
Atletizm
20 Milyon Dolarlık Dava
15/10/2021 - 04:39