Basketbol

2020 NBA Draft rehberi | Avrupalı yıldızlar: Theo Maledon – Değerlendirme ve özel röportaj

Share this with
Copy
Share this article

Theo Maledon | ASVEL

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
09/05/2020 at 10:36

2020 NBA Draft rehberimizde Avrupalı yıldızlarla devam ediyor! Kuzey Kılıç, Theo Maledon’un NBA’deki olası kariyer çizgisine dair TJ Parker, Yohan Choupas ve David Lighty’ten görüşler alıp Maledon hakkında yazarken Fransız yıldızla bir de özel röportaj yaptı.

* “Hangi takım için uygun?” sorusunun cevabı üst sıralardan seçmesi muhtemel olan takımlar baz alınarak hazırlanmıştır.

** Bu röportaj, 16 Ocak 2020’de (ASVEL’in 17 Ocak’ta oynayacağı Anadolu Efes maçından bir gün önce) NBA Draft rehberi hazırlıkları kapsamında yapılmıştır.

Basketbol

Karmaşıklıktaki zarafet

YESTERDAY AT 08:03

Profil

2001 doğumlu Theo Maledon, Fransız ekolünü tanımlayan oyun özelliklerine sahip. Killian Hayes, Timothe Crusol, Malcolm Cazalon gibi isimlerle birlikte yükselen jenerasyonda başrolde yer alan genç yıldız; yüksek oyun bilgisi, ortalama şut tehdidi, atletik yetenekleri ve yaşına oranla “harika” denilebilecek savunmasıyla parkede fark yaratıyor.

Profesyonel kariyerinin tamamını ASVEL’de geçiren 19 yaşındaki oyun kurucu, bu sezon Euroleague’de oynadığı 22 maçta 7,4 sayı, 3,1 asist, 1,8 ribaund ortalamalarını yakaladı. Ayrıca üçlüklerde maç başına 2,2 denemeyle %36,7 isabet ortalaması tutturdu.

Hangi takım için uygun?

Phoenix Suns. Devin Booker’ın elit skorerliğini Deandre Ayton’ın boyalı alan ve Kelly Oubre Jr.’ın dış şut destekleriyle entegre edip iyi bir hücum takımı olan Suns, oyun kurucu konusunda sıkıntı yaşıyor. Her ne kadar Ricky Rubio, bu sıkıntıya çare olmaya çalışsa da 82 maçlık sezonda tek başına yeterli olmuyor. Ayrıca Rubio’nun kenarda olduğu dakikalarda Booker’ın oyun kurucu pozisyonuna geçmesi onun verimini düşürüyor. Maledon gibi akıllı, pasör, savunmada agresif olan bir oyun kurucu, Suns’ın bu sıkıntısına çare olabilir. Tabii kendisi gibi Avrupalı olan Rubio ve Dario Saric’ten alacağı tavsiyeler sayesinde lige çok daha kısa sürede uyum sağlayabilme ihtimalinin bulunması bu uygunluk kıstasında çift taraflı kazancı yaratıyor: Yeterli süre, verimli katkı ve ideal kimya.

Nasıl bir tavan beklemeliyiz?

Şampiyonluk iddiası olan bir takımın ana oyun kurucusu olabilir. Her ne kadar elit bir şutör olmasa da geri kalan dört pozisyonun verimini tavan seviyelerine çıkaran pasları, topsuz oyuna ayak uydurabilmesi, savunma performansı ve pota etrafında yüzdeli oynaması onu bu role uygun hâle getiriyor.

Özel Röportaj

Theo Maledon’u söyleşimiz için biraz lobide beklemek gerekti. Yarım saatlik bir sürenin ardından; terlikleri, uzun kollu siyah üstü ve şortuyla lobiye geldi Maledon. İlk sözleri, “Merhaba, ben Theo, tanıştığımıza memnun oldum. Nereye oturalım?” oldu.

“Aslında bu tarz röportajlarda yanımda birisi olur ama bu sefer tekim. Bilirsin, ilgi yoğun. Her neyse.” diye girişi yapıyor 2001 doğumlu guard. Basketbol hikâyesini anlatmamı istediğim zaman, “Fransa’da Rouen’da doğdum. Parasal açıdan durumumuz çok iyi değildi ama vasat durumda da değildik. Üç yaşıma geldiğimde annemin yönlendirmesiyle basketbola başladım. İlk takımım Seine-Maritime’deki yerel bir kulüp olan Mesnil-Esnard’dı. Oradaki günlerime dair bazı güzel şeyler hatırlıyorum; Sen Nehri şehri ikiye ayırıyordu ve basketbol antrenmanlarımı yaptığım yer nehrin diğer tarafındaydı. O manzarayı görmeyi seviyordum.” diyor ve genç takımlara dair şunları ekliyor: “Sekiz yaşıma geldiğimde 11 yaşındaki çocukların oynadığı SPO Rouen’e transfer oldum. Orası Fransa’nın en iyi alt yaş takımlarından birisiydi. Antrenörlerimiz bize her antrenmanda top hâkimiyeti ve pas atmaya dair bir şeyler öğretirdi.”

Rouen’deki günlerinin ardından konu dünyadaki genç basketbol yapılanmalarında adından sıkça söz ettiren INSEP’e geliyor. “INSEP inanılmaz bir yer! Orada basketbola dair her şeyi öğrenebiliyorsunuz. İlk olarak birkaç ay boyunca sizi belirli antrenmanlarda deniyorlar. Sizin potansiyelinize bakıp doğru pozisyonu bulmaya çalışıyorlar.” diyor ve konu yeteneklerine geliyor: “Antrenörlerim top hassasiyetimi ve turnikedeki sert-yumuşak adımlarımı dikkatle izlemişler. Bundan etkilenmişler ve guard olmamın iyi olacağını söylediler.”

16 Haziran 2017’de ASVEL’le anlaşan Maledon, kulübün tarihi ve ilk günden şimdiki güne kadar olan dönem hakkında,”ASVEL’in benimle ilgilenmesi onur verici bir şeydi. Biliyorsun orası Avrupa basketbol tarihi için çok önemli bir kulüp. Benim gibi genç oyuncuların hem saha içi hem de saha dışı gelişimi açısından en doğru kulüp ASVEL. LNB All Star, LNB’deki her maçım, bu sezonki Euroleague maçlarım… Bunlar 18 yaşındaki bir oyuncu için bence unutulmaz şeyler. O gün ASVEL’le anlaşmam kariyerimi olumlu etkiledi.” ifadelerini kullanıyor.

Telefonu çaldığı için önce özür dileyip ardından üç dakikalığına lobiden ayrılırken döndüğünde yüzünde küçük bir tebessüm beliriyor. Konuşmanın detaylarını atlayıp hemen NBA hakkındaki düşüncelerini aktarmaya başlıyor. Fakat araya girip INSEP’te Malcolm Cazalon ve Timothe Crusol gibi diğer önemli Fransız oyuncularla olan ilişkisini sorduğumda, “İkisi de çok iyi oyuncular, ayrıca ikisi de arkadaşım. Bence kariyerleri iyi olacak.” diyor.

“NBA her genç basketbol oyuncusu gibi benim de hayalim. Oradaki koçlar, uçak seyahatleri, video analizleri, maç önü ve sonu televizyon programları çok ilgimi çekiyor. Tabii ki oradaki oyun kalitesi de özel. Ama şu an yalnızca ASVEL’in başarısına odaklanmış durumdayım, yaza doğru işler değişebilir.”

Maledon oyun zekâsı, top hâkimiyeti, savunmadaki dirayeti, topla birlikte olduğu kadar topsuz oyuna da ayak uydurması, penetrelerdeki ustalığıyla öne çıkan bir oyuncu. “İyi olduğum konularda gelişmeye devam etmek istiyorum. Çoğu kişi oyun bilgimin yaşıma göre yüksek olduğunu söylüyor, bu büyük bir onur. Fakat bence öğrenmem gereken sayısız sistem ve hamle var.” derken en büyük defosunu, “Üçlükler… Üçlük atmayı çok seviyorum. O şutlar için perdelerden geçmeyi ve şut pozisyonumu almayı seviyorum ama mekanizmamın sorunlu olduğunu kabul ediyorum. Umarım bu kısa sürede düzelir.” şeklinde tarif ediyor.

Maledon’a saha dışı hayatını sorduğumda, “Basit bir insanım. Sevdiklerimle zaman geçirip yemek yapmayı ve Play Station oynamayı seviyorum. PS’de NBA oynarken bireysel moda geçip hücum setleri öğreniyorum. Dediğim gibi basketbol bağımlısıyım. Bu spor benim hayatım. Yani basketbol oynamadığım veya antrenman yapmadığım zaman bile gelişmeye çalışıyorum.” diyor.

“En büyük hayalim bütün yeteneklerimi geliştirip tarihin en iyi oyun kurucuları arasında yer almak. Tıpkı Tony Parker gibi hatta belki daha da iyisi.” (Gülüyor) diyerek yanımdan ayrılıyor. Lobiden ayrılırken hasta gibi görünen takımın önemli oyuncusu David Lighty’e Maledon hakkında bir şey söylemek ister misin diye sorunca, “Maledon’un basketbol kariyeri harika olacak. Bence bunu herkes biliyor. Umarım sakatlık yaşamaz ve performansını koruyarak arttırmaya devam eder. O çocuğu seviyorum.” ifadelerini kullanıyor.

Theo’yla alt yaş takımlarında forma giyen Yohan Choupas ise mail’den isteğimi kırmayıp Maledon’a dair şunları söylüyor: “Onunla hem aynı takımda oynamak hem de saha dışında zaman geçirmek çok zevkli. Theo’nun zeki, eğlenceli ve tamamen bir basketbol bağımlısı olduğunu söyleyebilirim.”

Ertesi gün Efes’e karşı 32 dakika sahada kalan Maledon; beş sayı, 10 asist ve altı ribaundla oynadı. Takımı sahadan 101-74 mağlup oynadı. Maçı yerinden takip eden Tony Parker, Maledon’un her asistinden sonra onu alkışlayıp tebessüm ediyordu. Maçtan sonra ise hastalığından dolayı Fransa’da kalan baş antrenör Zvezdan Mitrovic yerine koçluk yapan ve aynı zamanda Tony Parker’ın kardeşi olan TJ Parker’la üç dakika boyunca konuşuyoruz.

TJ Parker ise Maledon hakkında şunları söylüyor; “Tony (Parker) ile neredeyse her maçtan sonra Maledon’un gelişimini hayranlıkla tartışıyoruz. Çocuk çok akıllı ve istekli. Şut ve birkaç savunma konusu dışında mükemmel. Bence NBA’e hazır. Umarım bir sakatlık yaşamaz ve bu iştahını daima korur.”

İyi yönler, ortalama kısımlar ve geliştirilmesi gerekenler

Theo Maledon’un oyunu tamamen zekâ üzerine kurulu. Maçlardaki asist rakamları bunun bir göstergesi ayrıca hücumun bütün şeklini değiştiren pasları, geniş saha görüşü sayesinde uzunları pick&roll/pop sonrası iyi besleyebilmesi, penetre ederken önce sert adım atıp ikinci adımını yumuşak alarak yön değiştirmesi ve şut açısını yaratırken dirseklerini kullanarak hız kazanması da onun yüksek oyun zekâsına dair örnekler arasında yer alıyor.

Yaşına göre çok iyi bir savunma oyuncusu. Genelde Maledon gibi yüksek potansiyelli genç oyun kurucular, savunmada büyük zaaf yaratırlar. Fakat 19 yaşındaki Fransız için bunu söylemek bir hayli zor. Zira adam değişim savunmasında uzun forvetler ve pivotlar dışında rakiplerinin karşısında kalabilmesi, parmak hassasiyetinin getirdiği top çalma kabiliyeti ve topsuz alandaki boğucu savunması bunun en iyi örnekleri.

Vasatın biraz daha üzerinde şut atıyor. Maç başına 2,2 denemede %36 isabet ortalama yakalayabilmesi gayet iyi. Fakat NBA atmosferinde işin sıkıştığı anlarda güvenilir bir şutör el olması için deneme sayısını ve doğal olarak isabet ortalamasını arttırması gerekiyor. Orta mesafelerde pek de bir problemi yok, o tarz şutları yalnızca tepedeki perde oyunlarından sonra kullanıyor.

Fiziksel olarak iyi görünse de kas oranının düşük olması büyük bir sorun yaratabilir. NBA’deki ilk yıllarında bu sorunu en kısa sürede gidererek sahip olduğu “saf” oyun yeteneklerini güçle doldurarak birkaç basamak birden atlayabilir.

Hücumda dinamik bir oyun kurucu değil. Yatay yönde hareketlenmesi kötü.

Savunmada bazen odak noktasını kaybedebiliyor, basit hatalar yapıyor.

Kalabalık boyalı alan savunmalarına karşı skor üretmekte zorlanıyor. Perde sonrasında kullandığı floater tarzı atışlarını perde sonrasında geliştirmeli.

Basketbol

Geleceğin yıldızları #17: Alperen Şengün – Özel röportaj

YESTERDAY AT 12:51
Basketbol

Ekpe Udoh ile kitap kulübü, NCAA, NBA, Fenerbahçe ve saha dışı hayatı üzerine

31/05/2020 AT 09:13
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Basketbol

Karmaşıklıktaki zarafet

YESTERDAY AT 08:03

Latest Videos

Basketbol

1996 Atlanta Olimpiyatları: ABD-Yugoslavya | Geniş Özet

00:05:07

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more