Basketbol

2020 NBA Draft rehberi | Bir numaranın olağan şüphelileri: Anthony Edwards

Share this with
Copy
Share this article

Anthony Edwards

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
24/04/2020 at 09:24

2020 NBA Draftı’nda hangi isimler öne çıkıyor? Bir numarada seçilmesi muhtemel olan adayların oyun özellikleri neler? Kuzey Kılıç’ın yazısı.

Bana göre ilk sıradan seçilmem gerekiyor. Bunda hiç şüphe yok. Seçilmek istediğim tek sırada burası.

Bu yazı dizimizde 2020 NBA Draftı’na katılacak olan isimlerin oyun özelliklerine, profillerine, hangi takım için uygun olduklarına, bardağın dolu, boş ve bulanık taraflarına ve muhtemel en iyi başarılarına göz atacağız. Öncelikle ilk sırada seçilmesi beklenen isimlerle başlıyoruz. Sıradaki konuğumuz Anthony Edwards.

Basketbol

Kilimanjaro

9 SAAT ÖNCE
  • 2020 NBA Draft’ı 101
  • 2020 NBA Draft rehberi | Bir numaranın olağan şüphelileri: LaMelo Ball

Profil

2019-2020 sezonunu Georgia’da geçiren Anthony Edwards’ın bir numaradan seçilmesi büyük bir sürpriz yaratmayacak. Zira hücumdaki eşsiz atletizmine kombinlediği şut istikrarı, onu görece zayıf olan 2020 NBA Draft sınıfında daha da değerli kılıyor. Bu sezon oynadığı 32 maçta 19,2 sayı, 5,2 ribaund ve 2,8 asist ortalamalarını yakalarken maç başına 7,7 denemeyle %29,4 üçlük isabet ortalaması tutturdu. Edwards, verimli hücum yüzdesinde %47,3 ile bu alanda konferansının ilk 10 sırasında yer alıyor. 196 santimetre uzunluğunda ve 102 kilogram ağırlığında olan 2001 doğumlu oyun kurucu, kolejde yalnızca bir sene geçirdi.

Hangi takım için uygun?

Golden State Warriors. Anthon Edwards, ligde yer alan 30 takım için de uygun bir isim. Fakat olası draft sıralamasını göz önüne alıp takımların gelecek projeksiyonlarına göz attığımız zaman Warriors & Edwards birlikteliği daha verimli olacaktır.

Kevin Durant’in gidişi ve Steph Curry ile Klay Thompson’ın sakatlıkları sonrasında hükümdarlıktan duraklama dönemine geçen GSW, yeniden yapılanma projesinde Andrew Wiggins, Jordan Poole ve Eric Paschall gibi parçalara sahip. Fakat bu isimlerin yetenek repertuvarları Curry-Thompson-Green yıldız üçlüsünü tamamlamak için ideal değil. İşte bu noktada atletizmi, oyun bilgisi ve ortalama şut tehdidiyle Edwards, Steve Kerr koçluğundaki takım için ideal seçim.

Tabii bu noktada akla, "Ya bu takım zaten Wiggins’e sahip. Edwards-Wiggins çok benzemiyor mu?" sorusu gelebilir. Fakat Wiggins’i dört numaraya çekip Edwards, Curry, Thompson, Wiggins ve Green beşiyle hem tempo hem de savunma sertliği inanılmaz seviyelere çıkacaktır.

Nasıl bir tavan beklemeliyiz?

Atlanta doğumlu genç yıldız, Zion Williamson gibi talihsiz bir sakatlık yaşamazsa yılın çaylağı apoletiyle NBA'deki ikinci sezonuna geçtiğini görebiliriz. İlerleyen yıllarda ise art arda All Star olması, sezonun en iyi ikinci veya üçüncü beşlerine seçilmesi, şampiyonluk kazanan bir takımın iki ana parçasından biri olması gayet muhtemel.

Bardağın dolu tarafı

Atletizm. Anthony Edwards inanılmaz bir atlet. Tek kelimeyle inanılmaz. 196 santimetre uzunluğunda olan Edwards, neredeyse çember hizasına kadar gelmesini sağlayan bir dikey sıçrama yeteneğine sahip. Tepedeyken şut kullanacakmış gibi yapıp çok hızlı ve sert bir ilk adımla potanın etrafına gidip 210 santimetrelik oyuncuların üzerinden bile smaç vurabiliyor. Yalnızca patlayıcılık olarak değil; akışkanlık olarak da iyi bir atlet. Topsuz oyundayken dipten boyalı alana kat edip post bölgesinde topla buluştuğunda,sırtı dönük oyunda rakibinden sıyrılıp panyalı isabetler bulabiliyor.

Üçlükler ve orta mesafeli şutlar. Profil kısmında görüldüğü gibi Edwards, yüzdesi yüksek olan bir şutör değil. Ama maç başına neredeyse sekiz üçlük denediğini atlamamak gerekiyor. Genelde onun gibi atletlerin şut kullanma konusunda büyük sıkıntılar (misal, Ben Simmons) yaşadığını görüyoruz. Fakat Anthony, şut kullanmaktan asla çekinmiyor. Eğer penetre açısı kapalıysa bir adım geriye çıkıp perdeyi kullanarak üçlüğü gönderiyor. Yani hem kreatif hem de set şutörü.

Açık alan hücumunda kendisine bir koridor bulamadıysa veya hızlı skor üretimi gerekiyorsa şut kullanmaktan asla çekinmiyor. Ve bu, onun kariyeri için en önemli şey. Zira atletizminin yanı sıra şutuyla da alan yaratabiliyor.

Ribaund sonrası skor üretimi. Edwards, bir oyun kurucuya göre birkaç gömlek iyi bir ribaund yeteneğine sahip. Savunmada boyalı alanın bir adım önüne düşen ribaundları aldıktan sonra dört ile yedi saniye arasında karşı potaya penetre edip skor üretmekte etkili. Bu özelliğiyle yine başka bir kolektif noktayı tamamlıyor: Tempo. Edwards, bu kadar kısa sürede skor üretmesiyle oyunun temposunu takımına çevirirken oyun hissiyatının ne kadar yüksek olduğunu da gösteriyor.

Üç pozisyonu birden savunabilme. Elbette NCAA standartlarına göre net bir savunma tahmini yapmak doğru olmayabilir. Fakat bireysel yeteneklerine ve adam adama savunmadaki durumuna baktığımız zaman Edwards; oyun kurucuların penetre yollarını kapatabilen, şutörlere kolay açı vermeyen ve kısa forvetleri yüzü dönük olmasa da sırtı dönük savunabilen bir oyuncu.

Bardağın bulanık tarafı: Serbest atışlar

Günümüz basketbolunda o kadar fazla terim türedi ki serbest atışlar, iyiden iyiye gölgede kalmaya başladı. Fakat Edwards kalibresinde gelecek projeksiyonu yıldız olan bir oyuncu için serbest atış değerli bir konu. Zira içeriyi sürekli zorlayan ve savunması zor olan bir kısaya karşı rakiplerin fazlasıyla faul yaptığını görüyoruz.

Edwards bu sezon %73,4 serbest atış ortalamasıyla oynuyor. Berbat değil ama her dört atıştan birini kaçırması iyi değil. Çünkü bir maçın son toplarında hücumu kurarken taktiksel faul sonrasında çizgiye geldiğinde pek de güven vermeyecektir.

Bardağın boş tarafı

Karar verme mekanizması. Edwards, geniş hücum repertuvarıyla değerli bir oyuncu. Bireysel skor üretiminin yanı sıra oyuna takım arkadaşlarını da dâhil edebiliyor. Fakat bazen kendisine karşı gelen ikili savunmayı zorlarken top kaybı yapması ve ekstra pası bulabileceği pozisyonlarda şut kullanması takımın ritmini bozabiliyor.

Orta mesafe. Edwards, üçlüklerde vasat ile iyinin ortasında. Ama orta mesafeli şutlarda vasatın altında. Tabii günümüzde orta mesafelerin öneminin azaldığını göz önüne alırsak bu, çok da büyük bir eksi değil. Ama hücum silahlarına her türden mermiyi eklemeli.

Bireysel anlamda en büyük iki başarısı ne olabilir?

NBA Finalleri MVP’si ve çaylak kontratı sona erdiğinde maksimum kontrat alabilecek güvenceyi vermek.

Basketbol

Geleceğin yıldızları #22: 2020 NBA Draftı Özel | 10-60

YESTERDAY AT 08:49
Basketbol

Gregg Popovich'e "godfather" teklifi

05/07/2020 AT 14:05
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article