Basketbol

2020 NBA Draft rehberi | Bir numaranın olağan şüphelileri: James Wiseman

Share this with
Copy
Share this article

James Wiseman

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
28/04/2020 at 09:01

2020 NBA Draftı’nda hangi isimler öne çıkıyor? Bir numarada seçilmesi muhtemel olan James Wiseman’ın oyun özellikleri neler? NBA'de nasıl bir geleceği olabilir? Kuzey Kılıç’ın yazısı.

*Not: “Hangi takım için uygun?” sorusunun cevabı üst sıralardan seçmesi muhtemel olan takımlar baz alınarak hazırlanmıştır.

Bu yazı dizimizde 2020 NBA Draftı’na katılacak olan isimlerin oyun özelliklerine, profillerine, hangi takım için uygun olduklarına, bardağın dolu, boş ve bulanık taraflarına ve muhtemel en iyi başarılarına göz atacağız. Öncelikle ilk sırada seçilmesi beklenen isimlerle başlıyoruz. Sıradaki konuğumuz, James Wiseman

Basketbol

Karmaşıklıktaki zarafet

YESTERDAY AT 08:03
  • 2020 NBA Draft rehberi | Bir numaranın olağan şüphelileri: Anthony Edwards
  • 2020 NBA Draft rehberi | Bir numaranın olağan şüphelileri: LaMelo Ball

Profil

31 Mart 2001 doğumlu olan James Wiseman, bu sezon NCAA’de üç maça çıktıktan sonra ligden ayrıldığını açıklamıştı. Memphis Tigers baş antrenörü Penny Hardaway’ın James Wiseman’ın ailesine, oyuncunun ikametini Nashville’den Memphis’e taşıması için 11,500 dolar rüşvet verdiği iddiaları çıkması üzerine konu hakkında soruşma başlatılmış ve bunun üzerine Wiseman’a 12 maçlık ceza verilmişti. Ayrıca 12,500 dolar zorunlu bağış cezası da verilen Wiseman, bütün bu olanlardan sonra ligden ayrıldığını ve draft hazırlıklarını bireysel çalışmalarıyla tamamlayacağını açıklamıştı.

Kısacası Wiseman, istatistiksel anlamda pek de iyi çıkarımlar yapamayacağımız bir sezon geçirdi. Oynadığı üç maçta %76,9 saha içi isabetiyle 19,7 sayı, 10,7 ribaund, 3,1 blok ve 0,3 asist ortalamalarını yakaladı. 216 santimetre boyunda ve 108 kilogram ağırlığında olan Wiseman, geniş kulaç açıklığıyla dikkatleri çekiyor.

Hangi takım için uygun?

Chicago Bulls. Coby White, Zach LaVine, Otto Porter Jr., Lauiri Markkanen ve Wendell Carter Jr. beşlisi ile genç ve yetenekli bir nüve kuran Bulls için Wiseman, ideal bir tercih. Zira bir diğer uzun Markkanen’in şut becerisiyle boyalı alanı boşaltabilmesi Wiseman’ın verimini arttıracaktır. Tabii burada, “Ya tamam da Wendell Carter’ın süreleri heba olacak.” denilebilir. Fakat Wendell Carter’ın sakatlık problemi ve maç içindeki istikrarı büyük bir soru işareti. Bu nedenle o pozisyonu Wiseman’la tamamlayıp Carter’la yedeklemek çok daha iyi bir sonuç verebilir.

Nasıl bir tavan beklemeliyiz?

Şampiyonluğa oynayan bir takımın ilk üç parçasından birisi olması zor. Fakat takımın, “pis işleri” yapan oyuncusu olarak harikalar yaratabilir. Bir nevi Golden State Warriors’taki Harrison Barnes’ın uzun modeli veya Detroit Pistons’taki Rasheed Wallace gibi.

Bardağın dolu tarafı

Olağanüstü fiziksel özelliklere sahip. Kulaç açıklığı 223 santimetre olan Wiseman’ın 108 kilogramlık ağırlığında yağ oranı, Kasım 2019’daki verilere göre, yüzde sekiz. Yani uzun boylu, geniş ve kaslı. Tabii Nashville doğumlu genç pivotun bu fiziksel özellikleri yalnızca görünüşüyle büyüleyici değil. Neredeyse bütün türden uzunlara karşı sırtı dönük hücumda üstünlük sağlayabilirken post bölgesinde ikili sıkıştırmaya maruz kaldığı zaman sahanın bitiş çizgisine doğru reverse spin yapıp potaya kıvrılabiliyor. Pick & roll sonrasında ilk adımını yumuşak alıp kendisine pası gönderecek olan oyuncuyla arasına belirli bir mesafe koyuyor. Böylece topla buluştuğunda vücudunu yerleştireceği koridoru daha rahat bulabiliyor. Yani, “kas yığını” türünden bir uzun değil.

Her iki pota altının da devriyesi olan James, patlayıcı olduğu kadar esnek bir atletizme sahip. Eğer Wiseman’ın lisedeki maçlarından videolara göz atarsanız neredeyse her maç iki poster smaca imza attığını görebilirsiniz. Fakat bazı pozisyonlarda da bir oyun kurucu kıvraklığında rakibini eksiltip panyanın yardımıyla isabet bulduğunu veya açık alan hücumunda topu rakip sahaya getirip sert bir ilk adımla potaya kıvrıldığını görebilirsiniz. Burada top hâkimiyetinden ziyade ayak çabukluğu, enerjisi, fiziksel üstünlüğü ve hızı öne çıkıyor.

Post ve pick & roll. Yukarıdaki paragraflarda Wiseman’ın post bölgesinden ve pick & roll oyunlarından sayı üretebildiğini belirtmiştik. Ama buraya ayrı bir parantez açmakta fayda var. Wiseman gibi dominant atletler perde oyunları oynarken genelde hemen boyalı alana devrilip boş alanda skor üretmeye çalışırlar. Dwight Howard, DeMarcus Cousins veya Andre Drummond gibi. Karl Anthony Towns ve Anthony Davis gibi uzunlar ise perdeden sonra devrilmeyip perdenin olduğu yerde kalırlar. Yani yarım pick & pop oynarlar. Böylece ters eşleşmede kendilerine gelmesi gereken savunma oyuncusu pozisyonunu alamadan penetre açısı yaratırlar. İşte Wiseman tam bu profilde bir oyuncu. Ve günümüzde bu özellik nadir parça hâline gelmiş durumda. Ayrıca muazzam bir ribaund operatörü.

İşin post kısmında ise Wiseman’ın şutuna dair tek olumlu şeyi söyleyebiliriz: Orta mesafe. Post bölgesine geçtikten sonra yüzü dönük oyunda orta mesafeli isabetler bulabiliyor. Bunun dışında sırtı dönük klasik oyunda ve post’ta kendisine ikili sıkıştırma geldiğinde boşta duran arkadaşına pas atmakta gayet iyi.

Savunmada tam bir MindFlayer. Evet, bu tabir tam da Wiseman’ın savunma özelliğini tanımlıyor. Wiseman, kısaları tepede savunamıyor. Fakat korkutucu blok tehdidi sayesinde pota etrafında herkesi savunabiliyor. Böylece rakipleri pota etrafında bitirirlerken olası bir Wiseman tehdidini gözden geçiriyorlar.

Bardağın bulanık tarafı: Oyun bilgisi

James Wiseman, fiziksel özelliklerinin getirdiği atletizm yeteneklerine zekâ katıp elit seviyelerin oyuncusu olmayı başardı. Fakat genel olarak oyun bilgisi çok düşük. Bazı set düzenlerinde topu elinden çıkarmakta çok geç kalıyor. Yanlış kararlar alıyor. Savunmada boyalı alan dışında ters eşleşmede kaldığı zaman yanlış zamanda müdahale nedeniyle faul yapıyor ve takımın savunma dengesini bozuyor.

Bardağın boş tarafı

Üçlük, üçlük, üçlük… James Wiseman iyi bir şut mekaniğine sahip. Yumuşak ve ivmeli. Ayrıca orta mesafeli şutlarda belirli bir seviyenin üzerinde Fakat şut menzili serbest atış çizgisinin içiyle sınırlı. Yani üçlük denemiyor. Bu nedenle alan paylaşımının ve temponun bir hayli önemli olduğu günümüz NBA’inde kafalarda büyük bir soru işareti oluşturuyor: Eğer kariyeri boyunca üçlük atmazsa ne olacak?

Top hâkimiyeti ve adam değişim savunması. Wiseman, hücumda perdeden sonra setin devamı açısından topu sürekli olarak emanet etmeniz için uygun bir oyuncu değil. Evet, bazı pozisyonlarda harika paslar attığını görebiliriz fakat yarı saha hücumunda bu konuda vasatın altında. Savunmada delici kısaların penetre açısını kapatamıyor. Yani ideal bir adam değişim savunmacısı değil.

Bireysel anlamda en büyük iki başarısı ne olabilir?

Yılın en çok gelişim gösteren oyuncusu ödülü ve All-Star MVP’liği.

Son olarak; Wiseman’a dair iki kariyer projeksiyonu var: Hassan Whiteside gibi yalnızca smaç yapıp ribaund alan istikrarsız bir oyuncu olmak veya Brook Lopez gibi atletizmde olduğu kadar şut konusunda da gelişip iddialı bir takımın en değerli yardımcılarından olmak.

Basketbol

Geleceğin yıldızları #17: Alperen Şengün – Özel röportaj

YESTERDAY AT 12:51
Basketbol

Ekpe Udoh ile kitap kulübü, NCAA, NBA, Fenerbahçe ve saha dışı hayatı üzerine

31/05/2020 AT 09:13
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Basketbol

Karmaşıklıktaki zarafet

YESTERDAY AT 08:03

Latest Videos

Basketbol

1996 Atlanta Olimpiyatları: ABD-Yugoslavya | Geniş Özet

00:05:07

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more