Basketbol

2020 NBA Draft rehberi | Bir numaranın olağan şüphelileri: LaMelo Ball

Share this with
Copy
Share this article

LaMelo Ball

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
22/04/2020 at 08:53

2020 NBA Draftı’nda hangi isimler öne çıkıyor? Bir numarada seçilmesi muhtemel olan LaMelo Ball'un oyun özellikleri neler? NBA'de nasıl bir geleceği olabilir?

Bu yazı dizimizde 2020 NBA Draftı’na katılacak olan isimlerin oyun özelliklerine, profillerine, hangi takım için uygun olduklarına, bardağın dolu, boş ve bulanık taraflarına ve muhtemel en iyi başarılarına göz atacağız. Öncelikle ilk sırada seçilmesi beklenen isimlerle başlıyoruz. Ve ilk konuğumuz, LaMelo Ball.

  • 2020 NBA Draftı 101
Basketbol

Kilimanjaro

9 SAAT ÖNCE

Profil

22 Ağustos 2001 doğumlu olan LaMelo Ball, 196 santimetre uzunluğunda ve 82 kilogram ağırlığında. NBA’de New Orleans Pelicans forması giyen Lonzo Ball’un kardeşi olan LaMelo, 2017-2018’de Litvanya’da profesyonel basketbol hayatına başladı. Amerikan Basketbol Kolej Ligi’ni pas geçip draft senesinde hazırlıklarını Avustralya Ligi’nde Illawarra Hawks forması giyerek tamamladı. Oyun kurucu pozisyonunda oynayan LaMelo bu sezon oynadığı 12 maçta 17 sayı, 6,7 asist, 7,4 ribaund ortalamalarını yakaladı. Maç başına yaklaşık yedi üçlük deneyen Ball, bu üçlüklerde %27,8 isabet ortalaması yakaladı.

Hangi takım için uygun?

New York Knicks. Evet, New York Knicks’in son yıllarda, hatta 2000’lerin başından beri pek de iyi gitmediğini söylemek mümkün. Fakat Knicks’in kadrosunda RJ Barrett gibi geleceğinin en azından All Star seviyelerinde olması beklenen bir forvet, Mitchell Robinson gibi bir caydırıcı uzun ve perde oyunlarını iyi tamamlayan uzunlar var. Yani LaMelo, hem yaşı hem de oyun repertuvarı sayesinde NYK ile birlikte kolektif ve bireysel sıçramayı yapabilir.

Nasıl bir tavan beklemeliyiz?

LaMelo, tıpkı Lonzo gibi, babası Lavar Ball’un tanıtım kampanyalarıyla lige adım atmaya hazırlanıyor. Fakat Lonzo’nun görece yaşattığı hayal kırıklığını LaMelo, çok büyük ölçülerde yaşatmayabilir. Süper yıldız olmasını beklemek biraz fazla iyimser ama birkaç All Star apoleti taktığını ve şampiyonluk iddialarında adı ilk beşte anılan bir takımın üçüncü omurgası olduğunu görebiliriz.

Bardağın dolu tarafı

LaMelo Ball’un yaşına göre diri bir fiziksel özelliğe sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira boy ve kilosunu iyi bir kas oranıyla kombinleyip rakiplerine üstünlük sağlayabiliyor. Ve bu özelliğin en büyük artısı pota etrafında etkili bitirme yeteneğine yansıyor. Topu yarı sahaya getirdikten sonra perde çağırıp onu hızlı bir şekilde kullanmakta ve ardından potaya atak edip skor üretebiliyor. Tabii bu anlatıda iki unsur göze çarpıyor: Atletizm ve zekâ.

LaMelo, Russell Westbrook gibi “deli” seviyelerde atletizm yeteneğine sahip değil. Ama Chris Paul gibi işi yalnızca akışkanlıkla götüren bir atlet de değil. Yani perdeden sonra uzuna karşı atak ederken onu posterlediğini görmek mümkün ama bu sık sık yaptığı bir şey değil. Tabii topsuz alandayken dip bölgelerden potanın altına hızlı bir şekilde geçip estetik smaçlara imza atması işin patlayıcılık kısmındaki diğer artısı. Sırtı dönük hücumlarda fake gösterdikten sonra rakibinin çevresinden potaya gidebilmesi ise işin akışkanlık kısmı.

Ve gelelim zekâya… LaMelo, bu draft sınıfının en zeki oyuncularından biri. Bazı pozisyonlarda perdeyi aldıktan sonra orta saha çizgisine kadar açılıp hem uzunu hem de perdeyi yiyen kısayı üzerine çekiyor işte tam o sırada inanılmaz bir top hassasiyeti, geniş saha görüşü ve oyun bilgisiyle birlikte perdeden devrilen uzunu buluyor. Perdeden devrilen uzunun net bir sayı üretme veya üçlüğe dönüşecek olan bir şutun asistini yapma şansı çok ama çok artıyor.

Yani LaMelo’nun hücumdaki artıları zekâ ve fizik kombinasyonuna dayanıyor. Oyun kurucu için idealin bir tık üstünde olan fiziksel özelliklerini oyun bilgisiyle birleştirip pota etrafında ve perimetrede orta mesafeli şutlarla skor üretebilmesi, harika asistlere imza atması, oyun temposunu ayarlayabilmesi ve liderliği onu özel kılıyor. Ayrıca, pozisyonuna göre çok iyi bir ribaund oyuncusu.

İşin savunma kısmındaki artısı ise üç şey üzerine kurulu. Birincisi, delici kısaları geniş kanat açıklığıyla savunup onların penetre açısını kapatabilmesi. İkincisi, forvetleri savunabilecek fiziksel güce ve oyun bilgisine sahip olması. Üçüncüsü, topsuz alandaki aksiyonları iyi takip edip uzunların potayı korumasına yardım etmesi.

Bardağın bulanık tarafı: Üçlükler

Bu kısımda her oyuncunun en büyük soru işaretine göz atacağız. Ve LaMelo’yla ilgili en büyük soru işaretimiz üçlükler.

LaMelo Ball’un şut mekaniği gayet keskin, hızlı ve ayak çabukluğundan destek alıyor. Açıyla ilgili problemleri var fakat her oyuncu, şut açısını yaratırken, kendisini en rahat hissettiği pozisyonu seçiyor. Bu nedenle açı, biraz göreceli. Fakat LaMelo’nun üçlüklerde iki büyük problemi var: Seçme ve istikrar.

Pas dağıtımındaki doğru seçimleri şut tercihlerine yansıtamıyor. Bazen ikili sıkıştırma karşısında “zorlama” üçlükler kullanıp ritmi bozuyor. Ve bu ritim bozukluğu şut istikrarsızlığına neden oluyor. Bu nedenle LaMelo, üçlüklerde özgüvenini kaybedince vasat yüzdelere kadar düşüyor.

Bardağın boş tarafı

LaMelo Ball; skor üretim silahlarının genişliği, pas repertuvarı ve iyiye gidebilecek olan üçlükleriyle bu draft sınıfının öne çıkan üç oyuncusundan biri. Fakat üçlüklerde bahsettiğimiz istikrar sorunu onun başına bela olabilir. Zira Avustralya ve Litvanya gibi rekabet seviyesi düşük olan liglerde yırtıcılıktan ve agresif set savunmalarına karşı hücum etmedi. Ve bu durum NBA’deki ilk aylarında olası bir form düşüşünden kurtulamamasına, yıl sonuna doğru istikrar yakalasa da özgüvenini kaybetmesine neden olabilir. Tabii bütün bu “varsayım” haricinde savunmada biraz daha enerjik olmalı. Ribaundları aldıktan sonra takımın sete yerleşmesini beklemeli. Ve hücumdaki şut tercihlerini daha iyi yapmalı.

Bireysel anlamda en büyük iki başarısı ne olabilir?

NBA yüzüğü kazanmak ve art arda dört sene All Star seçilmek.

Basketbol

Geleceğin yıldızları #22: 2020 NBA Draftı Özel | 10-60

YESTERDAY AT 08:49
Basketbol

Gregg Popovich'e "godfather" teklifi

05/07/2020 AT 14:05
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article