ABD'nin Minneapolis kentinde, 25 Mayıs 2020'de siyah Amerikalı George Floyd'u öldürmekle suçlanan eski polis memuru Derek Chauvin'in yargılandığı davada karar bilindiği üzere açıklandı. İki gün süren tartışmaların ardından karara varan jüri üyeleri Chauvin'i ikinci derece, üçüncü derece cinayet ve ölüme sebebiyet vermekten suçlu buldu. Daha önce kefaletle serbest kalan Chauvin, kararın açıklanmasından sonra kelepçelendi ve gözaltına alındı.
Yaşanan cinayetin ardından her gün topluma birliik mesajları veren ve adaletin sağlanması için en ön saflarda bulunan NBA çatısı altındaki herkes, eski polis memuru Derek Chauvin'in yargılandığı davada kararın açıklanmasının ardından da sessiz kalmadı.
New Orleans Pelicans koçu Stan Van Gundy, verilen kararın Amerika Birleşik Devletleri için çok önemli olduğunu, adaletin sağlandığını ancak kutlamak için neden bulmanın zor olduğunu ve yapılacak daha çok işlerin olduğunu söyledi.
Basketbol
"Daha kötü durumum olmuştu"
10 SAAT ÖNCE
"Gözlerimizin önünde gereksiz yere birini öldürdük. Hepimizin gözü önünde çünkü videoda görebiliyoruz. Ve hiçbir karar bunu değiştirmeyecek. Ve bu sadece, kutlaması zor. Kutlamak da zor çünkü George Floyd öldürüldüğünden beri biz de buna benzer başka olaylar yaşadık. Sanırım tüm bunlardan merak ettiğiniz şey, herhangi bir şeyi değiştirecek mi? Herhangi bir şeyi değiştirecek mi? Bu sadece bir karardı. Ama daha büyük etkileri olacak mı? Var olan devasa ırksal adalet sorununu çözmek için bizi daha iyi polisliği keşfetmeye zorlayacak mı ya da motive edecek mi? Bunlardan herhangi birini yapacak mı, bizi bunlardan herhangi biri üzerinde ilerletecek mi? Yoksa bu, video kanıtlarımızın olduğu münferit bir karar mı?"
NBA'deki oyuncuların reaksiyonları için de yorumda bulunan 61 yaşındaki koç Gundy, "NBA oyuncularına bakıyorum ve onların yaşlarına göre sorumluluk seviyelerini görmek için... 20'li yaşlarındaki çocuklarıma bakıyorum ve onların sorumluluk seviyelerini görüyorum. Artık bu onlara kalmış."
"Çünkü ben gezegende yürüyen herkesten çok daha yaşlıyım, ama benim neslim bunu mahvetti. Bu değişim genç nesile kalmış."
Minnesota Timberwolves koçu Chris Finch, verilen karar sonrasında takımdaki oyuncuların rahatladığını ifade etti.
"Son birkaç gündür takımımızı saran birçok endişenin olduğunu biliyorum. Bu endişeler sadece karar ile ilgili değil, aynı zamanda topluluğumuza ne olabileceğiyle de ilgili. Hepimizin ailesi ve arkadaşları var. Bu yüzden çevremiz endişeyle kaplı. Bir bir kimseyle iletişime geçme şansım olmadı çünkü hepimizin farklı farklı programları var. Salona gelip, maçlara hazırlanmaya çalışıyoruz."
Atlanta Hawks koçu Nate McMillan ise karar verme konusunda jürinin yapması gerekenleri yaptığını düşünerek, "Herkesi davranışlarından sorumlu tutmalısın. Jüri onu üç suçlamadan da suçlu buldu. İşlerini yaptıklarını düşünüyorum. Bu ülkede herkesin istediği tek şey bu: Herkesi eylemlerinden sorumlu tutun. Bugün doğru kararı verdiklerini düşünüyorum." dedi.
Brooklyn Nets'in süperstarı Kyrie Irving de yaşanan cinayetin en başından beri topluma liderlik ederken verilen karar ile ilgili olarak,"Ülke olarak katedecek çok yolumuz var. Açıkçası, görüşmelerde ilerleme kaydediliyor ve adalet yerine getiriliyor. Ama daha katedecek uzun bir yolumuz var. Karar ve davada geçen yıl ne kadar ilerlediğimizi düşünmek ve görmek için harika bir zaman. Ve maalesef polisin vahşeti geçen yıl birçok kişi hayatını kaybetti. Sokaklarda şiddet var. Yani sadece birbirinizi harekete geçirmek, insan olarak birbirinizin yanında olmak ve hizmet edilen adaleti desteklemeye devam etmek istiyorsunuz." dedi.
https://i.eurosport.com/2010/07/29/630117.jpg
Brooklyn Nets koçu Steve Nash, "Açıktır ki, George Floyd, diğer birçoklarını gibi haksız yere hayatını kaybetti ve insanların hayatlarını kaybettiğini unutamayız. Öte yandan bu, küçük bir adalet jesti ve muhtemelen gelecek için umut. NBA ve WNBA gerçekten de topluma etki ediyor."
New York Knicks koçu Tom Thibodeau, "Adaletin yerine getirilmesine sevindik. Kalbimiz Floyd ailesiyle çünkü onu geri getirmek için yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Açıkçası, toplumda ırkçılığa veya bağnazlığa yer yok. Daha iyisini yapmalıyız. Ülke olarak daha iyisini yapmalıyız."
ABD yasalarına göre, ikinci derece planlı olmayan cinayete en çok 40 yıl, üçüncü derece cinayete en çok 25 yıl, ikinci derece ölüme sebebiyet verme suçuna ise 10 yıl hapis ve/veya 20 bin dolar hapis cezası verilebiliyor.
Yargıç, Chauvin'in alacağı hapis cezasının iki ay sonra sonra belirleneceğini duyurdu,
Basketbol
Stephen Curry alev alev
DÜN - 12:39
Basketbol
"En iyi maçıydı"
08/05/2021 - 21:05