Cedi Osman hangi takımda, Cedi Osman kimdir, Cedi Osman kaç yaşında, Cedi Osman kaç numaralı pozisyonda oynuyor,Cedi Osman aslen nerelidir. Ayrıntılar avrupagazete.com'da.
Cedi Osman, (d.8 Nisan 1995, Ohrid, Makedonya), Anadolu Efes SK forması giyen basketbolcu. Oyun kurucu pozisyonunda görev yapmaktadır.
https://i.eurosport.com/2014/07/21/1282839.jpg
Basketbol
Anadolu Efes'ten siftah
21/10/2021 - 19:46
Kariyeri
Bosna Hersek ekibi, KK Bosna takımında 6 yaşında basketbol kariyerine başladı. Anadolu Efes SK, altyapısına gelişi 2007 senesinde gerçekleşti. İlk önce küçük takım ile lacivert beyazlı formayla tanışan Cedi, bu takımın ardından Anadolu Efes'in yıldız ve genç takım kategorilerinde de mücadele etti.
2011-12 sezonunda Anadolu Efes'in pilot takımı olan Pertevniyal’de mücadelesini sürdürdü. Cedi, 2012-13 sezonu için Anadolu Efes A Takımı'nda süre almak için bekledi.
Başarıları
2009-10 sezonunda Anadolu Efes ile Yıldız Takım kategorisinde Türkiye Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası şampiyonluğunu, 2011-12 sezonunda da Pertevniyal ile Türkiye Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası şampiyonluğu'nu elde etti. 2014 Avrupa Sampiyonasi daEn iyi 5'ine secilidi ayrıca turnuvanın en değerli oyuncusu unvanını aldi
95 jenerasyonunun en parlak yıldız adaylarından birisi olan Cedi Osman sorularımızı yanıtladı. İkinci Lig’den Euroleague’e çıkan bir oyuncu için son derece zorlu geçen sezonu değerlendirirken kendisinde gelecekte görebileceğimiz değişiklikler için ipucu verdi. Çoğu kişinin aksine 4 numara olmak isteyen ve eksikliklerinin farkında olan Cedi’yi önümüzdeki yıllarda NBA’de seyredersek hiç şaşırmayalım.
https://i.eurosport.com/2014/07/21/1282842.jpg
Nerede doğdunuz, büyüdünüz? Basketbola başlama ve Türkiye’ye geliş hikâyeniz nedir?
Makedonya'nın Ohrid şehrinde doğdum. 1999 yılında ailemle beraber Bosna'ya taşındık. Hareketli bir çocuk olduğum için okuldan sonra artan zamanları değerlendirmek adına ailem sayesinde basketbola yöneldim. Hobi olarak başladığım basketbol, İstanbul’a gelmemle birlikte hobi olmaktan çıkıp hayat amacım haline geldi. Beni Bosna'da keşfedip İstanbul'a gelmeme neden olan Anadolu Efes Spor Kulübü'dür.
İkinci Lig’de oynayan Pertevniyal’den bir anda Euroleague takımı Anadolu Efes’e geldiniz, basketbolunuzu nasıl bu duruma uyarladınız, yaşadığınız zorluklar nelerdi
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Pertevniyal'de geçirdiğim her gün bana tecrübe kazandırdı. Tabii ki sonrasında A takıma çıkmak çok kolay değildi, çok çalışmam gerektiğini ve her gün yeni şeyler eklemem gerektiğini de biliyordum. A takıma çıktığımda kendimden yaşça büyüklere karşı oynadım. Beni en çok zorlayan durum bu oldu ama takımdaki ağabeylerimin de yardımıyla takıma adapte olmayı başardım.
Takımınız ve kendi adınıza bu sezonu değerlendirir misiniz? Bu sezon aldığınız süreden ve rolünüzden memnun muydunuz?
Evet, kâğıt üzerinde kötü sonuçlar aldık, sezonu da pek iyi bitirmedik, belki de taraftarlarımızı hayal kırıklığına uğrattık ama takımın bir üyesi olarak konuştuğum için ben bizzat ne tür şanssızlıklar yaşadığımızı biliyorum. Çok fazla sakatlıklarla uğraştık; tabii ki bu bir mazeret değil, seneye daha iyi işler yapacağız, bundan herkes emin olabilir ama şunu söylemek isterim ki ben bu sene basketbol oynarken çok keyif aldım ve bu takımda olduğum için gerçekten çok mutluyum. Bu sezon aldığım sureden çok memnunum, aldığım rolden de öyle… Koç olsun, Recep ağabey, Emir ağabey, Tomica ve takımdaki diğer oyuncu ağabeylerim olsun hepsi bana çok güvendi ve onların bana olan güveni beni daha olgun bir oyuncu yaptı diyebilirim. Özellikle bu süreçte Recep ağabey çok yardımcı oldu.
https://i.eurosport.com/2014/07/21/1282844.jpg
NBA ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Draftlara girmeyi düşünüyor musunuz, seçilebileceğinize inanıyor musunuz?
NBA gerçekten farklı bir dünya, farklı bir lig; bütün gençlerin hayali NBA’de oynamaktır. Tabii ki benim hayalim de NBA’de oynamak ama ondan önce Anadolu Efes'le başarılar elde etmek istiyorum ve bunu yapabileceğimize inanıyorum. Draftlara girmeyi düşünüyorum tabii ki, kendime olan güvenim sonsuz, umarım seçilirim.
Türk basketbol tarihinin en parlak jenerasyonlarından birisi olarak gösteriliyorsunuz, gerçekten böylesine konuşulduğu kadar iyi misiniz? Şampiyon olan altyapı milli takımlarından gelecekte kimleri A Milli Takım’da izleyebiliriz? NBA şansı olan kimse var mı
İnsanların bize böyle bir unvanı layık görmelerinden çok memnunuz, fakat bu unvanı hak edip etmediğimizi ancak 2001 yılında Avrupa ikinciliğini kazanan veya 2010 yılında Dünya ikinciliği kazanan milli takımlarımızdan daha yüksek başarılar elde edebilirsek göstermiş oluruz. Sonuçta şans eseri bir araya gelmiş bir takımdan bahsetmiyoruz, şayet öyle olsaydı böyle bir başarıyı elde edemezdik. Bu günlerimize hepimiz çok çalışarak geldik fakat A Milli Takım formasını hak edebilmemiz için çok daha fazla çalışmamız şart. Eğer bize öğretilen profesyonel oyuncu disiplininden kopmazsak 12’mizin de o formayı başarıyla taşıyacağımıza inanıyorum. NBA konusunu konuşmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum çünkü henüz hiç birimiz gerçek anlamda BEKO Basketbol Ligi'nde kendimizi ispatlamış sayılmayız. Sanırım bu soruyu 1 - 2 sezon sonra cevaplarsak daha doğru olur.
Basketbol adına eksiklikleriniz nelerdir? Otoriteler basketbol topuyla daha haşır neşir olmanızı istiyor, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Basketbol adına olan eksiklerim şunlar: Bacaklarım henüz güçsüz, onları güçlendirmem lazım. Bu nedenle savunmada sorun yaşıyorum. Dribling konusunda da zayıflığım var. Guard oynadığım zaman benden kısa oyuncularla karşılaşıyorum ve onlar bana büyük zorluklar yaşatıyor. Ama sizin de bildiğiniz gibi bu sene takımda Zoran Planinic ile beraber oynadım, uzun bir oyuncu ve guard oynuyor, ondan bu sene çok faydalanmaya çalıştım. O da bana çok yardımcı oldu. Daha çok çalışacağım ve dribling konusunda daha iyi olacağım.
Sahadaki pozisyonunuz ne? Sizin oynamak istediğiniz pozisyon ne?
Bu sene genelde 2 - 3 oynadım ama bazen guard olarak, bazen de 4 numara olarak da oynadım ve gerçekten bu bana çok şey kazandırdı. Küçüklüğümden beri hep 4 numara olmak istemişimdir.
Savunmada bir spesiyalist olabileceğin inanıyor musunuz
Bu sene Koç’un özellikle benden istediği şey savunmaydı, sürekli bana o konuda yardımcı oluyordu. Bildiğiniz gibi maçlarda genelde karşı takımın en iyi oyuncularını tutma görevi Doğuş ağabey, Birkan ağabey ve bendeydi. Az öncede söylediğim gibi bacaklarımın güçsüzlüğünden dolayı savunmam pek iyi değil ama Doğuş ağabey ve Birkan ağabey bana her zaman destek ve yardımcı oldular. O yüzden savunmamı bacaklarımla değil aklımla yapmaya çalıştım, oyunu okumaya çalıştım. Bazen başarılı, bazen başarısız oldum ama hiç bir zaman vazgeçmedim, o yüzden de savunmamın geliştiğini düşünüyorum.
Hücumunuzda önümüzdeki senelerde ne gibi değişiklikler göreceğiz, silahlarınıza neler eklemeyi düşünüyorsunuz
Önümüzdeki senelerde geliştirmek istediğim ilk şey dribling çünkü gerçekten basketbol geleceğimde benim için olmazsa olmaz, o yüzden çok çalışacağım. Şutumu ve post-up hareketlerimi de geliştirmek istiyorum çünkü benim istediğim şey 4 numara oynamak, o yüzden çok güçlenmem lazım. Tabii ki boyum biraz daha uzarsa pota altından da daha sık top kullanmak istiyorum.
Sezon boyunca genellikle rakip skorerleri savundunuz, en çok zorlandığınız isimler kimlerdi? Maçlardan önce o oyunculara karşı nasıl önlemler alıyorsunuz
Çok iyi takımlara karşı mücadele ettik bu sene, o yüzden çok fazla ayrım yapamayacağım çünkü bu benim BEKO Basketbol Ligi'nde ilk senem ve güçsüzlüğümden dolayı savunmada özellikle karşı takımın en skorerlerine karşı bayağı bir zorlandım. Ben de bu süreçte güçlenmem gerektiğini biliyordum ve her gün idmandan 1 saat önce halter salonuna gidip güçlendirme çalışmaları yapıyordum. Maçlardan önce genelde rakip takım hakkında video izliyorduk ve ben kendi tutacağım oyuncuları daha da dikkatle izliyordum ve onlara göre kendimi hazırlıyordum.
İzlemekten keyif aldığınız oyuncular kimler? NBA’de kendinize benzettiğiniz ya da örnek aldığınız isimler var mı?
Vassilis Spanoulis, Sergio Rodriguez ve özellikle Nikola Mirotic’i izlemekten keyif alıyorum. NBA'den örnek aldığım isim Dirk Nowitzki'dir, oyun tarzını çok beğeniyorum. Umarım bir gün onun gibi olmayı başarırım.
Maç öncesi ya da maç sırasında totemleriniz veya ritüelleriniz var mı? Sağlığınıza, yeme ve içmenize nasıl özen gösteriyorsunuz?
Maç öncesinde genelde annemi veya babamı ararım, nedeni onlarla konuştuğum zaman kendimi daha rahat hissetmem ve maça daha iyi konsantre olmamı sağlamaları… Çok fazla abur cubur seven biri değilim. Genelde yememe ve içmeme çok dikkat ederim, özellikle de sağlığıma.
Basketbol
12 Dev Adam, Olimpiyat vizesi için sahnede
29/06/2021 - 14:37
Basketbol
Euroleague: Haftanın bilançosu #10
07/12/2020 - 15:58