Basketbol

Geleceğin yıldızları #25: 2020 NBA Draftı Özel | 20–30

Share this with
Copy
Share this article

Tyrell Terry

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
21/07/2020 at 08:48

2020 NBA Draftı'na üç aydan az bir süre kaldı! Kuzey Kılıç, 60 oyuncuyu değerlendireceği serinin üçüncü bölümünde, 20 ile 30. sıralar arasını irdeledi.

Haziran ayında yapılması planlanan fakat koronavirüs salgını nedeniyle 16 Ekim'e ertelenen 2020 NBA Draftı, elbette 30 Temmuz'da yeniden başlayacak olan NBA sezonu kadar gündemde değil. Fakat 2020–2021 sezonunun yıl sonunda başlayacağını düşünürsek geleceğin yıldız adaylarını tanımakta fayda var. İlerleyen dönemlerde güncellenecek olan listelerde değerlendirmeler kısa kısa yapılmıştır.

Josh Green - Şutör guard - Arizona

Basketbol

Yükseliş

7 SAAT ÖNCE

Josh Green, 2020 NBA Draftı'nın üzerinden bir yıl geçtikten sonra, "Ya bu çocuk neden ilk 20'den seçilmemiş?" deme ihtimalini barındıran bir isim. 16 Kasım 2000'de Avustralya'da doğan ve IMG Akademisi'nden mezun olup Arizona'dan teklif alan Green, sınıfın en iyi şutörü değil. Fakat ortalama seviyelerde olan şut tehdidini fiziksel özellikleri ve savunma gücüyle birleştirebilmesi onu diğer şutörlerden ayırıyor. Sezonu 12 sayı ve 4,6 ribaund ortalamalarıyla kapatan JG, fiziksel gücüyle boyalı alan etrafında bitirebiliyor. Hızlı ellerini iyi bir oyun bilgisiyle birleştirip savunmada etkili olabiliyor. Fakat hücumda istikrarsız bir skorer kimliği çizmesi onun NBA kariyerine dair önemli bir soru işareti oluşturuyor. Zira 2020'ler NBA'inde bir genç oyuncuyu gözlemlerken onun potayı koruma yeteneği beşinci-altıncı plana atılıyor. Green işin hücum kısmında bir istikrar yakalayabilir ve savunmadaki verimini NBA temposuna uydurabilirse bu yılın en iyi seçimlerinden biri olabilir.

Grant Riller - Oyun kurucu - Charleston

1997 doğumlu bir oyuncuyu 22. sıradan seçmek belki çok akıl kârı bir iş gibi gelmeyebilir. Fakat bu oyuncu hem toplu hem topsuz oyunda size skor katkısı sağlayabiliyorsa bir de savunmada hızlı elleri, ayak oyunlarındaki hâkimiyeti ve liderliğiyle enerji getirebiliyorsa bu riski alabilirsiniz. 8 Şubat 1997'de Florida'da doğan Grant Riller, biraz önce anlattığım şeylere tam da uyan bir isim. Ocoee'deki lise yıllarının ardından Charleston'dan draft sınıfına girecek olan GR, oyunun her alanında ortalama seviyelerde işler yapıyor. Top hâkimiyetindeki sorunlar ve bazen çok skor odaklı oynaması ve tabii ki yaşı büyük bir soru işareti oluştursa da Riller, hem fiziksel hem de mental açıdan 2020 NBA Draft sınıfının en hazır ismi bence. 21,9 sayı, 5,1 ribaund, 3,9 asist ve 1,6 top çalma ortalamalarıyla tamamladığı sezonda maç başına 4,2 denemede %36,2'yle üçlük attı. Boyalı alanda "aman aman" bir bitirici değil fakat yön değiştirme kabiliyeti dikkat çekici. Riller çoğu takımın risk almak istemeyeceği bir isim. Fakat 22. sıranın kadrosuna yan parça katmak isteyen, yapılanma sürecinde olmayan bir takıma gitme ihtimalini göz önüne aldığımızda, Grant bu sıra için ideal bir seçim olacaktır.

Tyrell Terry - Oyun kurucu - Stanford

Tyrell Terry, 2020 NBA Draft sınıfında izleme keyfi en yüksek olan oyunculardan biri. Minneapolis doğumlu olan ve DeLaSalle Lisesi'nden çıkıp Stanford bursu alan TT, "yerinde duramayan, enerjik, aktif" oyun kuruculardan biri. Aslında onu tam bir oyun kurucu olarak tanımlamak biraz yanlış olabilir. Zira 4,9 denemede %40,8 isabet ortalamasıyla üçlük attığı Stanford'da yeri geldiğinde şutör guard olarak da oynuyordu. 14,6 sayı, 4,5 rbaund, 1,4 top çama ve 3,2 asist ortalamalarıyla nokta koyduğu sezonda sahanın her iki tarafındaki hızı, keskin oyun zekâsı ve şut konusundaki hünerleriyle öne çıktı Tyrell. Fiziksel olarak çok ince kalmasına karşın savunmada hızlı elleri ve topsuz savunmadaki takip yeteneğiyle takıma enerji katabiliyor. Tabii NBA'in hızlı veya fizikli oyun kurucularının Terry'i bir hayli zorladığını görebiliriz. İşte burada Tyrell Terry, hücumda geniş şut menziliyle iyi işler yapabilir. Savunmada ise bu konuya çözüm bulması biraz zaman alacak. 2020–2021 sezonunda ligde üçüncü yılını geçirecek olan Trae Young kadar iyi bir pasör olmasa da geri kalan oyun özelliklerinin ona benzediğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Jahmi'us Ramsey - Şutör guard - Texas Tech

Jahmi'us Ramsey, 2020 NBA Draft sınıfının en karmaşık isimlerinden biri bana kalacak olursa. İyi bir şut mekaniğine sahip, boyalı alan çevresinde bitirebiliyor, potayı koruyabiliyor, ortalama seviyelerde top yönlendirebiliyor ve fiziksel olarak da iyi bir kas kütlesi-genişlik oranına sahip. Fakat bence Ramsey, skora çok fazla odaklanan oyun anlayışı nedeniyle draft sınıfındaki değerini kaybediyor. Zira pas dağıtımına veya takımı yönetmeye dair herhangi bir meziyete sahip değil. Bazı özellikleri geçtiğimiz sezon Charlotte Hornets tarafından seçilen PJ Washington'ı andırıyor. PJ'in çaylak yılında da gördüğümüz gibi istikrarsız bir "at at at" oyununa odaklanan şutörler için işler pek de iyi gitmiyor. Tabii gelecekte ne olur bilinmez ama bence 2001 doğumlu ve Texas Tech çıkışlı Jahmi'us Ramsey, kariyer projeksiyonu bakımından NBA'de kalabilme potansiyeline fazlasıyla sahip olsa da, ilk 20 sonrasında seçilebilir.

Saddiq Bey - Kısa forvet - Villanova

Saddiq Bey, efsanevi baş antrenör Jay Wright'ın Villanova'sında mükemmel bir sezonu geride bıraktı. 5,6 denemede %45,1 üçlük isabet ortalaması yakalarken bu ortalamanın %55,7'sinin verimli üçlük sınıfına ait olması 1999 doğumlu Bey'in adını öne çıkardı. Tabii Bey bir şutörden çok daha fazlası. Sahanın her iki tarafında da enerjik, hem dikey sıçraması hem de lateral hareketi atletizmine değer katıyor ve fiziksel özelliklerini pota etrafında kullanmayı çok iyi biliyor. Rakibini bezdirecek yoğunlukta bir savunma gücüne sahip. Hücumda iyi bir şutör ve top dağıtıcısı. Fakat ona dair en büyük soru işaretim NBA'de kendi şutunu yaratıp yaratamayacağı konusunda. Saddiq Bey daimi bir nokta şutör olmasa da kendisine rahatlıkla pozisyon hazırlayabilen bir oyuncu da değil. Bu nedenle NBA'deki fizikli, sert ve zeki forvet savunucuları karşısında şutunu yaratma konusunda sorun yaşayabilir. Ayrıca karar verme mekanizmasının çok iyi olmadığını eklemek gerekiyor.

Malachi Flynn - Oyun kurucu – San Diego State

Malachi Flynn, 2020 NBA Draft sınıfında Tyrell Terry’le birlikte izlemesi en keyifli şutörlerden biri. 1998’de Tacoma’da doğan ve lise eğitimini Bellarmine’de aldıktan sonra San Diego State’e kabul edilen Flynn, isabet yüzdesi bakımından sınıfın en iyi şutörü değil. 6,4 denemede %37,3 isabet ortalaması yakalayan MF’yi diğer şutörlerden ayıran en önemli şey, nokta şutör rolünde iyi işler yaparken kendi şutunu da hazırlayabilmesi. Ayrıca Flynn, diğer şutörlere nazaran çok daha iyi bir oyun kurma yeteneğine sahip. 17,6 sayı, 5,1 asist, 1,8 top çalma ve 4,5 ribaund ortalamalarıyla sezona nokta koyan Malachi, geniş saha görüşünü oyun okuma becerisiyle birleştirebilip takımının pasörü olarak iyi işler yapabiliyor. İşin savunma kısmında ise eforu dışında öne çıkan bir şey yok. Hem uzunluk hem de kas kütlesi bakımından NBA seviyesindeki kısaları savunabilecek fiziksel gerekliliklere sahip değil. Tabii bu durum onun hücum repertuvarını da olumsuz etkileyecektir. Fakat Flynn, 30 takımın da kadrosunda görmek isteyeceği bir tamamlayıcı. Yani fiziksel olarak gelişimine güvenilip risk alınabilir.

Nico Mannion - Oyun kurucu – Arizona

Arizona’nın bir başka yıldız adayı Nico Mannion, 2019 NBA Draftı sona erdikten sonra 2020’ye dair yapılan ilk draft sıralamalarında tepelerde yer alan bir isimdi. Fakat Amerikan-İtalyan oyun kurucu, sezon içerisinde kendisinden savunma konsantrasyonunda ve üç sayılık atışlarda beklenen sıçramayı yapamadı. Üç sayılık atışlarda 5,1 denemede %32,7 isabet ortalamasını tutturan Mannion, kendisini ilk başlarda zirveye taşıyan pas dağıtımı ve delicilik konularında öne çıktı. Nico Mannion’un saha görüşünün çok geniş olmasının yanı sıra toplu-topsuz tüm katları kreatif paslarla görebilmesi onu özel bir pasöre çeviriyor. LaMelo Ball’un ardından bu draft sınıfındaki en iyi üç pasörden birisi bana kalacak olursa. İlk adımı çok güçlü değil fakat ilk adımını yumuşak attıktan sonra ikinci adımında yön değiştirerek rakibini şaşırtıp potaya gidebiliyor. Böylece aradığı alanı adımlamayla buluyor.

Isaiah Stewart – Uzun forvet – Washington

Isaiah Stewart, geçtiğimiz yılı Washington’da geçirdi. 2,08’lik uzun forvet 17,0 sayı, 8,8 ribaund ve 2,1 blok ortalamalarıyla tamamladığı sezonda pota etrafında pozisyonu sonlandırabilmesine dair hünerlerini ve savunmada potayı etkileyici bir şekilde koruyabildiğini gösterdi. Vücudunu oyunun her alanında iyi bir şekilde kullanabilmesi ve pick&roll hücumlarındaki verimi 22 Mayıs 2001 Rochester doğumlu ve La Lumiere lisesi mezunu Stewart’ı biraz klasik bir uzun gibi gösteriyor. Açıkçası bu çıkarımın yanlış olduğunu söylemek mümkün. Fakat IS, pick&roll çıkışlarında rakibinin riske edemeyeceği orta mesafe menzile ve mobiliteye de sahip. Üçlük yüzdesi yüksek olmamasına karşın rakibinin "saygı duymayacağı" seviyelerde değil. Savunmada ise üç, dört ve beş numaraları etkin bir şekilde durdurabilmesi öne çıkıyor.

Jalen Smith - Uzun forvet - Maryland

Jalen Smith, 2020 NBA Draftı'na katılacak olan uzun forvetler ve pivotlar arasında tavanı en yüksek olan iki isimden biri. 16 Mart 2000'de Baltimore'da doğan Smith, geçtiğimiz sezonu Maryland'da tamamladı. Çıktığı 31 maçta 15,5 sayı, 10,5 ribaund, 2,4 blok ortalamalarını yakalarkan 2,8 denemede %36,8'le üçlük attı. "Aman aman" bir şut tehdidi olmasa da modern oyun içerisinde ortalama alan katkısını sağlayabilir. Post hücumları veya temasa dayalı pozisyonlar sonrasında patlayıcılık onun işi değil. Fakat pota etrafında mobilite, akışkan atletizm ve bir uzun için idealin üstünde olan oyun görüşüyle JS, geleneksel özelliklerini modern dönemle harmanlamayı başarabilen bir oyuncu. Açık sahada çok hızlı, ayrıca mükemmel bir ribaund bilgisine sahip. İşin savunma kısmında ise aktif elleri, yüksek pozisyon bilgisi ve fiziksel mücadeleden kaçmaması öne çıkıyor. Kısalar karşısında kalamaması ve işin hücum kısmında devamlılıktan uzak olup şutlarının soru işareti yaratması onu riskli bir seçim yapabilir. Ayrıca vücudunun her bölgesinde biraz daha fazla güce ihtiyacı var.

Precious Achiuwa - Uzun forvet - Maryland

19 Eylül 1999'da Bronx'da doğan Precious Achiuwa, patlayıcılık bakımından 2020 NBA Draft sınıfının en iyi atleti. Montverde Akademisi'nde eğitim aldıktan sonra Memphis'te oynayan PA, mükemmel fiziksel özellikleriyle göz dolduruyor. Tabii sahip olduğu fiziksel özelliklerini oyun içerisinde kullanmayı bilmesi onun değerini arttırıyor. 15,8 sayı, 10,8 ribaund, 1,0 asist, 1,9 blok ve 1,1 top çalma ortalamalarıyla tamamladığı sezonda Achiuwa, maç başına 1,3 denemede %32,5'lik üç sayılık isabet ortalaması yakaladı. Şutu sorunlu, ayrıca savunmada devamlılıktan rotasyona kadar birçok alanda sorun yaşıyor. Fakat boyalı alana hızla dripling edebilmesi, boyalı alanda sabit kalabilmesi, pota etrafındaki bitirme yeteneği ve savunmada en azından potayı koruyabilmesi göz önüne alındığında Precious Achiuwa, 25. sıra ve sonrasında seçim yapacak olan takımlar için ideal bir oyuncu olacaktır.

Basketbol

Muhteşem Suns

07/08/2020 AT 09:44
Basketbol

Jaren Jackson Jr. nasıl oldu da bir franchise oyuncusuna dönüştü?

06/08/2020 AT 07:42
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article