Öncelikle, nasılsınız?

Sorduğunuz için teşekkür ederim, ailemle birlikteyim, takımımla antrenmanlara çıkıyorum ve en önemlisi, sağlıklıyım. Hem takımımdaki hem de ailemdeki herkes sağlıklı.

Basketbol
Soru
BIR GÜN ÖNCE

Koronavirüs döneminin ilk dalgasında neler yaptınız?

Doğrusunu söylemem gerekirse, 2018’in başından beri ilk kez uzun süreler boyunca dinlendim. Bundan memnun muydum? Hayır, çünkü insanlar hayatlarını kaybediyorlardı. Ama yaşama devam edip bunu bireysel açıdan iyi bir dinlenme fırsatı olarak gördüm. Sonrasında Denis Dervisevic ve Aleksandar Todorov’la birlikte antrenmanlar yapmaya başladım.

2003 doğumlu oyuncular arasında öne çıkan isimlerden birisiniz. Basketbola nasıl başladınız?

2011 EuroBasket Litvanya’da Makedonya Milli Takımı mükemmel bir işe imza atmıştı ve işte tam o zaman basketbola sevgiyle başlandım. Ayrıca kulübüm Feniks, o dönemler genç oyunculara iyi yatırımlar yapıyordu. Sırbistan’dan, Slovenya’dan ve Karadağ’dan değerli oyuncuları kadrolarına katıyorlar ve sonrasında onları iyi yerlere gönderiyorlardı. Bu iki şeyi fark ettiğimde ve ailemle konuştuğumda basketbola başladım. Sonrasında iyi şeyler yaptıkça işler profesyonelleşti.

Anne ve babanızın mesleklerinden bahseder misiniz?

Annem doktor, babam ekonomist. İkisi de önceden basketbol oynadılar. Ayrıca büyük babam bir futbol antrenörüydü.

Makedonya’da hayatınız nasıl gidiyor?

Aslında bu soruyu ülke ülke ayırmadan klasik bir cevapla yanıtlamam mümkün. Demek istediğim, eğer gençsen ve başarılı olmak isteyen bir sporcuysan bir gün içerisinde yapman gereken iki şey vardır: Basketbol oyna ve okula git. Ben tüm haftamı basketbola ayırırken okula ve aileme, arkadaşlarıma da ayırmaya çalışıyorum. Bu arada, ekonomiden mezun oldum. Bunun dışında kulübümdeki etnik çeşitlilik sayesinde yeni kültürler öğreniyorum. Mesela Cedi Osman’ın kuzeni Tarık benim takım arkadaşım. Bu yüzden büyük bir Cleveland Cavailers taraftarıyız…

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1530x311:1532x309)/origin-imgresizer.eurosport.com/2018/12/03/2474880.jpg

Sizce bu sezon nasıl geçecek?

Koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz sezon her şey yarıda kaldı. Feniks olarak biz Makedonya profesyonel liginde ikinci sırayı almıştık. Yeni sezonla birlikte profesyonel liglerde dördüncü yılımı geçireceğim. Ve kariyerimde ilk kez Makedonya Birinci Ligi’nde forma giyeceğim. Ligin yeni takımı TFT Skopje’de oynayacağım ama aynı zamanda Feniks’te kalacağım. Umarım her şey güzel olur.

Makedonya’daki basketbol kültürüne dair neler düşünüyorsunuz?

Biz bir basketbol geleneğine sahibiz. Yugoslavya dönemimizden gelen büyük bir sevgi, zekâ ve oyuna saygı yelpazemiz var. Ama bunlar tabii ki şatafatlı başarılar için yeterli değil. Makedonya’daki şehirleri, salonları basketbol için daha iyi bir hâle getirmemiz grekiyor. Federasyonumuz bu konuda mükemmel işler yapıyor ve gelecek yıl U16 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olmamız bu açıdan çok değerli.

ABD’deki liselerden bir teklif aldınız mı?

Bazı temaslar tabii ki oldu ama şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip bir lise için oynamak istemiyorum. NCAA açısından ise, göreceğinz, henüz bir şeye karar vermem için erken.

Oyun tarzınızdaki artı ve eksiler neler sizce?

Bence en önemli artım sabırlı oynayabiliyorum, ki bunun bir genç oyuncu için en önemli şeylerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü oyun içinde tempoyu korumak ve oyunu zorlamamak kritik bir nokta. Ayrıca şutum ve potaya drive etme yeteneklerim iyi. Eksilerimde en dikkat çeken şey ise pas yetenek setim.

Bireysel antrenmanlarda en çok hangi konular üzerinde çalışıyorsunuz?

Top hâkimiyeti, orta mesafe ve uzak mesafe şutlar.

En sevdiğiniz hücum ve savunma setleri neler?

Hcumda pick-and-roll, transition ve izolasyon oynamaktan hoşlanıyorum. Savunmada ise adam adama taktikte rakibime baskı uygulamayı seviyorum.

Hobileriniz neler?

Boş zaman bulduğumda uyuyuorum, gerçekten. Çünkü bence bizim gibi insanlar için dinlenmek en önemli şeylerden biri. Tabii arkadaşlarımla, ailemle zaman geçirmekten ve televizyon izlemekten keyif alıyorum.

Beslenme düzeniniz nasıl?

En sevdiğim yemek olan balık ve patates gibi protein ve karbonhidrat dengesi oluşturmaya çalışıyorum. Protein tozlarım sadece doğal olanlar. Bazı supplementler de kullanıyorum tabii.

En sevdiğiniz film ve dizi neler?

Film olarak The Mechanic diyeceğim. Dizi ise MacGyver.

ABD’de en çok yaşamak istediğiniz şehir neresi?

New York. Birçok genç gibi ben de dünyanın en iyi ligi olan NBA’de oynamak ve herkese neler yapabildiğimi göstermek istiyorum. Bunu başarabilmek için çok ,çok daha fazla çalışıyorum. Yani şehir ayırt etmem saçma olabilir ama net cevabım, evet, New York.

Basketbol oyuncusu olmasaydınız hangi meslekte bulunmak isterdiniz?

Sizin gibi bir spor scout’u olmayı isterdim.

NBA ile Avrupa’dan gelmiş geçmiş en iyi beşlerinizi kurar mısınız?

Avrupa

Vassilis Spanoulis

Milos Teodosic

Juan Carlos Navarro

Nando de Colo

Pero Antic

NBA

Kyrie Irving

Luka Doncic

Kawhi Leonard

Jayson Tatum

Nikola Jokic

Basketbol
Roko Prkačin ile ilk yılları, babasıyla olan ilişkisi, Efes Pilsen, NBA, Formula 1 ve fazlası
DÜN - 18:01
Basketbol
NBA'de yılın ilk beşleri belli oldu
16/09/2020 - 21:54