Öncelikle, nasılsınız?

Çok iyiyim, teşekkür ederim.

Basketbol
Germano D’Arcangeli ile Stella Azzurra’daki kültür ve fazlası
14 SAAT ÖNCE

Koronavirüs salgın sürecinin ilk dönemlerinde neler yapatınız? Sonrasındaki süreci nasıl geçirdiniz?

Birinci dalgada tamamen evdeydim. Fransa’da sağlıklı bir şekilde kalıp vücudum üzerinde çalıştım. Formda kalmak ve imkânım varsa fiziksel olarak daha fazla gelişebilmek önceliğimdi. İkinci dalgada, yani Haziran’da karantina kalktıktan sonra sahaya geri döndüm. Şut, top hâkimiyeti, temasa karşı dripling etme ve temas alıp potaya gitme gibi konularda çalışırken vücudumu ihmal etmedim. Son dönemde INSEP’e döndüm ve arkadaşlarımla birlikte elimizden gelenin en iyisini yapmaya başladım. Ekonomi bölümünü okuduğum lisemde son seneye gireceğim için ayrıca heyecanlıyım.

2003 doğumlu oyuncular arasındaki süper yıldızlardan birisiniz. Basketbol oynamaya nasıl başladınız?

Babam eskiden bir basketbol oyuncusuydu ve bu söyleyeceğim gerçek anlamda olacak. Doğduğumdan beri elimde basketbol topu var. Hatırladığım ilk şeyler basketbola dair. Sanki her dakika basketbol oynuyormuşum gibi hissediyorum. Yani bu oyuna başlama gibi bir şeyim olmadı. En başından beri basketbol oradaydı. Dört-beş yaşımda kulüp kariyerim başladı. Tutkum ve isteğim gün geçtikte arttı. En büyük hedefim NBA’de oynamak değil, NBA’de başarılı olmak.

Ailenizden bahseder misiniz?

Babam Fransa Dördüncü Ligi’nde basketbol oynadı. Şu anda ulaştırma işlerinde bir uzman olarak görev alıyor. Ayrıca Normandiyalı olan annem de aynı meslekte yer alıyor. Bir tane kız kardeşim var.

INSEP, Avrupa basketbolunun en özel kurumlarından biri. INSEP’ın felsefesine dair neler söylersiniz?

INSEP bizi hem geleceğin en iyi sporcusu hem de yetenekli, kültürlü, zeki, sosyal bir insan yapmak için elindeki tüm imkânları kullanıyor. Burası sporcuların mükemmel seviyelere çıktığı bir yer, evet, ama aynı zamanda bizi kültürlü bir insan da yapıyorlar. Bence buradaki felsefe dört kategoriye ayrılıyor. Elinizden gelenin en iyisini vermek, disiplinli olmak, diğerleriyle iyi anlaşmak ve ülkeni sevmek. Burada hayat güzel. Sadece fakültede kalarak kaliteli bir hayat sürebilmeniz bile mümkün.

Peki NCAA’den teklifler geldi mi?

NCAA’deki çok saygın kolejlerden teklifler aldım. Bana ulaştılar ve kendimden gurur duymamı sağlayan teklifler yaptım. Kolejde oynamayı düşünüyorum ama aynı zamanda tüm seçenekleri göz önüne alıyorum. Kararımı bir şekilde vereceğim fakat bunu yaparken en büyük motivasyonum, yol göstericim belli olacak: NBA’e hazırlık için en iyi yer neresiyse orası.

Yeni sezona dair neler düşünüyorsunuz?

İşe dönmek için çok heyecanlıyım! Arkadaşlarımla aynı sahada yer almayı, antrenörlerimden bir şeyler öğrenmeyi ve baskıyı göğüsleyip takımımı zafere ulaştırmayı çok özledim. Koronavirüs döneminden ötürü askıya alınan bu basketbol döneminde sporu ne kadar çok sevdiğimi anladım ve basketbol oynamadan yaşayamayacağımı.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1298x511:1300x509)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/09/09/2883321.jpg

Oyun tarzınızdaki artı ve eksilere dair neler söylersiniz?

Bence en iyi olduğum şeyler şutum, maçı/oyunu hissetmem, kendi pozisyonumu yaratmam, boşta kalan takım arkadaşlarımı pasla besleyebilmem ve pick-and-roll oynayabilmem. Şu anda en çok gelişmeye ihtiyaç duyduğum şeyler ise temasa karşı oyun, güç ve savunma yoğunluğu. Bireysel antrenmanlarımda bunlar üzerine çok çalışıyorum.

Sizin dışınızda Juhann Begarin, Victor Wembenyama, Theo Maledon gibi birçok değerli genç yıldız adayı var Fransa’da. Oyun kültürünüze dair neler düşünüyorsunuz?

Bence Fransa’da tonlarca kaliteli yetenek var. Dünyada oyuncu yetiştirme konusunda bir numaralı ülkeyiz ve tüm takım arkadaşlarımla birlikte hem bireysel hem de kolektif olarak bir şeyler başarmak için emekli olana dek çalışacağız.

Hücum ve savunmada neleri oynamaktan keyif alıyorsunuz?

Hücumda skoru bireysel olarak yaratıp üretmeyi ve assist yapmayı; savunmada takımları önde karşılamayı ve blok yapmayı seviyorum.

Hobileriniz neler?

Video oyunları oynamayı, özellikle FIFA ile NBA 2K oynamayı seviyorum. Bunun dışında rap tarzında müzik dinlemeyi, ailemle ve arkadaşlarımla zaman geçirmekten hoşlanıyorum. Ayrıca okula gitmeyi ve gerektiğinde vücudumu dinlendirmeyi ihmal etmiyorum.

En sevdiğiniz yemek ne?

Bu bir Senegal spesiyali. “Tiebou Yapp” yani etli pilav. Bu yemeğin sırrı pilavı setin suyuyla pişirip sonrasında ikisini birleştirmek ve muazzam bir tat elde etmek!

En sevdiğiniz film ne?

Koç Carter.

NBA’e dair neler düşünüyorsunuz?

Oraya gitmek ve orada başarılı olmak en en büyük hayalim! Bence NBA’de hız, atletizm ve spacing yaratmak için tonlarca şeye sahip olmak günümüz basketbolunda çok büyük önem kazandı. Boy farkı göz etmeden sahada yer alan her oyuncu üçlük atmayı ve savunmada sakin kalıp doğru hamleyi yapmalı bilmek zorunda.

Basketbolcu olmasaydınız hangi meslekte yer almak isterdiniz?

Fizyoterapistlerin yaptığı işi seviyor ve saygı duyuyorum. Bu yüzden, neden olmasın!

NBA ile Avrupa’dan en sevdiğiniz beşer oyuncular kimler?

NBA’den Magic Johnson, Kobe Bryant, Michael Jordan, Kevin Durant ve Shaquille O’Neal diyeceğim. Avrupa’dan ise Tony Parker, Toni Kukoc, Giannis Antetokounmpo, Boris Diaw ve Pau Gasol.

Basketbol
Soru
DÜN - 07:06
Basketbol
Roko Prkačin ile ilk yılları, babasıyla olan ilişkisi, Efes Pilsen, NBA, Formula 1 ve fazlası
17/09/2020 - 18:01