2003 doğumlu ND Okafor, geçtiğimz yaz düzenlenen FIBA turnuvalarına damgasını vurmuş ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kalburüstü okullardan teklifler almıştı. Fakat İrlandali yıldız, kariyerini NBA Akademisi’nde sürdürmeye karar verdi.

Nasılsınız? Neler yapıyorsunuz?

Basketbol
Euroleague: Haftanın bilançosu #3
DÜN - 14:08

Merhaba!! Çok iyiyim teşekkür ederim, sen nasılsın? Şu anda İrlanda’da evimdeyim. Koronavirüs nedeniyle çok fazla dışarıya çıkmamaya, bakımıma dikkat ediyorum. Ayrıca koronavirüs nedeniyle Akademi’nin sezonu iptal edildi. Yani bireysel olarak çalışmaya devam edeceğim. Özel bir fitness salonunda bol bol çalışıyorum. Ayrıca internet üzerinden derslerimi bitirip iyi bir öğrenci olmaya da gayret gösteriyorum.

Basketbola nasıl başladınız?

Çocukluğum sırasında futbola daha fazla ilgi gösteriyordum, doğrusunu söylemem gerekirse basketbolla alakam yoktu. Fakat yıllar içinde vücudum büyüdü, çok büyüdü ve lisedeyken bunu basketbolda daha iyi kullanabileceğimi fark ettim. Sadece bir kas yağınından fazlası olduğumu anladığımda basketbola hem asla bırakamayacağım bir hobi hem de bir iş olarak bakmaya başladım.

Ailenizden bahseder misiniz?

Annem ve babam sabah dokuzdan gidilip akşam beşte bitirilen işlere sahipler. Yerel bir yerde çalışıyorlar. İkisi de Nijerya’da doğdular. Babam, Nijerya’da lisedeyken basketbol oynamıştı ama bu kadar. Babamın boyu 204 santimetre ve annemn boyu 181 santimetre. Üç ablam ve bir erkek kardeşim var.

NBA Akademisi’ndeki kültürü nasıl tarif edersiniz?

Oh, mükemmel… Orada klişe tabirlerin hepsi var ama bu klişeler gerçekten var. Demek istediğim, çok çalışıyoruz, çok disiplinliyiz ama bunları severek, isteyerek yapıyoruz. Şu an NBA’de oynayan birçok profesyonel basketbol oyuncusunun yolu buradan geçti. Bu bana elbette bir motivasyon oluyor. Ayrıca onlarla bazen görüşüp antrenman yapma şansı bulmak da bir artı.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1038x249:1040x247)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/09/23/2892264.jpg

Geçtiğimiz yazdan sonraki süreci anlatır mısınız?

Ah, evet. İyi oynamıştım ve birçok kolejden teklifler aldım. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullardan birinde oynamak iyi olabilir ama şu anda Akademi’nin gelişim programında kendimi daha iyi hissediyorum.

Avrupa ile ABD basketbolları arasındaki farklar neler sizce?

Avrupa’daki oyun daha karmaşık, buradaki setler-düzenler daha farklı ve oyundaki yerleri, oyuna etkileri büyük. Elbette NBA’de de birçok set var, ABD’deki basketbol kültürü de buna dayanıyor ama orada tempo, hızlı hücum, atletizm, bireysel yaratıcılık gibi şeyler çok daha ön planda. Bence bu şeyler ana farkları yaratıyorlar.

Oyun paketinizdeki artı ve eksiler neler sizce?

Bence şutları bloklama konusunda elit bir yeteneğim var. Topla birlikte orta mesafe, yüksek post ve açık alanda gidip çok hızlı ve rahat bir şekilde sayı bulabiliyorum. Enerjim asla bitmiyor ve mükemmel bir ribaund alma yeteneğim var. En çok geliştirmem gereken şey ise kesinlikle üç sayılık atışlar.

Bireysel antrenmanlarınızda en çok ne üzerinde çalışıyorsunuz?

Şut ve farklı post hareketleri. Böylece rakiplerimi daha fazla şaşırtabilirim!

En sevdiğiniz yemek, film, müzik türü ve dizi neler?

En sevdiğim yemek tavuk ve patates! En sevdiğim film yok fakat 1990’ların ortalarında çekilen filmleri izlemekten keyif alıyorum. Rap dinlemekten ve La Casa De Papel izlemekten de büyük keyif alıyorum tabii.

NBA’e dair düşünceleriniz neler?

Her oyuncunun olduğu gibi orada oynamak benim de en büyük hayalim. NBA’in yeni dönem oyununa şut eksiğim nedeniyle ayak uyduramayabilirim gibi görünebilir fakat hızım, savunmadaki çeşitliliğim ve dripling yeteneğim bence bu konuda beni iyi bir oyuncu yapabilir.

NCAA’in son dönemde saygı kaybettiğini görüyoruz. Sizce buradaki en büyük sorun ne?

Bence artık birçok oyuncu, daha doğrusu birçok genç oyuncu, profesyonel olup daha sert, agresif ve gerçekçi ortamlarda oynamayı istiyor. Bence ne yaptıklarına göz atıp bazı şeyleri değiştirmeleri gerekiyor NCAA’dekilerin.

Basketbol
Yol
17/10/2020 - 21:11
Basketbol
Dönüm noktası
13/10/2020 - 22:33