*Bu yazının orijinali HoopsHype sitesinde yayınlanmıştır.
Takımın yıldızı da olsanız, rol oyuncusu da olsanız bir şekilde takas olma isteğiniz oluşabiliyor.
Bir oyuncunun takas olma isteği yeteri kadar oynayamama, kontrat görüşmeleri üzerinden yönetim ile mutsuz olmanız ve takımın hedefleri gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor.
Basketbol
"En iyi maçıydı"
4 SAAT ÖNCE
Bir oyuncunun takımdan ayrılma isteğinin hat safhaya gelmesi oyuncu ve menajerinin, takım yöneticileri veya takım sahibiyle direkt yüz yüze görüşmesi ve telefonla görüşme yapma noktasına getiriyor.
Adı paylaşılmayan ve uzun bir süredir NBA’de görevini yürüten menajer, “Bazen, takımla sert adam rolü oynadığınız noktaya gelmeniz gerekir ve bu kötüleşir. Boşanmaya benziyor. Yüksek seviyelerdeki oyuncularla baş etmeye çalıştığınızda özellikle işin içine duygu da girince bu durum asla hoş olmuyor. Bir noktada kötü olmanız gerekiyor. Her zaman yapmaya çalıştığım şey, takıma bunun işe yaramayacağını göstermek için oyuncunun huyunu ve eğilimini değiştirmeye zorlamaktı.” diyor.
Genellikle oyuncunun takas süreci, oyuncu menajerinin takım genel menajerini arayarak veya yüz yüze toplantılar yaparak başlıyor.
Bir başka menajer ise bu tür durumlarda açık sözlü olduğunu belirterek, “Takas isteği geldiği zaman durumu bu şekilde idare ediyorum. Eğer bir oyuncum takas olmak istiyorsa takıma gidip bunu iletiyorum. Konu hakkında kıvırmıyorum. Açık sözlü oluyorum ve ne yapmak istediğimiz bilinsin istiyorum. Böylelikle bu senaryoda takıma da yarar sağlayacak şekilde çalışmış oluyoruz.” diyor.
Bir takas talebiyle ilgili görüşmeler ilerlemiyorsa, genellikle oyuncu araya girer veya harekete geçmesi için takım sahibinden bir toplantı talep edilir.
Birçok kez All-Star olmuş oyuncularla çalışan menajeri ise, “Oyuncunun seviyesine göre değişim gösteriyor. Ama direkt olarak takım sahibine gidip, takas olmak istediğini belirten oyuncularım da oldu. Çoğu zaman takım sahipleri menajerlerin bu işi beceremediğini düşünebilir ama oyuncular bu isteklerini direkt genel menajere veya kendilerine söyleyince durumu anlıyorlar.”
https://i.eurosport.com/2020/03/25/2799202.jpg
Bir oyuncu, yönetim ve takım sahipleriyle takas konuşmalarına dahil olunca takas ile ilgili bilgileri menajerlerine paylaşabiliyor.
Yıllardır menajerlik yapan bir diğer kişi, “En sonunda, oyuncuyu her zaman bu sürece dahil ettim çünkü onların da rollerini oynamaları gerekiyor. Süreç, birbiriyle oynama üzerine olmalı. Ağır işi ben yaparım, hafif işleri sen yaparsın… Koç ekibi ve yönetiminin seninle olan iletişimiyle nasıl başa çıkarsın? İletişime geçiyorlarsa, ne üzerine iletişimdeler? Beni olayın içinde tutun, böylece sizi bölemesinler ve bunun menajerin yönlendirdiği bir hareket gibi görünmesini sağlayın.”
Bir oyuncu duyarlı olmadığında veya yönetimle ilgilenmediğinde, organizasyonu oyuncunun ne düşündüğünü, sorunun ne olduğunu ve durumun çözülüp çözülemeyeceğini merak etmeye zorlar.
“Biraz cesaretlerini yitirdiklerinde onları ele geçiriyorsunuz.”
Bir takas talebi yapıldıktan sonra, top genellikle takımın sahasındadır. Oyuncu sözleşmesinin son yılında ise, koz oyuncuya geçer. Bir takım kısa vadeli bir play-off macerası için elindekilerden vazgeçmeye istekli olmadıkça, çoğu takım, oyuncuyu yeniden imzalayabilecekleri geçmiş bilgisi olmadan bir oyuncu almak için elindekilerden vazgeçmez.
Bir sonraki adım, bir Hall of Fame oyuncusunun takas talebiyle ilgilenen bir yöneticiye göre, her iki tarafın da istediği anlaşmayı elde etmesi için onu gizli tutmak.
“Menajerler bunu medyayla ilk olarak paylaşmak istemiyorlar çünkü bu sadece takımı üzüyor. Zaten takas olmak istediği belli olan bir oyuncu için dezavantajlı pozisyondan takas konuşmalarını yürütüyor olacaklar.”
https://i.eurosport.com/2021/01/11/2969028.jpg
Bununla birlikte, takas tartışmaları oyuncunun ekibi ile takas olacağı potansiyel takımların hedefleri arasında ilerledikçe, bilginin aracı veya yönetim tarafından seçici olarak sızdırıldığı durumlar vardır.
Başka bir yönetici ise, “Takımın tepkisine bağlı olarak -istedikleri bu değilse- medyaya gidip bilgiyi paylaşırlar.” dedi. “Çoğu zaman, menajerle iyi bir ilişkiniz varsa, 'Pekala, bırakın bazı şeyler üzerinde çalışalım. Bize gitmek istediğiniz takımların veya aradığınız takımların bir listesini verin, böylece bir grup olarak bazı şeyleri bir araya getirip ona göre yaklaşımda bulunuruz.’ der. Bazen, menajerler sabırsızdır ve bunu paylaşmak isterler.”
Bazı menajerler yöneticinin rolünü kendi ellerine alır ve oyuncuları için piyasada neler olabileceğini değerlendirir. Menajerler, oyuncuları için daha iyi oynama süresine sahip potansiyel takımları değerlendirir ve gelecekteki sözleşme görüşmelerini de hesaba katıp, maaş bütçelerini hesaplar.
“Ayrıca siz, takas edilmesini istemediğiniz bir yere takas etme riskini de taşıyorsunuz. Ardından, arka kapıya gidip onun takas edilmesini istemediğiniz takımları engellemelisiniz, böylece çemberi daraltabilirsiniz. Bu tür işlerin girdisi çıktısı çok oluyor.”
Bundan sonra ise menajer ve yöneticilerin, oyuncuyu yönlendireceği kedi-fare oyununun kırılma noktasına geliyoruz.
https://i.eurosport.com/2018/12/06/2477098.jpg
“Çoğu zaman bir takımın yapacağı şey, işi sıkı tutması ve çok uzaklaşana kadar menajerle iletişim kurmamasıdır. Bu yüzden menajer, bunu oynayacak kadar güçlüyse anlaşmayı bozamaz. Bazen, uğraştıkları takım onları geri plana atar ve neler olup bittiğine dair bir fikir edinmek için doğrudan menajere gider. Takas düşerse, hazırlıksız yakalanmak istemezler, sonra bir temsilci arkasını döner ve "Bu oyuncunun burada ne işi var? İlk başta onu burada istemedim.” der.
Bir menajer, organizasyonun çıkarına en iyi şekilde hizmet ettiğini düşündüğü bir takası engellemeye çalışırsa, oyuncu için yan etkiler söz konusu olabilir.
“Ayrıca dikkatli olmalısınız çünkü onu takas etmeyeceklerse, oyuncunun takımdan ayrılmak istediğini medyaya ulaşmasını istemezsin. O zaman hayranları ona tepki gösteriyor ve negatif bir enerji oluşuyor çünkü biliyorlar ki o oyuncu takımlarda oynamak istemiyor.”
NBA Draftları’nda ilk turdan seçilmiş ve takasını isteyen bir oyuncuyla çalışan menajer, o takımın genel menajerinin oyuncu menajeri ile çalışmaya devam etmek istemesi nedeniyle, takasını isteyen oyuncuyu ceza amaçlı G-League’e (Geliştirme Ligi) yolladığını paylaştı.
Yöneticiler, ayrıca bir menajerin perde arkasında bir anlaşmayı engelleme girişimine karşı koymak veya takas görüşmelerinde diğer potansiyel taliplerden avantaj elde etmek için medyaya bilgi sızdırır.
“Bir oyuncunun takas talep ettiği ortaya çıktığında, istediğiniz anlaşmayı takım olarak elde etmek daha zordur. Bir menajer bunu yaptığında takım, diğer takımların kontrat değerini yükseltmek ve bir teklif savaşı yaratmak için başka şeyler sunduğunu söyleyerek istedikleri anlaşmayı denemek ve elde etmek için medyayı kullanmaya başlar.”
Buna bir örnek ise Carmelo Anthony takası. Melo, takasını istemiş ve kamuoyuna New York Knicks’e gitmek istediğini belirtmişti. Melo’nun takımı Denver Nuggets ise New York Knicks ve Brooklyn Nets arasında teklif savaşı yaratma şansına sahip oldu. Teklifler ilerledikçe, en iyi teklifi oluşturmak için medyaya bilgi sızdırdılar. Son hamle ise New York'un takası ilerletmek için Timofey Mozgov'u eklemesi oldu.
https://i.eurosport.com/2014/01/31/1175340.jpg
Tabii, tüm takaslar medyadan bilgi sızdırarak yapılmıyor. Bir menajer ve bir yöneticinin her iki taraf için de adil bir anlaşma sağlamak için birlikte çalıştığı durumlar var.
Birçok kez All-Star olmuş oyuncularla çalışan ‘o’ menajer ise, “Kazan-kazan taktiğiyle çalışmak istersin. Çoğu zaman size ne istediklerini söylerler ve onu takas ederler. O halde, iki ikinci tur seçimi veya ilk turda sonlardan bir seçim istiyorlarsa, oraya gitmelisiniz. Sonra, oraya gitmeli ve onlara bunun gerekeceğini söylemelisin.”
Tüm tarafların kazan-kazan taktiğiyle iş yaptığı bir takas ise Paul George’un Oklahoma City Thunder’dan Los Angeles Clippers’a gitmesi olarak düşünülüyordu. Kaliforniyalı Paul George, evine dönüyordu. OKC Thunder, gelecekteki ilk tur seçimlerinden Shai Gilgeous-Alexander ve daha fazlasını elde etmek için Kawhi Leonard'ın George'la oynamak istediği değerli istihbaratı kullandı. Clippers, George'u takıma getiremeseydi Kawhi Leonard kesinlikle Los Angeles Lakers ile anlaşmayı düşünüyordu.
Ancak, bir anlaşmanın yapılması için tüm taraflar genellikle senkronize olmuyor. Bir menajer, yıldız oyuncunun takas edildiği ve üç takımın bir takasta oyuncu için yarıştığı bir senaryoyu anlattı. Takımlardan biri oyuncuyu takıma getiremediğinde, genel menajer potansiyel takası engellediğine inandığı menajerin sesini duyurmasını sağladı.
https://i.eurosport.com/2021/01/01/2964025.jpg
“Bir yöneticinin şunu söylediğini hatırlıyorum: ‘Seni şerefsiz. Beni mahvettin. Seni ele geçireceğim.’ Menajer ise, ‘Hazırlıksız yakalandım. Onu sadece dinledim. Bana küfretmesine izin verdim. Küfürlerini bitirdiğinde telefonu kapattı. Daha sonra onu aramadım. Yaklaşık bir hafta sonra beni aradı ve göstermiş olduğu reaksiyon için özür diledi.’ dedi.” diye anlattı.
Bazı yöneticiler ve menajerler arasındaki ilişkiler uzun bir süre gergin olabiliyor. Bu da serbest kalmış oyuncuların sözleşme konularındaki görüşmelerini veya başka işlerini etkileyebiliyor. Diğer boşanmaya benzer anlaşmazlıklar ve takas istekleri ise dostane bir şekilde ele alınıyor ve kimse kimseye kin tutmuyor.
NBA’de son olarak James Harden merkezli bir takas gerçekleşmişti. Houston şehrine uzun yıllar orada kalacağını söz verip, yıllar sonra ise daha sonra takas olmak istediğini açıklayan Harden, hem saha içi hem de saha dışında yapmış olduğu davranışlarla diğer takımların gözünde oldukça problemli bir oyuncu haline gelmişti. Harden, Kevin Durant ve Kyrie Irving gibi yakın arkadaşlarının da bulunduğu Brooklyn Nets’e ise geçtiğimiz hafta takas olmayı başarmıştı.
Yazı Sahibi: Michael Scotto / HoopsHype
Çeviri & Derleme: Kaan Meriç
Basketbol
Portland koç değişikliğine gidebilir
06/05/2021 - 17:29
Basketbol
Anadolu Efes, Final Four'da
04/05/2021 - 20:26