Basketbol
NBA

Sihirli kumar: Markelle Fultz

Share this with
Copy
Share this article

Markelle Fultz, Orlando Magic

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
09/10/2019 at 13:44

Markelle Fultz, 2017 NBA Draftı’nda ilk sıradan seçilmişti. İki sene boyunca ağır sakatlıkların, psikolojik çöküntülerin ve eleştirilerin uğrak ismi olan genç yıldız, sezon önü maçlarda gösterdiği yeni oyun karakteriyle umut verdi.

Otuz takımın yer aldığı NBA’de normal sezon toplam 1230 maça sahne oluyor. Öykülerin, tahminlerin ve rekorların bitmek bilmediği bu serüvende son zamanlarda genellikle Los Angeles Lakers, Houston Rockets veya Milwaukee Bucks gibi takımlar spot ışıklarının odak noktasında yer alıyor. Ancak yeni sezon öncesi kurulan kadrolara bakıldığında ligdeki her takımın sayısız hikâyeye imza atması mümkün görünüyor.

Doğu Konferansı’nın mütevazı franchise’larından olan Orlando Magic ise 2019’un kış aylarında oynadığı Markelle Fultz kumarı sayesinde bu hikâyelerin en başında yer alabilir.

NBA

76ers rekorunu geliştirdi

12/04/2018 AT 09:34

İlk olarak, Fultz’un draft haklarının ve kendisinin başına gelenlere bir göz atalım.

 • 12 Temmuz 2013: Brooklyn Nets, beş oyuncu ve üç draft hakkını Boston Celtics’e takasladı.
 • 19 Haziran 2017: Boston Celtics, ilk tur seçim hakkını Philadelphia 76ers’e takasladı.
 • 22 Haziran 2017: Philadelphia 76ers, ilk sıradan Markelle Fultz’u seçti.
 • 10 Temmuz 2017: Markelle Fultz’un antrenman videolarında şut mekaniğindeki sorun (ayak koordinasyonu zayıftı, yalnızca omuzlardan güç alıyordu) dikkat çekti.
 • 27 Eylül 2017: Fultz, şut mekaniğini (zıplama açısı ve topun elinden çıkışı) değiştirdi.
 • 2 Ekim 2017: 76’ers koçu Brett Brown, Fultz’un şut mekaniğinden memnun olmadığını ifade etti.
 • 10 Ekim 2017: Genç oyun kurucu şut atarken omzunda büyük bir ağrı hissettiğini söyledi.
 • 29 Ekim 2017: Çaylak oyuncunun omzu birkaç kez inceleme altına alındı ancak bir türlü tanı konulamadı.
 • 9 Kasım 2017: Fultz’un yeni yıla kadar sahalardan uzak kalacağı açıklandı.
 • Mart-Nisan: Çaylak yıldız ortalama 17,7 dakika süre aldığı on maça çıktı.
 • 20 Eylül 2018: Fultz, kendisini çok iyi hissettiğini söyledi.
 • 4 Aralık 2018: Omzundaki sorunlar yeniden baş gösteren Fultz’a “torasik outlet” sendromu (boyun bölgesindeki bazı kasları, göğüs kasları ve köprücük kemiği kaslarının oluşturduğu üçgende ve boynun alt bölgesindeki boşlukta damar ve sinir yapılarına baskı meydana gelmesiyle oluşan sinirsel hastalık) teşhisi konuldu.
 • 7 Şubat 2019: Orlando Magic, iki draft hakkı ve Jonathan Simmons karşılığında Fultz’u kadrosuna kattı.
 • 5 Ekim 2019: Fultz, San Antonio Spurs’e karşı sezon önü hazırlık maçında forma giydi ve gerek şut mekanizması gerek saha içi etki bakımından harika göründü.

NCAA’de Washington formasıyla harikalar yaratan “Quick Wash”, lakabından da anlaşılacağı üzere inanılmaz bir hıza sahip. Sahanın her iki yönünde yüksek basketbol zekâsını sergileyen Fultz, hızının yanı sıra doğru karar vermesi sayesinde yaşıtları arasında en özel oyuncularından biriydi. Ancak yukarıdaki zaman çizelgesinden anlaşılacağı üzere omzundan yaşadığı problemler ve kendini içine soktuğu psikolojik savaş, çaylak yıldızın kariyerini tepetaklak etmişti.

Orlando Magic, geçtiğimiz sezonun son transfer gününde Fultz’u gayet makul bir paket karşılığında takas yoluyla kadrosuna kattı. Zira Philly’e gönderdiği Simmons ortalama bir bench oyuncusuyken iki draft hakkı da ilk on seçimi içermiyordu. Yani Magic getirisi yüksek, götürüsü ise bilinmez bir kumar oynamıştı. Ekim ayının başından beri görünen o ki, bu kumar sonuç verdi.

Elbette sezon önü maçlarından net çıkarımlar yapmak her zaman sağlıklı olmayabilir ancak Fultz’un şut mekaniğinin normal bir oyuncununki gibi olması; takımda yer alan Jonathan Isaac, Aaron Gordon, Nikola Vucevic ve Terrence Ross gibi önemli parçalara pas dağıtımını mükemmel yapması ve oyun içi enerjisinin sürekli yüksek görünmesi çok önemli gelişmeler. Çünkü bir genç oyuncu için gerek fiziksel gerek zihinsel anlamda zorlu süreçler yaşadıktan sonra yeni bir sayfa açmak oldukça güç.

Fultz, gerçekten de çok özel bir oyun kurucu. Eğer bir sezon boyunca sağlıklı kalabilir ve 839 günlük zorlu dönemi ardında bırakabilirse hem Magic’in oynadığı kumarın tutmasını sağlayacak hem de ligin en özel hikâyelerinden birisine imza atacak.

Peki, yeni zaman çizelgesinde neler olacak?


Hazırlayan: Kuzey KILIÇ

Basketbol

NBA Batı Konferansı: Merak edilenler

27/07/2020 AT 13:19
Basketbol

NBA’de eğlence yeniden başlıyor | Disney rehberi ve Doğu Konferansı analizi

22/07/2020 AT 07:39
Related Topics
BasketbolNBAOrlando MagicMarkelle Fultz
Share this with
Copy
Share this article