Basketbol

O Şut

Share this with
Copy
Share this article

Kawhi Leonard

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
12/05/2020 at 07:11

Kawhi Leonard, bir yıl önce bugün takımı Toronto Raptors’ın Philadelphia 76ers’a karşı oynadığı Doğu Konferansı final serisinin yedinci maçında NBA tarihinin ikonik anlarına giren bir şuta imza atmıştı. Ve o şut, basketboldan ekonomiye birçok alanı etkiledi. Kuzey Kılıç’ın yazısı.

12 Mayıs 2019, Scotiabank Arena, Toronto. NBA Doğu Konferansı Finalleri’nde yedinci maç heyecanı. Her iki taraf için de, “Kazan ya da evine dön” durumu geçerli.

İlk periyotta her iki takım, ağır sıklet kemer maçında birbirlerini ilk rauntlarda tartan iki boksör gibi. Tempo yüksek fakat şutlar kullanılırken büyük bir tedirginlik var, savunmada alanlar dar, herkes birbirine yakın.

Basketbol

Karmaşıklıktaki zarafet

YESTERDAY AT 08:03

İkinci periyotta ise her iki taraf da hücum modunda. Philadelphia 76ers’ta Tobias Harris, Los Angeles Clippers’tan takasla gelip yaz arasında maksimum kontratı imzaladığından beri ilk kez bu kadar yüksek bir sahnede önemli bir rol alıyor. Takımını devreye taşıyan isim oluyor.

Raptors’ta seri boyunca sahanın en iyisi olduğunu gösteren Kawhi Leonard, yine yeni yeniden başrolde. Kyle Lowry ve Pascal Siakam ikilisi de alışılageldik skor ve savunma performanslarındalar.

İkinci yarının başlamasıyla Philly’de sahne bu sefer Joel Embiid ile JJ Redick’in. Redick, maçın en kritik üçlüklerini isabete çeviriyor. Jo Jo ise yedi sayı, dört ribaund ve iki blokla takımını final maçının final periyoduna taşıyor. Raptors’ta Kawhi, vitesi biraz daha yükseltmiş durumda.

Ve final periyodu. Jo Jo, üçüncü periyottaki etkinliğini son periyoda da taşıyor. Raptors’ta ise Kawhi dışındaki herkes adeta yoklara oynuyor. Lowry, Siakam ve Serge Ibaka, takım adına sezonun en önemli periyodunda hücum katkısında bu sefer bekleneni veremiyorlar. Kawhi, maçın bitimine 10,8 saniye kala çizgiye geldiğinde o periyotta 11, maçta 38 ve seride 240 sayıyı bulmuştu bile.

10,8 saniye

Kawhi çizgiye geliyor, skor 90-88 Raptors lehine. İlk atış isabetli. İkinciden isabet çıkmıyor, potadan seken topu Embiid’in box-out’unu bozan Marc Gasol çeliyor ama top Harris’in ellerinde kalıyor.

9,1 saniye

Harris, topu açık alanı hızla kat eden Butler’a veriyor. Siakam, Butler’la birlikte sahalarına gelen JJ Redick’in savunmasına giderken Ibaka, Butler’ın penetre alanını kapatmaya çalışıyor fakat ivmeyi yakalayan Philly yıldızı sayıyı buluyor.

4,2 saniye

Raptors koçu Nick Nurse, 90-90 eşitliğin olduğu maçta son topu kullanmadan önce mola alıyor. Mola dönüşünde Gasol, topu kenardan oyuna sokacak isim olarak belirleniyor. Leonard hücum yönünün sağından tepeye doğru hareketlenirken Siakam, önce Lowry’e ardından da Leonard’a perde yapıyor.

3,7 saniye

Siakam’ın perdeleri Leonard’ı Ben Simmons’ın baskılı savunmasından kurtarmaya yetmiyor.

2,4 saniye

Leonard; atletizmi, top hâkimiyeti ve hızı sayesinde Simmons’ı ekarte ederken Embiid, bu sefer Kawhi’ın savunma alanına giriyor.

1,1 saniye

Kawhi dibe kadar inip duruyor ve şutu kaldırıyor.

0,4 saniye

Saniye top havada potaya doğru süzülürken maçın bitişini belirten ses yankılanıyor. Top potaya dört kez çarpıp filenin içine giriyor.

Kawhi, daha şut isabetli olmadan şutu attığı bölgenin dibinde yere çömeliyor. İsabet geldiğinde hemen arkasında bench’te bulunan takım arkadaşlarıyla sevinç yaşıyor. Ters köşede Lowry, bir çocuğun yılbaşı sabahı beklediği hediyeyi alması gibi sevinerek, havalara zıplayarak Leonard’ın olduğu bölgeye doğru geliyor.

Raptors’ta herkes sevinirken Leonard’ın şutunu savunmaya çalışan Embiid, başını iki elinin arasına alıp soyunma odasına doğru hareketleniyor.

O sırada Toronto’da Yonge-Dundas Meydanı’nda maçı takip eden binlerce Raptors taraftarı takımlarının yaşadığı sevincin birkaç kat fazlasını yaşıyorlar.

Raptors, Philly’i geçip NBA Finali’ne yükseliyor. Finalde altı maç sonunda Golden State Warriors’ı eleyerek tarihlerindeki ilk NBA yüzüklerini kazanıyorlar. Yıllar boyu “keyif vermeyen, vasatın biraz üstü” denilen franchise sonunda aradığı başarıyı, kahramanını ve olayı buluyor. Kupa kazanılıyor, Kawhi Leonard fiilen Toronto’nun ebedi koruyucu seçiliyor ve 76ers’a karşı attığı “O Şut” somut bir destan hâlini alıyor.

Fakat “O Şut”, Toronto Rapotrs taraftarları kadar bir Philadelphia 76ers taraftarını da mutlu ediyordu. New Balance’ın global satış ve pazarlama direktörü olan Patrick Cassidy, adeta doğuştan beri bir 76ers taraftarı.

Geçtiğimiz haftalarda The Canadian Press’e demeçler veren Cassidy, “O Şut”un ardından temsilcileri oldukları Kawhi Leonard’ın ürünlerinin satış rakamlarını en az %70 oranında arttırmak için girişimlere başlamışlar. “Basketboldan tamamen kopmak istediğim bir andı fakat şut sonrasında biraz nemlenen gözlerimle ekranı takip ederken Kawhi’ın yüz ifadesini takip ettim. Mutluydu. Ve hemen ekibimi arayıp ertesi gün bir toplantı yapacağımızı ve bu konuyu konuşacağımızı söyledim.” diyor Cassidy.

New Balance, ertesi gün Warriors’ın bulunduğu şehir olan Oakland’a bir billboard’a üzerinde “Kuzey’in Kralı geliyor” yazan bir görsel yerleştiriyor.

Ardından üzerinde “Fun Guy” ve “Board Man Gets Paid” yazan tişörtler satışa sunuluyor. Satış başladıktan sonraki bir saat içinde bütün ürünler bitiyor. New Balance markalı ayakkabıların hepsi raflardan uçuyorlardı, satış rakamları o dönemden sonra %35 artmıştı. Tabii Raptors’ın NBA şampiyonu olmasıyla birlikte yaz boyunca satış rakamları %75 oranında artmıştı.

Yeniden parkelere dönecek olursak, Kawhi o şutla birlikte bir şehrin kahramanı oldu. Bir yıllık macerasında elde ettiği bu başarının ardından takımdan ayrılmaya karar verdi. Bir nevi borcu olmamasına rağmen sırf “iddia” amacıyla bir sezonda en tepelere kadar çıkıyordu. Yaz arasında Los Angeles Clippers’la anlaşırken Paul George’u da yanında getirdi.

Yani “O Şut” ve Kawhi belki de NBA şampiyonuna dolayısıyla da Warriors’ın kısmi dağılma dönemine, elit bir markanın ekonomik grafiğine, o ekonomik grafikten geçim sağlayan milyonlarca insana, çılgın transfer hareketliliğine sahip olan 2019 yazına dolayısıyla da 2019-2020 sezonunun gidişatına etki etti. Her anlamda bir değişim yarattı, yenilik getirdi..

Basketbol

Geleceğin yıldızları #17: Alperen Şengün – Özel röportaj

YESTERDAY AT 12:51
Basketbol

Ekpe Udoh ile kitap kulübü, NCAA, NBA, Fenerbahçe ve saha dışı hayatı üzerine

31/05/2020 AT 09:13
Related Topics
Basketbol
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Basketbol

Karmaşıklıktaki zarafet

YESTERDAY AT 08:03

Latest Videos

Basketbol

1996 Atlanta Olimpiyatları: ABD-Yugoslavya | Geniş Özet

00:05:07

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more