Biatlon
Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda erkekler 20 km bireysel yarışına bir ön bakış

Share this with
Copy
Share this article

Ukraine's Dmytro Pidruchnyi reacts after winning the men's 12,5km pursuit competition at the IBU Biathlon World Championships in Ostersund, Sweden, on March 10, 2019

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
13/03/2019 at 16:04

2019 Biatlon Dünya Şampiyonası'nda madalyalar sahiplerini bulmaya devam ediyor. Kadınlar bireysel disiplin yarışının ardından sıradaki yarış erkekler bireysel disiplin yarışı. Hava şartları sürpriz bir ismin altın madalya almasına olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Bireysel disiplin, yapısı itibariyle kayaklı koşu hızını değil atışlardaki başarıyı ön plana çıkardığı için bu yarış tipini farklı ele almakta fayda var. Bireysel disiplin yarışı, bu yıl atışlardaki istikrarıyla ayakta kalan Martin Fourcade’ın, Johannes Thingnes Boe’nün bir adım önüne geçebileceği tek yarış olarak değerlendirilebilir.

J.T. Boe de önemli favorilerden biri fakat zorlu hava koşullarında bu yarıştan sürpriz bir dünya şampiyonu çıkma ihtimali yüksek. Hatta sürpriz bir ismin kazanma ihtimali, favorilerden birinin (J.T.Boe ve Fourcade) kazanma ihtimalinden daha yüksek.

Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda son güne bir ön bakış

17/03/2019 AT 13:26

Bu bağlamda değerlendirdiğimizde bireysel disiplinde son dünya şampiyonunun 2017’de büyük bir sürprize imza atan ABD’li biatlet Lowell Bailey olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bireysel disiplinde Simon Eder ve Dominik Landertinger, Avusturya’nın sürpriz olarak nitelenebilecek podyum adayları olacaklar. Öte yandan, Almanya bu sezon Dünya Kupası’nda kötü bir sezon geçirse de Arnd Peiffer ve Erik Lesser atışlardaki hızlarıyla Almanya’ya kürsü getirebilirler.

Slovenya bu disiplinde Jakov Fak ile dünya şampiyonası madalyası arayacak. Jakov Fak bu sezon oldukça formsuz olsa da geçmiş dünya şampiyonalarında elde ettiği iki altın madalyayla büyük şampiyonalarda fark yaratabileceğini kanıtladı.

Ev sahibi İsveç, Sebastian Samuelsson ve Jesper Nelin’le bu disiplinde koşulları ve parkuru tanımanın avantajını kullanmaya çalışacak.

Şampiyonanın erkeklerde sürprize en açık yarışı olarak nitelenebilecek bugünkü mücadelede takip yarışında dünya şampiyonu olan Ukraynalı Dmytro Pidruchnyi de mutlaka dikkat edilmesi gereken isimlerden biri. Tarz itibariyle Rusya, Belarus ve Ukrayna’nın sporcuları bireysel disipline çok uygun bir stile sahip. Doğu Avrupalı bu sporcular, koşulların etkisiyle bugün kürsü için bir şans yakalayabilirler.

Daniels Süha ÖZKAYA

Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda takım bayrak yarışları günü

16/03/2019 AT 11:55
Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda bir ilk: Tekli karışık takım yarışı

14/03/2019 AT 15:53
Related Topics
BiatlonDünya Şampiyonası
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Dünya Şampiyonası

2020 Biatlon Dünya Şampiyonası’nda favoriler, beklentiler, sürpriz ihtimalleri

12/02/2020 AT 10:33

Latest Videos

Pyeongchang

Biatlon Dünya Kupası - PyeongChang: Erkekler 12.5 km takip

00:02:32

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more