Biatlon
Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda kadınlar 15 km bireysel yarışına bir ön bakış

Share this with
Copy
Share this article

Anastasiya Kuzmina, Ingrid Landmark Tandrevold, Laura Dahlmeier

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
12/03/2019 at 15:20

Östersunds'taki 2019 Biatlon Dünya Şampiyonası'na bir günlük aranın ardından devam ediyoruz. Sıra, kadınlar 15 km bireysel yarışında. "Yarışı diğerlerinden ayırt eden ne" ve "favoriler kimler" sorularını cevapladık.

Bireysel disiplinde altın madalyayı getiren temel unsur kayaklı koşu değil, atışlar… Bu yüzden bu disiplini sprint, takip, toplu çıkış gibi kayaklı koşu eksenli diğer biatlon disiplinlerinden ayrı değerlendirmek gerekiyor. Eckhoff, Makarainen, Kuzmina gibi favorilerin kayaklı koşudaki etkinliklerine rağmen atışlardaki sorunları sebebiyle bu disiplinde pek madalya şansları yok.

Bu disiplin için en önemli podyum adayları ise İtalya’dan Lisa Vittozzi ve Dorothea Wierer, Almanya’dan Laura Dahlmeier, Norveç’ten Marte Olsbu Roiseland ve ev sahibi İsveç’ten Hanna Öberg. Bu isimler hem kayaklı koşudaki etkinlikleri hem de atışlardaki istikrarlı performanslarıyla diğer rakiplerine göre bir adım öndeler.

Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda son güne bir ön bakış

17/03/2019 AT 13:26

Bireysel disiplin, yine de biatlonun sürprize en açık yarış tipi. Bu disiplinde atışlarda 20’de 20 yapan her biatlet önemli bir madalya adayı olarak karşımıza çıkabilir. Atışların bu kadar belirleyici olduğu bir yarışta sonucu aslında biatletler kadar hava koşulları da belirler. Bu noktada Östersund’da rüzgarın on gün boyunca atışları etkileyecek seviyede olacağını ve soğuk havanın da sürpriz ihtimalini arttıracağını belirtmekte fayda var.

Tüm bu koşullar göz önüne alındığında bu yarıştan sürpriz bir dünya şampiyonu çıkabileceğini söylemek mümkün. Sürpriz yapabilecek isimler arasında biatlon stilleri atışlardaki iyi performansa dayanan ve kayaklı koşuda ortalama seviyede olan Rus ve Ukraynalı biatletleri saymak mümkün.

Daniels Süha ÖZKAYA

Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda takım bayrak yarışları günü

16/03/2019 AT 11:55
Dünya Şampiyonası

Biatlon Dünya Şampiyonası'nda bir ilk: Tekli karışık takım yarışı

14/03/2019 AT 15:53
Related Topics
BiatlonDünya Şampiyonası
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Dünya Şampiyonası

2020 Biatlon Dünya Şampiyonası’nda favoriler, beklentiler, sürpriz ihtimalleri

12/02/2020 AT 10:33

Latest Videos

Pyeongchang

Biatlon Dünya Kupası - PyeongChang: Erkekler 12.5 km takip

00:02:32

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more