ABD'nin Nevada eyaletinde geçen hafta gerçekleştirilen şampiyonada sol kolda altın, sağ kolda ise gümüş madalyaya uzanan 41 yaşındaki Süreyya Ayçe, 22 yıldır bilek güreşiyle ilgilendiğini kaydetti. 

Bilek güreşini sevdiğini belirten Ayçe, ''2004 yılında bir gazete de beni yılın kadın sporcuları arasında göstermişti. Sonra arayıp kadınlarda yarışmadığımı ve erkek olduğumu söyledim. Çalıştığım şirkete de gelip (Süreyya Hanım ile görüşmek istiyoruz) diyorlar. Buyurun benim diyorum. Sonra özür diliyorlar. Süreyya Hanım denilmesine alıştım'' diye konuştu. 

Dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece elde etmesine karşın ödül yönetmeliğinden yararlanamadıklarını anlatan Ayçe, şunları söyledi: 
''En son ödülümü 2006 yılında almıştım. Dünya ikincisi olmuştum ve 250 Cumhuriyet altını vereceklerdi. Ancak 106 altın verdiler. GSGM aynı yıl yönetmeliği değiştirdi. Dört yıldır ödül alamıyorum. Bu süre içinde iki dünya ve 3 Avrupa şampiyonluğum var. Ama ne yazık ki olimpik olmadığı ve engellilerle sağlam sporculara aynı kotanın uygulanması nedeniyle engellilere haksızlık yapılıyor. GSGM yetkilileriyle görüştüm. Yönetmeliği düzelteceklerine söz verdiler ama düzeltmediler.'' 
Ödül kesintisi ve yönetmelikle ilgili olarak hukuki yollara başvurduğunu belirten Ayçe, ampute futbolda ülke sayıları tutmamasına rağmen GSGM'nin sporculara ödül verdiğini savundu. 
Bilek Güreşi
Merve Yenidünya Yeni Madalyaların Peşinde
17/02/2021 - 06:40
Bilek Güreşi
Ümit Burunlular, engelli sporcuların sesini Avrupa'da duyurmak istiyor
09/05/2016 - 12:55
Bilek Güreşi
Bilek güreşinde korku dolu anlar
21/06/2015 - 14:20