Binicilik

Rio 2016’da binicilik müsabakaları tehlikede

Share this with
Copy
Share this article

equestrian rou 2

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
15/10/2015 at 09:00
@EurosportCom_TR

Önümüzdeki yaz Rio de Janeiro’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları dahilinde yapılacak olan binicilik müsabakaları’nın Brezilya dışında yapılması konuşuluyor.

Brezilya Binicilik Federasyonu BaşkanıLuiz Roberto Giugni’nin Sao Paulo’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığıaçıklamaya göre sağlık yönetmeliklerinden dolayıRio’nun binicilik müsabakalarınıorganize etmeme ihtimali yüksek.

Brezilya, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında var olan anlaşmanın yönetmeliklerine göre Brezilya'ya getirilen atların bu ülkeyi terk etmeleri mümkün değil. 2008 Pekin Olimpiyatı’nda da benzer bir durum gündeme gelmişve uygulanan özel sağlık uygulamalarınedeniyle müsabakalar Pekin’de değil Hong Kong’da gerçekleştirilmişti.

Binicilik

Horse Excellence : Jumping Grand Prix Hermes

28/03/2018 AT 09:19

1956’da da yine aynısebepten dolayıAvustralya’nın Melbourne şehrinde düzenlenmesi gereken binicilik müsabakalarıİsveç’in başkenti Stockholm’e taşınmıştı.

Şimdilik, bu duyuru otoriteler tarafından Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki anlaşmaların yürürlüğe girebilme sürecini hızlandırabilmek için uygulanan bir baskıolarak görülüyor. Tarım Bakanlığı müsabakalar başlamadan önce gerekli dokümanların imzalanabilmesi için 120 günün yeterli olduğu inancında. Ancak son aylarda ortaya çıkan ruam gibi hastalıklar, bu konuda çok daha hassas davranılmasıgerektiğinin bir göstergesi.

Ruam hastalığıgenellikle tek tırnaklıhayvanlarda görülen bulaşıcıölümcül bir hastalıktır. En çok atlarda görülürse de eşek ve katırlar da bu hastalığa yakalanırlar. Kısa sürede öldürücü hale gelebilen hastalık, hayvanlarla temasta bulunan insanlara da geçebilir. Bu hastalığa karşıhenüz koruyucu bir aşıya da serum geliştirilememiştir. Hastalık daha çok Afrika ve Asya’da yaygındır. Türkiye’de yapılan koruyucu veteriner çalışmalarıyla hastalık en az düzeye indirilmiştir.

UluslararasıBinicilik Federasyonu FEI sorunun çözülebilmesi için ay sonuna kadar Brezilya’ya zaman tanıdı. Diğer taraftan Avrupa Topluluğu’nun da konuyla ilgili onayı bekleniyor. Olimpiyat müsabakalarının Brezilya’da düzenlenemeyeceği kesinleşirse bu durumun ne yöne doğru gelişeceğini tahmin etmek çok zor.

Binicilik

Horse Excellence : Report santiago Varela

28/03/2018 AT 09:17
Binicilik

Horse Excellence : Focus Edwina Tops-Alexander

28/03/2018 AT 09:15
Related Topics
Binicilik
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Binicilik

Binicilikte 56 yıl sonra olimpiyat vizesi geldi

10/03/2016 AT 17:13

Latest Videos

Binicilik

Horse Excellence : Jumping Grand Prix Hermes

00:04:48

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more