Fransa Bisiklet Turu'nun 19. etabında finişi gören ilk isim olan Cahors'daki heyecanlı yarışın son anlarında büyük bir başarıya imzasını atmıştı.
Geride bıraktığımız Fransa Bisiklet Turu'nda Jumbo-Visma'nın yıldız isimlerinden Jonas Vingegaard, Büyük Turu genel klasman şampiyonluğunun yanı sıra dağlar klasmanı zaferiyle de kapatırken Wout van Aert ise yeşil mayosuyla bir kez daha şovunu gerçekleştirmişti.
Takım stratejisi olarak riskli ancak bir o kadar da başarılı kararlar sonrasında tarihi bir Fransa Bisiklet Turu'nu bitiren Jumbo-Visma takımı için doping söylentileri oluşmaya başlandı.
Bisiklet
Nairo Quintana, İspanya Bisiklet Turu'ndan çekilmek zorunda kaldı
18 SAAT ÖNCE
Christophe Laporte ise iddia edilen doping konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Christophe Laporte, Jonas Vingegaard'nun Tour de France galibiyetinin ardından Jumbo-Visma takımının dopingle ilgili sorular almasından sonra bisiklet sporunun kendi imajını temizlemek için mücadele ettiğini söyledi.
Hollanda ekibinin dominant bir performans ortaya doping iddialarının ortaya çıkması için yeterli oldu.
"Bazı insanların performansımıza inanmadığını biliyorum. Son günlerde birçok eleştiri aldık. Her zaman aynı şey oluyor. Turu kazanan bisikletçiye kimse inanmıyor. Bisiklet sporu, imajını temizlemek için mücadele ediyor ki bu talihsiz bir durum."
"İnsanları benim hakkımda söylediği şeyleri de duyuyorum. 'Laporte, ilerlemiyordu ancak şu anda Tur'da kazandı.' Bisikleti takip edenler bile anlamaya çalışmıyor. Böyle bir bütçeye sahip, bu seviyede sürücülere sahip bir takımın ve ihtiyaç seviyesinin yüzde 100 civarında olduğu bir organizasyonun farkına varmak çok şeyi açıklıyor."
Genel klasman lideri Vingegard da doping iddialarında ismini görenlerin arasında.
"Tamamen temiziz. Her birimiz temiziz. Her birinize bunu söyleyebilirim. İllegal hiçbir şey almıyoruz. Yaptığımız hazırlıklardan dolayı çok iyi olduğumuzu söyleyebilirim."
https://i.eurosport.com/2022/07/24/3422068.jpg
Yeşil mayo sahibi Wout van Aert ise "Bu tür sorulara cevap vermek bile istemiyor. Doping soruları çok saçma sorular. Birisi Tur kazansa hemen bu sorular soruluyor." dedi.
Sezonun üçüncü ve son Büyük Turu olan Vuelta a España (İspanya Bisiklet Turu), 19 Ağustos- Eylül tarihleri arasında Eurosport ekranlarında yayınlanacak.
İspanya Turu
İspanya Bisiklet Turu | 1. Etap
18 SAAT ÖNCE
İspanya Turu
İspanya Bisiklet Turu (Vuelta a España) - Tanıtım
11/08/2022 - 21:31