2017'de Dünya Turu takvimine dahil edilen ve 18-23 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, profesyonel takımlarla yapılması gereken anlaşmalarda geç kalınması nedeniyle düzenlenememe aşamasına geldi.
Doğan Haber Ajansı'nın özel haberine göre; federasyon tarafından anlaşma yapmakta geç kalınan birçok ülkenin profesyonel takımları Tur'a katılamayacaklarını ve buna gerekçe olarak o tarihlerde Dünya turlarında çok daha önemli yarışların olduğunu belirttiler. Ayrıca parkurun güvenliğinden endişe duyduklarını da dile getirdiler.
Bu durum üzerine Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) yetkilileriyle Lüksemburg'da bir araya gelen Erol Küçükbakırcı başkanlığındaki yönetim, organizyonun Ekim ayında yapılabilmesi için talepte bulundu. Ancak o tarihlerde diğer ülkedeki yarışlar çakıştığı için bu teklifin kabul edilmesi mümkün gözükmüyor.
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu
Diego Ulissi'nin genel klasman coşkusu
15/10/2017 - 14:53
UCI, bu sezon Dünya Turu takvimine aldığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na 10 profesyonel takımın katılmasını şart koşuyor. Türkiye bu yıl ve gelecek yıl söz konusu şartı karşılayamaması halinde, Dünya Turu statüsündeki yarış bir alt statüye düşürülecek.
Konuya ilişkin olarak eski federasyon başkanı Emin Müftüoğlu da önemli açıklamalarda bulundu. Şu an UCI Yönetim Kurulu'nun üyesi olan Müftüoğlu, Tur'un organize edilmesi için UCI nezdinde her türlü girişimde bulunduğunu belirterek, federasyondaki yeni yönetimin Lüksembourg'a gelmesine karşın kendisiyle görüşme dahi yapmamasını hayret ve üzüntüyle karşıladığını dile getirdi.
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu
53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu: İstanbul'daki son etaba Edward Theuns imzası
15/10/2017 - 13:46
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu
TUR 2017'nin kapanışı Edward Theuns'ten
15/10/2017 - 12:33