Elegant-QuickStep sürücüsü Kasper Asgreen, Flanders Bisiklet Turu'nda son şampiyon Alcepin Fenix yarışçısı Mathieu van der Poel'i geride bırakarak şampiyon oldu. İkiliyi podyumda AG2R Citroën Team'dem Greg van Avermaet takip etti.
Yarışı önde götüren Van der Poel ve Asgreen kendilerine sonradan katılan Wout van Aert'le birlikte yarışın son 27 kilometresinde Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quickstep), Marco Haller (Bahrain Victorious) ve Anthony Turgis (Total Direct Energie) gibi isimlerin bulunduğu grubun 20 saniye önünde yer alıyordu.
Oude Kwaremont tırmanışında geride kalan Van Aert, yarışın bitimine 10 kilometre kala kaçış grubu tarafından yakalanırken, Van der Poel ve Asgreen grubun önünde Paterberg tırmanışını yan yana geçti.
Tokyo 2020
Bisiklet - Tokyo 2020 - Olimpiyatların Önemli Anları
DÜN - 08:55
Sprint finişte favori olarak gösterilen Van der Poel, son mesafelerde atak yapması beklenen Asgreen'den önce uzun bir sprint için hızlandı ancak son 50 metrede rakibinin gerisinde kaldı. Danimarkalı Kasper Asgreen, böylelikle Mathieu van der Poel, Wout van Aert ve Julian Alaphilippe gibi isimlerin önünde kariyerinin en önemli başarısına imza attı.
Yarışın son mesafelerinde üçüncülük için mücadele eden Olimpiyat şampiyonu Van Avermaet, Jasper Stuyven'i geride bırakarak kariyerinde 2014,2015 ve 2017'den sonra dördüncü kez podyumda yer aldı. Yarış birincisi Kasper Asgreen ise Flanders'te 1997'de kazann Rolf Sorensen'den sonra bu başarıya imza atan ilk Danimarkalı oldu.
https://i.eurosport.com/2021/04/04/3023232.jpg
Yarış sonrası konuşan Kasper Asgreen şu ifadeleri kullandı:
"Son kilometrelerde iyi hissettim. Bu nedenle sprintime güvenmeye ve denemeye karar verdim. Son kilometreye girdiğimizde Mathieu öndeydi ve ben hala 30 saniye gibi bir vaktimiz olduğunu duyarak pedallarda kalmaya devam ettim ki ne zaman hızlanacağıma karar verebileyim."
Gerçekten çok zor bir yarıştı. İkimiz de sınırlarımızdaydık."
Takım arkadaşlarını da bu başarı için tebrik eden Asgreen, kafalarındaki planı uygulayabildiklerini söyledi.
"Gün boyu harika bir tek günlük yarışa imza attık. Bu insanlar inanılmaz - büyük teşekkürler onlara. Arabadaki Tom Steels'a ve Wilfried Peeters'a teşekkürler."
"Bu yarışı çok iyi hazırladılar ve biz rotadaki her metreyi çok iyi biliyorduk. Parçası olduğum inanılmaz bir takım bu."
Tokyo 2020
Altın madalya Carapaz'ın
24/07/2021 - 11:16
Tokyo 2020
Bisiklet - Tokyo 2020 - Olimpiyatların Önemli Anları
24/07/2021 - 09:33