Yeni takımı Israel Start-Up Nation ile ilk kez UAE Tour’da yarışmakta olan Chris Froome’un 2019 yılında yaşadığı ciddi sakatlığın ardından kariyeriyle ilgili şüpheler oluşmuştu. Buna rağmen geri dönmeyi başaran Froome, beşinci Tour de France zaferini kazanmamak için hiçbir neden olmadığına inanıyor. 43 yaşında yedinci Super Bowl’ını kazanan Tom Brady’i örnek gösteren Froome, The Guardian’a konuştu.
Mümkün olursa beş yıl daha yarışmayı isterim. Profesyonel sporda bu örneklerden gitgide daha fazla görüyoruz ve en sonuncusu da Tom Brady’ydi ki bu gerçekten oldukça inanılmaz bir hikaye. Diğer sporlar ile paralellik kurmayı ve sporcuların kariyerlerinin sonuna kadar devam ettiklerini görmeyi seviyorum.
“Bunun gerçekleşmesinde birçok etken mevcut olsa da temel konu beslenme ve fizyoloji ile ilgili. Her şey gelişiyor. Vücudumuzla alakalı gitgide daha çok şey öğreniyoruz ve özellikle otuzlu yaşların sonlarına doğru bunun daha çok zihinsel bir şey olduğuna inanıyorum.”
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | İkinci etap özeti
17 SAAT ÖNCE

Chris Froome

Görsel kaynağı: Getty Images

Son büyük zaferini 2018 Giro d’Italia’da kazanan Chris Froome buna rağmen hala başarıya aç olduğunu ifade ediyor. Froome ayrıca beşinci Tour de France zaferini elde ederek Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault ve Miguel Indurain gibi isimlerin arasına adını yazdıracağına inanıyor.
“Bu büyük bir istek olacak ama artık beşinci şampiyonluğa çok yakınım. Beni bundan alıkoyan bir şey yok ve ben de elimden gelenin en iyisini yapıp beşinci zaferimi kazanmak isterim. Zihinsel olarak buna hazır olmak önemli ve umarım vücudum da onu takip eder.”
Yarış sırasında sakatlığından herhangi bir iz taşımadığını belirten 35 yaşındaki bisikletçi: “Şu anda ciddi bir ağrı yaşamıyorum. Sadece sağ tarafıma doğru uyuduğumda biraz rahatsız oluyorum ama bu beni bisiklet üzerindeyken etkilemiyor. Spor salonunda ve rehabilitasyon sürecinde yaptıklarım bisiklette daha güçlü olmamı sağlıyor. Sağ ve sol bacağımdaki güç oranı yeniden eşit durumda.” ifadelerini kullandı.
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Üçüncü etap profili
DÜN - 20:57