Rakamlar asla tüm hikayeyi açıklamaya yetmez. Guillaume Martin, 2019 Fransa Bisiklet Turu’nu 12. sırada tamamladıktan sonra 2020’de Tur’u 11. sırada bitirdi. Fakat genel klasmandaki yeri onun elde ettiği başarıyı tanımlamak için yeterli değil.
Geçtiğimiz sezonun başında Wanty-Gobert’den Cofidis’e geçen Martin için ilk aylar zorlu geçti. Tura kadarki kısımda istediğini alamayan Martin, “İnsanlar artık benimle ilgilenmiyordu.”, diyor.
Göründüğünden İyi
Bisiklet
Beşinci etaba kaza gölgesi
8 SAAT ÖNCE
Fakat Fransa’da işler tersine döndü. Martin, Orcieres-Merlette’de etap zaferine yaklaştı, Pireneler’de Primoz Roglic’le kafa kafaya mücadele verdi ve ikinci haftanın büyük kısmını sarı mayoya çok yakın şekilde ilk üçte geçirdi.
13. etapta yaşadığı kaza ve iki gün sonra Grand Colombier’de yaşadığı mekanik sıkıntı kendisini ilk onun dışına itmiş oldu.
CyclingNews’a yaptığı açıklamada Martin, “Kendimden, sonucun gösterdiğinden çok daha memnunum. Üç haftalık süreçte sürekli kendimi hazır hissediyordum ve uzun süre ilk üçte gittim. Fakat bundan sonra elimde olmayan şeyler başıma geldi. Bir sporcu olarak bunlarla başa çıkmayı biliyorum. Mekanik problem yaşadığımda dahi kollarımı indirmedim örneğin. Çok daha fazla hazırdım ve şunu da söylemek gerekir ki Tur’un zorluk derecesi geçtiğimiz yıllara göre çok daha fazlaydı. Dünyanın en iyi bisikletçileri oradaydı ve geçtiğimiz sezon aldığım 11.lik iki sene önceki 12.likten çok daha değerliydi.”
Birçok alanda geçmişteki derecelerini geliştirdiğini söyleyen Martin, bunu nasıl yaptığını anlatıyor ve sonucun gerçek performansını yansıtmadığını tekrar açıklıyor: “Ağırlıktan tasarruf etmek adına güç ölçeri bisikletimden çıkarmıştım. Bu yüzden güç verilerine sahip değildim. Fakat daha sonra rekor zamanlarımı her etapta geride bıraktığımı öğrendim. Orada, oyunun içinde olduğum için mutluydum. Tatmin ediciydi.”
https://i.eurosport.com/2020/11/05/2929356.jpg
Karantinada Temiz Hava
Martin, karantina sürecini de meslektaşlarından daha farklı bir şekilde geçirmiş. Martin, evlerinden çalışma videoları yayınlayan meslektaşlarının aksine pandeminin ilk bölümünü ailesinin Normandiya’da Saint Honorine La Chardonne’deki çiftliğinde ailesine yardım ederek geçirmiş.
“Fazlasıyla telaş vardı. Birçok kişi evinde antrenörüyle çok uzun sürüş idmanları yapıyordu. Onlardan biri olmak istemedim çünkü bunu kendimi yakmak olarak gördüm. Fakat aynı zamanda da tüm zamanımı koltukta oturarak geçiremezdim. Uzun bir ara olacağını biliyorduk, bu da işleri normalden biraz farklı yapmamızı sağladı. Sadece biraz sürüş çalıştım ve daha sonra yola döndüm. Bu, çok alışılmadık bir durumdu ancak kariyerimin ortasında bana bir nefes alma imkanı sağladı.”
Martin şimdiden hem bisiklet üstünde hem de bunun dışındaki kariyerinde birçok aşamadan geçti. 2019’da Tur’da yarışırken Festival d’Avignon’da bir oyun sergiliyor öte yandan da felsefe kitabı ‘Socrates on a Bike’ da olumlu geri dönüşler alıyordu.
https://i.eurosport.com/2020/09/08/2882849.jpg

Eski Lider, Yeni Takım

2020’de WorldTour yolculuğuna yeni takımı Cofidis’le başlaması gelişimi adına yeni bir adımdı. İlk defa Cofidis gibi bir takımın liderliğini eline alacaktı. Bu, Wanty-Groupe Gobert deneyiminden çok daha büyük bir sınavdı. Ancak Martin, karakteri ve tecrübesiyle bu görevin üstesinden rahatlıkla geldiğini düşünüyor.
Şu unutulmamalı ki ben Wanty’de de takımın lideriydim yani takım arkadaşlarım benim için pedal çevirirlerdi. Evet belki aynı seviye değil ama benim için sorumluluğun boyutu aynıydı. Yani bu değişim bana çok da garip gelmedi. Ekibe veya takım arkadaşlarıma sorabilirsiniz, ben sakin bir liderimdir yani kolay kolay sesimi yükseltmem. Ne istediğimi iyi biliyorum, bu yüzden de konuşulması gereken yerde lafımı esirgemem. Fakat önünde sonunda aldığınız sonuçlar ve örnek davranışlarınızla liderliğinizi göstermelisiniz.”
Martin kör değil ve bir Fransız takımının lideri olmasından kaynaklı medyanın kendisine gösterdiği ilgiyi görebiliyor. Thibaut Pinot da kaza geçirip geri düştükten sonra objektiflerin iyice kendisine yönelmesinden rahatsız olmamış.
“Yarıştayken, birinci Fransız bisikletçi olmaktan çok daha farklı şeylere konsantre oluyorsunuz.”
Farklı Bir Zevk
Tur’dan bir hafta sonra Dünya Şampiyonası’nda birinci Fransız bisikletçi kendisi değildi ve bunun yerine Julian Alaphilippe’in domestiği görevini üstleniyordu.
Bu, Martin’in Junior yıllarından beri ilk Dünya Şampiyonası’ydı ve son turda yaptıklarıyla dikkat çekti. Ancak Martin, bir başkasının galibiyetine katkı sunmaktansa kendi galibiyeti için yarışmanın daha keyifli olduğunu düşünenlerden.
“Farklıydı. Dürüst olmak gerekirse aynı hazzı alamadım. Çünkü ben bir liderim, bir kazananım. Fakat yine de bu da farklı bir zevk farklı bir tatmin.”
Martin, Vuelta e Espana’da tam manasıyla istediğini alamasa da Cofidis’in Madrid’deki puantiyeli mayo geleneğini sürdürdü ve 14. Sırayı aldı.
“Sezonum başarılı geçmişti zaten ve Vuelta’ya biraz daha rahat gittim. Açılış gününden sonra baskı giderek azaldı. Bu, farklı bir yarış benim için, öte yandan farklı bir zevk.”
2021 sezonu yaklaşırken koronavirüs nedeniyle birçok iptal ve erteleme haberinin gelme olasılığıyla alakalı Martin, “Son dakika iptalleri Demokles’in kılıcı gibi başımızda sallanıyor ama sezona hazır girmek için çalışmaya devam ediyoruz. Her şeye rağmen bu yaptığımız çalışmalar bize er ya da geç karşılığını verecek. Geçen yıl da sezon geç başlamasına rağmen ne kadar iyi dönebildiğimi gördüm. Yani sezon başlangıcının gecikmesi ya da kesintiye uğraması yaz aylarında ya Tur’da iyi performans veremeyeceğim anlamına gelmiyor.”
https://i.eurosport.com/2020/09/16/2888134.jpg
Kollar Yukarı
Cofidis ve Martin, 2021 sezonuna “Kollar Yukarı” mottosuyla giriyor. Martin, geçen seneye göre kendini daha da geliştirmeyi ve ilk World Tour zaferini yaşamayı umuyor.
Temmuz ayıyla alakalı hedefiyse -her ne kadar henüz temmuz olması kesin olmasa da- en azından ilk on içinde yer alabilmek. Fakat bu seneki parkur şu an için Martin’in yeteneklerine çok da uymuyor.
İçinde bulunduğum form durumuna ve ilk haftanın nasıl gideceğine bağlı. Fakat şartlar benim adıma en azından kağıt üzerinde geçtiğimiz yıldan daha uygun değil. Yani şu an benim için hedef etap kazanmak ya da puantiyeli mayoyu sırtıma geçirmek olmalı gibi duruyor. Göreceğiz.”
Hedef veya sonuç ne olursa olsun, Martin yalnızca rakamlar için orada olmayacak.
Çeviri: Kutluhan Kocadağ
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Altıncı etap profili
12 SAAT ÖNCE
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Beşinci etap özeti
12 SAAT ÖNCE