Lotto-Soudal takımı adına yarışan Philippe Gilbert, klasik yarışlarda zafer kazanmanın acıya dayanmakla doğru orantılı olduğunu belirtti. Son zamanlarda diz sakatlığıyla boğuşan Belçikalı bisikletçi, klasikler ve tek günlük etkinliklerde elde ettiği 26 galibiyetle güçlü bir rekora sahip.
Paris-Roubaix, Ronde van Vlaanderen, Liege-Bastogne-Liege, Giro di Lombardia ve Milan-San Remo’dan oluşan beş anıt yarışından dördünü kazanma başarısı gösteren Gilbert, sadece Milan-San Remo’da zafer kazanamadı.
Rekabetçi olabilmek için sıkı çalışmanın ve kararlılığın gerekli olduğunu belirten Gilbert, Eurosport’a yaptığı açıklamada başarısının sırrını şu sözlerle anlattı: "Bu önemli klasik yarışların son on dakikasında bir rol oynamak istiyorsanız, vücudunuzu 6-7 saatlik sürüşlere hazırlamanız gerekiyor. Dört ya da beş saat çalışıp, tek günde yedi saat bisiklet sürmeyi bekleyemezsiniz. On saniyelik, yirmi saniyelik ya da bir dakikalık zirveler olabilir. Klasik yarışlarda farklı bölgelerde iyi olmalısınız ve her şeye iyi uyum sağlamalısınız."
Fransa Bisiklet Turu
Fransa Bisiklet Turu : Dördüncü etap profili
14 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2020/08/30/2874093.jpg
"Ayrıca, altı saat boyunca çaba harcayın. Sadece kolay olan şeyleri yaparsanız, o zaman insanların %90’ını da bunu yapabilir. Ama büyük çabalar, farklı hikayelerin oluşmasını sağlar. Bunu yaptığınız takdirde finalde fark yaratmayı başaracaksınız."
Gösterdiği performansın acısına katlananların, finalde zafere ulaşmaya en yakın olduklarını belirten 38 yaşındaki bisikletçi: "Bu tür yarışlarda her şey son bölümde yaşanan acıyla ilgili çünkü zaferi elde eden kişi aynı zamanda acıyla da en çok başa çıkabilen kişidir. "
"Bazen geriye dönüp antrenmanda bu duyguları yaşamalısın ve sonra yarış esnasında tüm bunları hatırlıyorsun. Sonuç olarak acıya diğerlerinden daha fazla dayanmayı başarabilirseniz büyük bir fark yaratabilme ihtimaliniz de o kadar fazla olacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.
Fransa Bisiklet Turu
Dylan Groenewegen: "Eşim ve oğlum için"
DÜN - 05:27
Fransa Bisiklet Turu
Kopenhag’dan Paris’e Tour de France Rehberi
01/07/2022 - 09:40