Dün, Giro’daki açık ara en hareketli gündü. Kaçışlar, paramparça bir peloton, el değiştiren pembe mayo, hareketli bir finiş… En çok İtalyanlar sevindi zira podyumda iki, ilk beşte dört, ilk onda tam yedi İtalyan yer aldı. Biz ise izleyenler olarak durağan geçen iki düz etabın ardından heyecanlı, aksiyonu bol bir etap izledik ve İtalyanlar kadar olmasa da günü mutlu kapadık.
Günün başlarında sprinterler Elia Viviani ve Caleb Ewan, Giro’dan çekildiklerini duyurdular. Viviani geçen yıl dört etap aldığı yarışı bu sene galibiyetsiz kaparken Ewan iki etap galibiyetiyle İtalya’dan mutlu ayrıldı.
Etap, profili itibariyle kaçıştan birinin kazanması için oldukça uygundu. Etabın uygunluğuna bir de kalabalık bir kaçış grubu eklendi. Tam 25 kişilik bir grup, ilk kilometrelerde kaçmayı başardı. Start’ın 40 km sonrasında ön grup ile peloton arasındaki fark yedi dakikaya çıkmıştı bile. Thomas De Gendt, Gianluca Brambilla, Jan Polanc gibi olağan şüpheliler ön grubun içindeydi.
İtalya Bisiklet Turu
Pembe üzerine bir çalışma #13: Sezon finali
03/06/2019 - 11:34
Fark arttıkça arttı. 120 km kala yedi dakika olan fark 95 km kala 12:30, 75 km kala tam 15 dakika olmuştu.
https://i.eurosport.com/2019/05/23/2594547.jpg
Finişe 51 km kala başlayan ve 42 km kala sona eren dokuz kilometrelik Montoso tırmanışı ve inişi, etabın galibini belirlemeye adaydı. Böyle düşünen Education First’lü Sean Bennett ve Katusha’lı Marko Haller, yokuş tam başlamadan kontra ataklarını yapıp ön gruptan kopmayı başardılar. Farkı çok arttıramasalar dahi rakiplerinin birkaç yüz metre önünden gidiyorlardı.
Ardından ana grup da ön grup gibi dağılmaya yüz tuttu. İlk atak yapan Astana’lı Miguel Angel Lopez oldu. Movistar’lı Mikel Landa, Lopez ile peloton arasında kaldıktan bir süre sonra Lopez’i yakaladı ve geçti. İş birliği yapmaya ilk başta niyetlenmediler ama baktılar ki Montoso tek başına çıkılacak gibi değil, çareyi birbirlerinin tekerleklerinde buldular.
Genel klasmancılar içinde sıralamada en üstte olan isim Roglic’ti. Dolayısıyla onun bulunduğu grupta yer alan Richard Carapaz, Vincenzo Nibali, Rafal Majka gibi isimler biraz pedallarına yüklendiler ancak Roglic’ten kopamadılar.
Pembe mayo ise iyice arkalarda kaldı. Mayonun sahibi Valerio Conti, Roglic grubunun bir buçuk dakika kadar arkasında yoluna devam etti. Çok da kendini zorlamadı zira pembe mayo büyük bir aksilik yaşanmaması halinde ön gruptaki takım arkadaşı Jan Polanc’a gidecekti.
O kadar çok atak izledik ki, en öndeki bisikletçilerin önünde 25 km yol kaldığında tam altı farklı grup vardı.
https://i.eurosport.com/2019/05/23/2594472.jpg
Etabın galibini Montoso belirleyemedi. Ancak sırada galibi tayin edebilecek bir başka tırmanış daha vardı. Yalnızca 500 metre olsa dahi, son iki buçuk ila iki km arasında yer alan tırmanışın ortalama eğimi %13,2’ydi. Nitekim orada atak geldi. Trek’li Brambilla gaza ilk basan isim oldu, Quick Step’li Eros Capecchi vatandaşının tekerine tutundu. Sonrasında kaçış grubunun içindeki İrlandalı Eddie Dunbar da o ikiliyi yakaladı. Çıkışın ardından iniş yapıldı, dümdüz olan son bir kilometreye varıldı. Herkes podyum bu üçlü arasında paylaşılacak diye düşünürken son 500-600 metre içinde iki İtalyan daha geldi ve Brambilla-Capecchi-Dunbar üçlüsünü yakaladı. Gelen İtalyanlar Bora Hansgrohe’li Cesare Benedetti ve Bahrein Merida’lı Damiano Caruso’ydu.
Beşli arasındaki sprint’i Capecchi açtı, onu ilk geçen Brambilla oldu. Arından sağ taraftan kendinden emin bir şekilde Benedetti geldi, en öne geçti ve yarışı ilk bitiren isim oldu. 31 yaşındaki bisikletçi, Fausto Masnada’nın ardından bu sene Giro’da etap galibiyeti alan ikinci İtalyan oldu. Benedetti’nin ardından sırasıyla Damiano Carusso ve Eddie Dunbar finiş çizgisini geçtiler ve podyumu tamamladılar.
https://i.eurosport.com/2019/05/23/2594578.jpg
Pembe mayo ise yarışı altıncı tamamlayan Team Emirates’li Jan Polanc’a gitti. Takım arkadaşı Conti, çok büyük ihtimaldir ki Giro’daki vasfını tamamladı.
Genel klasmancılara bakacak olursak, önemli adaylar arasında büyük bir değişim olmadığını söylemek mümkün. Lider Jan Polanc, en yakın takipçisi ve vatandaşı Primoz Roglic’in 4:07 önünde. Roglic ile Nibali arasında 1:43, Simon Yates arasında 3:46, Lopez arasında ise 4:01 bulunuyor.
Bu hareketli ve yoğun geçen etabın ardından önümüzde yine genel klasman için belirleyici olabilecek bir etap bulunuyor. Peloton bugün, dün etabı bitirdiği yerden start alacak. İstikamet Fransa sınırına çok yakın olan Ceresole Reale. Zirve finişi var. 20,3 km’lik, ortalama % 5,9 eğime sahip son tırmanış bizi Avrupa’nın en güzel bölgelerinden birine götürecek: Serru Gölü’nün kıyılarına. Ancak bu son tırmanış öncesinde bisikletçileri iki dağ daha bekliyor olacak. Günün ilk tırmanışı Colle Del Lys 14,9 km uzunluğunda ve ortalama % 6,4 eğime sahip. Sonrasında ise bisikletçiler Pian Del Lupo’nun zirvesine doğru gidecekler. Oradaki uzunluk 9.4 km, ortalama eğim ise % 8,7 olacak.
Olası bir kaçış grubunun dünkü kadar şansı olduğunu söylemek zor. Genel klasmancıların bu sefer daha önlerde yer alması muhtemel. Roglic zamana karşılarda enerjisinin ne kadarını kullandı, Yates zamana karşıda oluşan farkı dağlarda eritebilecek mi, gençlik ateşi Nibali’nin tecrübesi karşısında sönecek mi? Hepsini bugün öğrenmeyi umuyoruz.
Hazırlayan: Enes KANBUR
İtalya Bisiklet Turu
Pembe üzerine bir çalışma #12
01/06/2019 - 08:26
İtalya Bisiklet Turu
Pembe üzerine bir çalışma #11
30/05/2019 - 08:09