İki kez İtalya Bisiklet Turu kazananı Ivan Basso, Pazartesi günü gerçekleştirilen duruşmada ‘Puerto Operasyonu’nun merkezinde yer alan Dr Eufemiano Fuentes’le ilgisinin bulunduğunu itiraf etti.

Yargıç Julia Santamaria’ya, Dr. Eufemiano Fuentes’in kendisine “Fransa Bisiklet Turu’nu kazanmayı garanti ettiğini” söyleyen Basso, toplamda 70 bin avroya varan bir tedavi karşılığında İspanyol doktorla anlaşmaya vardığını belirtti.

Bisiklet
“Fuentes doping yapmayı önerdi”
12/02/2013 - 09:51

2007’de doping nedeniyle iki yıllık ceza alan Basso, Fuentes’e 15 bin avroyu peşin olarak verdiğini söylerken bu davranışının da “yapılmaması gereken bir hamle” olduğunu doğruladı. Durumu açıklayan İtalyan bisikletçi, “Dr Fuentes’le kontak kurdum çünkü sistemi bana bisiklette avantaj sağlayabilirdi. Zayıflığım, Fransa Bisiklet Turu’nu kazanmak istememdi. Bunu biliyordum” ifadelerini kullandı.

Bundan yaklaşık yedi yıl önce Madrid, Zaragoza ve El Escorial’dan ‘Puero Operasyonu’nun bir parçası olarak yapılan baskında 200 torba donmuş kan plazması, anabolik steroid ve birçok dopingle ilintili madde ele geçirilmişti.

Bisiklet
Fuentes’e itiraf zorlaması yok
30/01/2013 - 13:41
Bisiklet
“Burada evimde gibi hissediyorum”
BIR GÜN ÖNCE