Omloop van Vlaanderen, diğer birçok bisiklet yarışı gibi, doğduğunda bir gazete satma girişimiydi. Sportwereld’in yarışı Ronde’nin etkisi giderek büyüyünce Het Volk gazetesi de İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda rakip bir yarış olarak Omloop’u düzenlemeye karar vermişti. Fakat Ronde’yle baş etmeleri mümkün olmadı ve yıllar geçtikçe rakip yarışlar olmaktan çıkıp aynı çatı altında buluştular. Önce Sportwereld, ardından da Het Volk gazeteleri Het Nieuwsblad adı altında birleşti ve artık iki yarış da Flanders Classics oluşumunun birer parçası.
Yarışın 2021 edisyonuna gelecek olursak, önceki yıllara benzer bir parkurun bizi beklediğini söyleyebiliriz. Gent-Ninove arası koşulacak yarış, 200 kilometre uzunluğunda ve Flandre’nin tüm karakteristik özelliklerini barındırıyor. Hellingen’lerden rüzgâra açık bölümlere, taşlı sektörlerden dar yollara bir Flaman yarışında olması gereken her şey burada var. Wolvenberg, Molenberg, Berendries ve üç kez tırmanılacak Leberg gibi kısa ama sert tırmanışların yanı sıra üç kez geçilecek Haaghoek gibi düz sektörler de parkurda yer alıyor. Fakat yarışın en kritik noktası, üç senedir olduğu gibi yine son 20 kilometrede geçilecek Muur-Bosberg ikilisi olacak.
Favorilere geçmeden önce, Omloop’un Roubaix gibi tamamen saf güç gerektiren yarışlardan olmadığını belirtmek gerek. Hem anıtsal yarışlara kıyasla kısa sayılacak mesafesi hem de sezonun çok başında koşulması yarışın taktiksel boyutunu çok daha derinleştiriyor. Geçen sene koşulan yarışta da birçok favori takım sonradan oluşan kaçış grubuna iki numaralı isimlerini göndermiş, ardından pelotonda takip işini üstlenmeye niyetli bir takım kalmamıştı.
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | İkinci etap özeti
17 SAAT ÖNCE
Sayısal üstünlüğün ve taktiksel mücadelelerin adı geçtiğinde bir numaralı favori, uzun yıllardır olduğu gibi yine Quick-Step. Son Ronde’de van Aert ve van der Poel ile liderlikteyken kaza yaparak zafer fırsatını kaçıran Alaphilippe, bu kez yarışın bir numaralı favorisi. Tour de la Provence’ta ne kadar formda olduğunu gösterdi ve sezonun henüz başında olmamıza rağmen risk almaktan hiç çekinmediği de ortada. Alaphilippe’in içinde bulunduğu bir gruba diğer takımlardan izin çıkması kolay olmayacak ama patlayıcılık bakımdan start listesindeki, hatta tüm pelotondaki en iyi isim o. Bu yüzden Muur’de gelebilecek olası bir atağı durdurmak için ne yapmaları gerektiğini diğer takımlar epey düşünmüş olmalı.
Lefevere’in de sık sık vurguladığı üzere ‘Wolfpack’in diğerlerinden farkı, planlarını tek bir bisikletçi üzerine kurmamaları. Tour de la Provence’ta sprintle iki etap kazanan Ballerini toplu finişte büyük bir tehditken, uzun menzilli ataklarla takipçileri yıpratabilecek Yves Lampaert, Zdenek Stybar, Florian Senechal ve Kasper Asgreen gibi taşlı yol uzmanları da Quick-Step’i açık ara en iyi takım yapıyor. Yedi kişilik kadroda, tamamen farklı bir görevde yarışan Tim Declercq hariç kazanması sürpriz olacak bir kişi bile yok.
https://i.eurosport.com/2021/02/14/2994732.jpg
Son şampiyon Jasper Stuyven ve takımı Trek-Segafredo, kazanan kadronun kilit isimlerini korumuş durumda. Stuyven, Pedersen ve Theuns bu yarışı kazanabilecek kalitede isimler ve uzmanlık alanları birbiriyle çakışmadığından yarışı kazanmak adına uygulanabilir bir formülleri mevcut. Bir yandan Stuyven ile ataklara dâhil olurken Pedersen ile favoriler grubunda sprinti bekleyebilir, Theuns’ü de joker olarak kullanabilirler. Yine de Stuyven bu sezon henüz hiç yarışmadığından, formu hakkında bir fikir sahibi değiliz.
AG2R Citroen liderin Omloop’ta Greg van Avermaet, Kuurne’de Naesen olacağını açıkladı. Yakın dost olan ikili, bahar boyunca birçok yarışa favori çıkacak ve yıllardır farklı takımlardayken bile devam eden dostluklarının getirdiği uyum önümüzdeki aylarda onlara ciddi bir avantaj sağlayabilir. Şimdiye dek tamamen aynı yarış programını uygulayarak Omloop’a gelen ikilinin formda gözüken ismi Van Avermaet, 530 günlük yarış kazanamama serisine son vermek için önemli bir fırsata sahip. Sagan, van der Poel ve van Aert’ın olmadığı bir klasik bir daha ayağına gelmez.
Tim Wellens, şimdiye dek iyi sonuçlar alabildiği tek taşlı klasiğe çok formda geliyor ve profilin de ona uygun olduğuna şüphe yok. Lakin geçtiğimiz hafta Tour de la Provence’tan hastalığı sebebiyle çekilmek zorunda kaldı ve bu da doğal olarak Omloop’ta performansının yüzde kaçıyla yarışabileceği hakkında soru işaretleri yaratıyor. Lotto’nun diğer seçeneği Philippe Gilbert ise 38 yaşında mucize arayacak ama son sezonu bize gösterdi ki artık o da eski bacaklarına sahip değil.
Liderleri Peter Sagan’ın yokluğunda ender bir şans bulan Bora-hansgrohe kadrosunda gözler Nils Politt’in üzerinde olacak ve Alman bisikletçi de bu şansı en agresif şekilde değerlendirmek isteyecektir. Klasiklerde gerekli olan saf güç ve rouleur yetenekleri bakımından elit seviyede olduğu ortada fakat tırmanışları diğer favorilerle çıkabileceğinden emin değilim. Sanki ikinci olduğu Paris-Roubaix veya Pazar koşulacak Kuurne-Bruxelles-Kuurne ona daha uygun yarışlar gibi.
https://i.eurosport.com/2021/02/23/3000591.jpg
Yarışı kazanmaları kolay gözükmese de DSM en ilgi çekici kadrolardan birine sahip. Tiesj Benoot, Soren Kragh Andersen, Romain Bardet ve Casper Pedersen gibi üç yıldızdan fazla vermeyeceğiniz fakat sürpriz de yapabilecek isimlerden kurulu bir ekiple geliyorlar. Dördü de henüz yarış koşmadığından formları hakkında fikir sahibi değiliz ama yarışı izlerken bir gözünüzün mavi şeritli formalarda olmasını tavsiye edebilirim. Kaybedecek bir şeyleri yok, kalabalıklar ve biliyoruz ki gerektiğinde çok zekice yarışabiliyorlar.
2012’de bu yarışı kazanarak ‘Yeni Boonen’ lakabını alan Sep Vanmarcke için boşa çıkan umutların yarışı Omloop. Uzun süredir sakatlıklar ve hastalıklarla boğuşup formunu bir türlü yakalayamadığından favori olması bir yana, ilk 10 yapması bile zor gözüküyor ama adını anmadan geçmemek gerek. Eminim ki, kariyeri boyunca yeniden bir Flaman Klasiği kazanırsa mutlu olmayacak bisiklet seyircisi yoktur.
Bu yarışa davetiyeyle gelmelerine rağmen, Total Direct Energie epey güçlü bir kadro kurmuş durumda. Kâğıt üstünde Quick-Step’i andıran Terpstra, Boasson Hagen ve Gaudin üçlüsünün yaş ortalaması gösteri yarışlarını hatırlatacak türden olsa da sağlıklı ve formda oldukları takdirde önlerde yer alabilecek kaliteye kesinlikle sahipler.
Listenin kalanında da tehlikeli olabilecek isimlerden kısa kısa bahsetmek gerekirse Bahrain-Victorious için Teuns ile Colbrelli, EF için Keukeleire, Langeveld ve Valgren, ilk klasiğini koşacak olan genç yetenek Pidcock, ülkesine dönen Ivan Garcia Cortina ve Emirates için Trentin ile Kristoff sayılabilir.
Evet, açılış hafta sonu geldi çattı. Önümüzdeki iki günde önce Omloop Het Nieuwsblad, ardından da Kuurne-Bruxelles-Kuurne güneşli havalarda Flandre’yi uçtan uca dolaşacak. Belki tırmanışlarda seyirciler olmayacak ama büyük favorilerin eksikliğinde, kontrol edilmesi zor bir yarış ve birçok atak görmemiz işten bile değil.
Yazı: Emre Köseoğlu
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Üçüncü etap profili
DÜN - 20:57