Pandemi nedeniyle verdiği bir yıllık aranın ardından geri dönen Tour of Antalya, 10-13 Şubat tarihleri arasında pelotonun önemli isimlerini buluşturacak. Takvime 2018’de dahil olan ve kısa sürede adından söz ettiren Antalya Bisiklet Turu, önemli Pro takımların mücadelesine ev sahipliği yapacak.
Alpecin-Fenix, Uno-X, Bardiani-CSF-Faizane ve Gazprom-RusVelo gibi tanınmış takımlara ek olarak ülkemizden Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Spor Toto ekiplerinin sahne alacağı yarışta toplam 23 takım yer alacak. Bu sene ilk kez canlı yayınlanacak olan Tour of Antalya’da pedallar “İklim Değişikliği Farkındalığı” temasıyla çevrilecek.
Etap çeşitliliği göze çarpıyor
İtalya Bisiklet Turu
İtalya Bisiklet Turu | 15. Etap - Rota
5 SAAT ÖNCE
Dört gün sürecek organizasyon, farklı profillere sahip etaplardan oluşuyor. Açılışgünü ve son günün toplu sprintle noktalanması beklenirkenikinci ve üçüncü etap genel klasman mücadelesine sahne olacak.
Önceki yıllarda kapanış etabına sahne olan Side-Antalya, bu yıl ilk gün koşulacak. Side’den start alacak peloton, 144,5 km sonra Antalya’da finişe ulaşacak. Haftanın en düz etabında sprinterler, ikinci etapta genel klasman liderlik mayosunu giyebilmek için savaşacak.
İkinci etap ise Antalya’nın batı tarafında yer alan Kemer’den başlayıp 183,3 km sonra Cumhuriyet Meydanı'nda noktalanacak. 2020'de yağmurun dahil olmasıyla beklenenden çok daha zorlu geçen bu etap, genel klasmanda fark yaratmıştı. Haftanın en uzun etabı olması ve inişler çıkışlarla beraber tek günlük klasikleri hatırlatması ikinci etabı daha da ilgi çekici hale getiriyor.
https://i.eurosport.com/2018/02/14/2270058.jpg
Termessos Antik Kenti, üçüncü günün sonunda turun tek tırmanış finişine ev sahipliği yapacak. Aspendos Antik Tiyatrosu'nda yapılacak imza töreninin ardından, tarihi tiyatronun önünden başlayacak 110,6 km'lik etap, genel klasmana büyük oranda son şeklini verecek.
Son gün ise Tour of Antalya, daha önce de uğradığı Antalya Aquarium’dan başlayıp yine Cumhuriyet Meydanı’nda bitecek. Son etap yine sprinterleri karşı karşıya getirecek.
Antalya’da tanıdık yüzler
Tırmanış ve sprint etaplarıyla her tipteki bisikletçilere imkan sunan Tour of Antalya'da tanıdık isimler yer alıyor. Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu bir saniye farkla ikinci tamamlayan Jay Vine ve üçüncü sıranın sahibi Eduardo Sepulveda Antalya’da da genel klasmanın zirvesi için mücadele edecek.
Güçlü bir kadro ile Türkiye’ye gelen Alpecin-Fenix, Vine'ın liderlik savaşının yanı sıra tecrübeli Jakub Mareczko ile sprinlerde galibiyet arayacak. Önceki hafta Fransa'da koşulan Etoile de Besseges'de tırmanış mayosunu kazanan Vine, Türkiye'ye formda geldiğinin işaretini verdi.
https://i.eurosport.com/2021/08/28/3208678.jpg
Drone Hopper-Androni Giocattoli'de son anda Tour of Antalya kadrosuna dahil olan Arjantinli Sepulveda ise World Tour seviyesindeki tecrübesi ve İtalyan takım arkadaşlarının desteği ile zirve kovalayacak. Karl Patrick Lauk (Bingoal Pauwels), Artem Nych (Gazprom-RusVelo) ve Justin Wolf (Leopard) gibi isimler de kürsü için Antalya'da start alacak.
2020’de zorlu ikinci etabı kazanan Eolo-Kometa bisikletçisi Giovanni Lonardi, bu başarıyı tekrarlamaya çalışacak.
Geçmişte Rally Cycling olarak tanıdığımız, yeni adıyla Human Powered Health, Arvid De Kleijn ve Colin Joyce ile sprint etaplarına girmek isteyecektir. Kanadalı Adam De Vos ise kendini iyi hissetmesi halinde klasmanda yukarılarda yer bulabilir.
Uno-X'ten Tord Gudmestad, Gazprom'dan Matteo Malucelli ve yeni takımı Wildlife Generation'da milli bisikletçi Ahmet Örken, sprint finişlerinde takip edilmesi gereken diğer isimler arasında. Bu sene başında Alman Bike Aid’e transfer olan Halil İbrahim Doğan ise yeni takımıyla Antalya’da kendisini göstermeye çalışacak.
Etaplar
  • I. Etap: Side – Antalya (10 Şubat 2022 Perşembe)
  • II. Etap: Kemer – Antalya (11 Şubat 2022 Cuma)
  • III. Etap: Aspendos – Termessos (12 Şubat 2022 Cuma)
  • IV. Etap: Antalya – Antalya (13 Şubat 2022 Pazar)
Takımlar
Pro Takımlar: Alpecin – Fenix (Belçika), Uno – X Pro Cycling Team (Norveç), Bingoal Pauwels Sauces WB (Belçika), Drone Hopper – Androni Giocattoli (İtalya), Bardiani – CSF – Faizane (İtalya), Gazprom Rusvelo (Rusya), Eolo – Kometa Cycling Team (İtalya), Human Powered Health (Amerika Birleşik Devletleri), Team Novo Nordisk (Amerika Birleşik Devletleri).
Kıta Takımları: Terengganu Polygon Cycling Team (Malezya), Minsk Cycling Club (Belarus), Bike Aid (Almanya), Leopard Pro Cycling (Lüksemburg), Wildlife Generation (Amerika Birleşik Devletleri), Sakarya BB Pro Team (Türkiye), Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Giotti Victoria Savine Due (Romanya), WIV Sungod (Büyük Britanya), Team Felbermayr Simplon Wels (Avusturya), Abloc CT (Hollanda), Saris Rouvy Sauerland Team (Almanya) ve Team Corratec (İtalya).
Eski şampiyonlar
  • 2018 Artem Ovechkin (RUS)
  • 2019 Szymon Rekita (POL)
  • 2020 Maximilian Stedman (BB)
Yazı: Mehmet Ali Yaman
İtalya Bisiklet Turu
İtalya Bisiklet Turu | 14. Etap - Rota
DÜN - 10:41
Bisiklet
Mark Cavendish'ten devam kararı
20/05/2022 - 05:23