Bir önceki gün Thyon'da koşulan dağ etabının son 50 metresinde meydana gelen kaza sonrası 11 saniye kaybeden Thomas, son günde bu farkı kapatmayı başardı. 34 yaşındaki yarışçı 16 kilometrelik zamana karşı parkurda elde ettiği derecesiyle 2018 Tour de France'tan sonra ilk kez bir yarışta zafere uzandı.
Deceuninck-QuickStep’ten Cavagna son günü 21 dakika 54 saniyelik derecesiyle birinci noktalarken, günü üçüncü bitiren Thomas rakibinin 17 saniye gerisinde bitiş çizgisine ulaştı.
Son güne Israel Start-Up Nation'dan Michael Woods'un 11 saniye gerisinde başlamış olan Thomas, Kanadalı sürücünün güçlü olmadığı zamana karşı etabında sarı mayoyu rakibinden aldı. EF-Nippo'dan Stefan Bissegger'de son gün podyumunda ikinci sırada yer almayı başardı.
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Üçüncü etap özeti
20 SAAT ÖNCE
Genel klasman sıralamasında Ineos'tan Richie Porte ve Deceuninck-QuickStep'ten Fausto Masnada, sırasıyla ikinci ve üçüncü basamakta yer aldı. Michael Woods'sa beşinci basamağa geriledi.
https://i.eurosport.com/2021/05/02/3125080.jpg
Yarış sonrası konuşan Thomas, mutluluğunu basın mensuplarıyla paylaştı.
"Özellikle dünkü kazadan sonra ideal olmadı ve bugünü daha büyük bir mücadele kıldı. İyi hissettim, bana Esepelette'deki tur zaferimi hatırlattı, böyle bir etaba benziyordu. Son inişte radyodan bana sakin olmamı ve saçma bir şey yapmamamı söylediler. İyi bitirebildiğim için gerçekten mutluyum."
Geraint Thomas, bu yılki ana hedefi olan Tour de France öncesi de iyi bir sinyal verdiğini düşünüyor.
"Yılın başında söylediğim gibi hedefim "Tour" ve her yarış ona hazırlıyor. Kendime erken performans göstermek için herhangi bir baskı kurmadım ama pek yakında iyi bir şekilde olacağımı öngörüyorum ve iyi yarışlarım da oldu."
2018'deki Fransa Bisiklet Turu sonrası performans göstermediğine düşüncesine katılmadığını anlatan Thomas, "[2019'da] ikinciydim, Tirreno-Adriatico'da ikinciydim [2020] ve Katalonya'da [2021] üçüncüydüm. Yani üst sıralardaydım ancak kazanmak ve kötü şansı kırmak güzel."
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Dördüncü etap profili
21 SAAT ÖNCE
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | İkinci etap özeti
DÜN - 06:03