2012 Fransa Bisiklet Turu birincisi, Olimpiyatlar'da beş altın madalyası bulunan ve Eurosport'ta uzman olarak görev alan Sir Bradley Wiggins, Men's Health UK'ye çocukken maruz kaldığı istismarı, hem babası hem de üvey babasıyla olan zor ilişkisini ve şöhretle yüzleşme mücadelelerini anlattığı samimi bir röportaj verdi.
Depresyonuna ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açan konulara değinen bisiklet sporunun önemli isimlerinden Sir Wiggins, 13 yaşındayken cinsel istismara uğradığını ve bunu asla kabul edemediğini açıkladı.
"Küçükken antrenörüm tarafından cinsel istismara uğradım. 13 yaşlarındaydım. Bu durum beni çok etkiledi. Üvey babam bana karşı şiddet yanlısıydı. Likralı ürünler giyiyorum diye küfür ediyordu. Bu yüzden yaşadığım şeyleri ona anlatamadım."
İtalya Bisiklet Turu
İtalya Bisiklet Turu | 15. Etap - Rota
6 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/07/23/3178717.jpg
"Yalnız biriydim. Bulunduğum çevreden hep çıkmak isterdim. Dışlanmış bir bireye dönüştüm. Gençken oldukça gariptim ve bisiklete binmenin sıkıntılardan kaynaklandığını düşünüyorum."
Sir Wiggins, kendisi gibi bisikletçi olan babası hakkında da konuştu.
"Ben çok küçükken babam bizi terk etti. 2008 yılında öldürüldü. 18 yaşıma geldiğimde onunla ilk kez tanışmıştım. Öldürülmeden birkaç yıl öncesine kadar da konuşmamıştık. O benim kahramanımdı. Kendimi ona kanıtlamak istedim. Kendisi iyi bir bisikletçiydi. Çok daha iyisi olabilirdi ama yeteneğini harcadı. Alkolikti ve manik depresifti."
Elde ettiği başarıların arkasından dikkatlerin üzerine toplanmasından dolayı da sorunlar yaşadığını ifade eden Sir Bradley Wiggins, "Fransa Bisiklet Turu'nu ve Olimpiyatlar'da başarılar elde ettikten sonra hayatım asla aynı olmadı. Başarıyla gelen bu ün ve övgüye itildim. Ben içe dönük biriyim. Büyük ihtimalle hayatımın en mutsuz dönemiydi." ifadelerini kullandı.
İtalya Bisiklet Turu
İtalya Bisiklet Turu | 14. Etap - Rota
DÜN - 10:41
Bisiklet
Mark Cavendish'ten devam kararı
20/05/2022 - 05:23