Kariyerinde iki Giro d’Italia zaferi bulunan İtalyan bisikletçi, Stelvio tırmanışı ile yaşadığı aşk ve nefret ilişkisi hakkında konuştu.
Trek-Segafredo takımı adına yarışan 36 yaşındaki bisikletçi yaptığı açıklamada: “Stelvio, İtalyan bisiklet tarihi için çok önemli bir konumda. 2017’de iki kez tırmandığımızda orada yarışma şansım oldu. Giro’da oradaki etabı kazanmıştım. Bu yüzden benim için çok özel ve güzel bir şey.” diye konuştu.
Stelvio’da başarılı olmak için yürekli olmak gerektiğini belirten Nibali: “Onu diğer efsanevi tırmanışlardan farklı kılan, keskin virajları ve yüksekliği. Zirveye ulaştığınızda tırmanmanın ne kadar zor olduğunu anlıyorsunuz. Atmosfer ısırıyor. Hava o kadar soğuk ve buz gibi ki bu durumla nasıl başa çıkacağınızı gerçekten bilmeniz gerekiyor. Diğer yandan, tırmanışı yaparken yolun iki tarafında bulunan insanların tezahüratlarıyla Stelvio ruhunu kucaklayabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.
Bisiklet
Beşinci etaba kaza gölgesi
8 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/02/08/2988540.jpg
Stelvio’nun efsane konumda olmasına rağmen işler yolunda gitmediğinde geçmişte yaşanan ikonik anları unutmanın kolay olduğunu söyleyen Nibali: “Stelvio’ya tırmandığınızda bisiklet tarihini bir şekilde çevrenizde hissedebilirsiniz. Ancak zorlu bir mücadele içinde boğuşuyorsanız hissedebileceğiniz tek şey bacaklarınızdaki acıdır.” diyerek sözlerine devam etti.
“Yanınızda doğru bir ekip varsa ve doğru hızdaysanız Stelvio’nun tadını çıkarabilirsiniz. Ancak yarıştayken bu eğlence işi olmaktan çıkar. Onu küçümseyemezsiniz. Yarıştayken bisikleti kararlı bir şekilde sürmelisiniz.”
https://i.eurosport.com/2020/10/22/2920371.jpg
Bu tırmanış, Giro’yu kazandığınız ya da kaybettiğiniz yer olabilir. Bu nedenle en iyi performansınızı göstermeniz gereken dağdır. Stelvio, sevebileceğiniz ya da nefret edebileceğiniz türde tırmanışlardan biridir.
Geçtiğimiz yıl Giro rotasında yer alan bu ikonik geçidin, bu yılki etaplar arasında yer alıp almayacağı henüz kesinleşmedi.
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Altıncı etap profili
12 SAAT ÖNCE
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Beşinci etap özeti
12 SAAT ÖNCE