Tom Dumoulin, bisiklet kariyerine ara verdi ve takımdan dün yapılan açıklamaya göre Jumbo Visma kampından ayrıldı. Jumbo Visma, yaptığı açıklamada Hollandalı ismin takımdan ayrı olduğu süre boyunca yarışmayacağını belirtti.
30 yaşındaki Dumoulin resmi olarak ücretsiz izin aldı ve gelecekte spora devam edip etmeyeceğini değerlendirecek. Cuma günü Jumbo Visma'dan yapılan açıklamada Dumoulin'in Primoz Roglic ile birlikte Tour de France'ın 2021 edisyonunda takıma liderlik edeceği öğrenilmişti.
Takımın yayınladığı açıklamada "Kararı dün aldım. Takımım beni bu noktada destekliyor ve bu çok iyi hissettiriyor. Yüzlerce kilo ağırlığındaki bir sırt çantasının omuzlarımdan bırakmış gibi hissediyorum. Bu sabah mutlu uyandım." diyerek söze başlayan Dumoulin ekledi,
Bisiklet
Beşinci etaba kaza gölgesi
8 SAAT ÖNCE
"Kendime zaman yaratmak için sonunda bu kararı vermek çok iyi hissettiriyor. Bu başlı başına yeterli. Bir süredir şöyle hissediyordum. Yarattığı baskı ve farklı taraflardan gelen beklentilerle birlikte benim için bisikletçi Tom Dumoulin olarak yolumu nasıl bulacağım sorusunun cevabını bilmek çok zorluydu."
https://i.eurosport.com/2021/01/23/2977098.jpg
"Pek çok kişi için iyi sonuçlar elde etmeye çalışıyordum. Takımımım benimle mutlu olmasını isterim. Sponsorların mutlu olmasını isterim. Eşimin ve ailemin mutlu olmasını isterim. Herkes için iyi yapmak istiyordum ancak geçtiğimiz sene biraz kendimi unuttum."
Ne istiyorum? Hala bir bisikletçi olmak mı istiyorum? Ve nasıl?"
2017 Giro şampiyonu, 2019'da Sunweb'le geçirdiği zorlu sezonun ardından 2020'de Jumbo-Visma ile anlaşmıştı. Dumoulin, 2019 sezonunda dizinden geçirdiği sakatlık sonrası geçtiğimiz sezon Tour de France'ta ikinci gelen Primoz Roglic'e destek olmuştu. Genel klasmanda yedinci sırada gelen Hollandalı, sezonun ilerleyen kısmında dahil olduğu Vuelta a Espana'dan çekilmişti.
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Altıncı etap profili
12 SAAT ÖNCE
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Beşinci etap özeti
12 SAAT ÖNCE