Tour of Antalya’nın 2022 edisyonu 10-13 Şubat tarihleri arasında dört heyecanlı güne sahne oldu. Önceki yılların aksine bol güneşli hava sporculara iyi davranırken, genel klasmandaki farklar tek tırmanış finaline ev sahipliği yapan üçüncü gündeki bonus saniyelerle ortaya çıktı. İki antik kenti birbirine bağlayan Aspendos-Termessos etabı, sondan bir önceki gün koşuldu. Pelotonda rakiplerine üstünlük sağlayan bir takım çıkmayınca son kilometrelere 20’ye yakın bisikletçi birlikte geldi. Finişe kısa bir mesafe kala hızlanan Jacob Hindsgaul, Alessandro Fedeli ve Luc Wirtgen’in önünde etabı ve genel klasman liderine verilen magenta mayoyu kazanmayı bildi.
Antalya merkezde tamamlanan diğer etaplar ise toplu sprint finişlerine sahne oldu. Side’den start alan ilk etabı Gazprom-Rusvelo’dan Matteo Malucelli kazanırken, Kemer’den başlayan ikinci etapta ise ipi göğüsleyen Corratec sporcusu Dusan Rajovic’ti. İki sene önce yoğun yağmur altında koşulan ve bölünmelere neden olan Kemer-Antalya etabı bu sene genel klasmanda beklenen etkiyi yaratmadı. Etap başındaki zorlu tırmanışlar geride kaldıktan sonra birleşen peloton, finişe toplu halde geldi.
Son etapta da durum farklı olmayınca günün kazananı Alpecin-Fenix’ten Jakub Mareczko olsa da genel klasmanda herhangi bir değişim gözlenmedi. Böylece sezonu şubat başında Alanya Grand Prix’i ile açan Jacob Hindsgaul, Fedeli’nin dört saniye önünde ilk şampiyonluğuna uzandı.
İtalya Bisiklet Turu
İtalya Bisiklet Turu | 15. Etap - Rota
7 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2022/02/09/3310722.jpg
YARIŞ GELİŞİYOR
Tecrübeli bir organizasyon ekibine sahip olan Tour of Antalya, beş yıl gibi bir sürede adından söz ettirmiş durumda. Bu sene ilk defa canlı yayınlanan Antalya Turu, böylece yurt dışında da daha fazla ilgi topladı. Organizasyonda World Tour kategorisinden takım yer almasa da bir alt kategorideki dokuz Pro takımın güzel bir mücadelesine ev sahipliği yaptı.
Geride kalan yıllarda sürekli uğranan Side ve Kemer gibi turistik bölgeler ile antik kentler artık Tour of Antalya’nın klasikleşen rotasının önemli bir parçası. Antalya ve çevresinin henüz uğranmamış benzeri noktalara da ev sahipliği yaptığı düşünülecek olursa hem yarış kalitesi hem seyir zevki açısından aynı güzellikte başka etaplar da yaratılabilir. Şubat ayında hava durumunun Avrupa’nın birçok yerine oranla daha iyi olması da takımların Antalya’yı tercih etmesinde rol oynayabilir.
Gelecek yıllara bakacak olursak, canlı yayınların sürmesinin önemli bir adım olacağı ortada. Hem ulusal hem yerel kurumların desteğini arkasına alan yarış, bulduğu sponsor katkısıyla da başarılı bir iş birliği örneği.
Organizatörler tarafından etap sayısının artmasının ihtimaller dahilinde olduğu belirtilen yarış, World Tour’dan takımları da start listesine dahil etmesi halinde sınıf atlayabilir. Böylece geçmişi uzun yıllara dayanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na ek olarak Tour of Antalya ile beraber takvimde iki değerli yarışla Türkiye daha önemli bir durak halini alabilir.
Mehmet Ali Yaman
İtalya Bisiklet Turu
İtalya Bisiklet Turu | 14. Etap - Rota
DÜN - 10:41
Bisiklet
Mark Cavendish'ten devam kararı
20/05/2022 - 05:23