Yarışma Konsepti

UCI Track Champions League, 36 erkek ve 36 kadından oluşan 72 sporcunun veledrom’da dünyanın en iyisi olmak için yarıştıkları ve her kategoride eşit para ödülünün olduğu yeni bir bisiklet serisi.
Her turda, sporcular için tehlikeli olan noktalar olacaktır. Amacı pist bisikletini bir pembe dizi olarak sunmak olan bu yeni turnuva öncesi Eurosport Fransa yorumcusu Arnaud Tournant, neler beklediğini anlattı.
Bisiklet
UCI Track Champions League – İkinci Turun Ardından
16 SAAT ÖNCE
"Merakımı tatmin etmek için sabırsızlanıyorum. Sabırsız ve meraklı, hepsi bu. Bu yarışmalar, performans üzerine olacak olsa bile, performanstan biraz daha fazla gösteriye yönelik. Bu işin bir parçası.”
"Bu yeni bir model, yeni bir dinamik. İki saatlik program. Sadelik isteyenlere de biraz tesadüfen denk geleceklere de hitap edebilecek bir programdayız.”
Yarış Formatı
Erkek ve kadın ligleri kendi içinde bölünerek Sprint ve Dayanıklılık Şampiyonası olmak üzere iki farklı lig oluşturulur. Her ligde 18 bisikletçi şampiyonluk için yarışır.
https://i.eurosport.com/2021/11/05/3248861.png

Sprint Şampiyonası

Sprint Şampiyonası, bisikletin en heyecan verici iki sprint formatına indirgendi.
Keirin: Üç grubun en hızlı iki binicisi, toplam altı sporcu finalde yarışmaya hak kazanacak.Sprint: Üç grubun en hızlıları, başa baş geçecek bir finalle kazananı belirleyecek.
Dayanıklılık Şampiyonası
Dayanıklılık Şampiyonası’nda da en fazla heyecan vaat eden iki format ele alındı. Sprint Şampiyonası’ndan farkı ise bu sefer tüm sporcuların aynı anda yarışıyor olmaları.
Scratch yarışı: Herhangi bir ara sprint ya da eleme kapısı olmayan scratch yarışında, amaç yarışı ilk sırada noktalamak.
Eleme yarışı: Her iki turda bir çizginin gerisinde kalan son bisikletçi elenir. Ve bir kazanan kalana kadar yarış devam eder.
“Bir yol yarışında kaza, daha yakındır, salon bisikletinde ise bitiş çizgisini ilk geçen kazanan ilan edilir. Bu nedenle, bu disiplini yeni keşfedecek olanlar için anlamak oldukça basit.
“Sprint şampiyonları kendilerini yenilemek, farklılaşmak, sprintlerine biraz daha çılgınlık katmak zorunda kalacaklar ve bu seyirci için oldukça ilginç olacak. Bunu dört gözle bekliyorum, farklı bir fizyonomiye sahip olacak sprintler hakkında yorum yapmak için 6 Kasım'ı sabırsızla bekliyorum”
Bisiklet
Sayılarla UCI Track Champions League
24/11/2021 - 07:56
Bisiklet
Peter Sagan özür diledi
24/11/2021 - 04:45