Mathieu van der Poel, Ostend'de düzenlenen UCI Cyclo Cross Dünya Şampiyonası'nda ezeli rakibi Wout van Aert'i geride bırakarak kariyerinde dördüncü kez şampiyon oldu. Hollandalı bisikletçi, Belçika kıyı şehrindeki yarışın ikinci turunda yaşadığı kazadan sonra geri gelerek sekiz turu 58 dakika 57 saniyede tamamlayarak yarışı ilk sırada noktaladı.
Öte yandan yarışın üçüncü turunda lastiğindeki patlama sebebiyle rakibiyle arasında 10 saniyelik bir fark oluşan Wout van Aert, yarışın kalan kısmında rakibini yakalayamadı.
Yine Belçikalı sürücü Toon Aerts, kariyerinin üçüncü bronz madalyasına ulaşırken İngiliz bisikletçi Tom Pidcock'un son turlardaki atağı kürsü için yeterli olmadı.
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | İkinci etap profili
3 SAAT ÖNCE
Koronavirüs önlemleri sebebiyle seyircilerin yarış alanına alınmadığı Cyclo Cross Dünya Şampiyonası'nı yalnızca görevli ekipler alanda takip etti.
https://i.eurosport.com/2021/01/31/2982493.jpg
Yarış sonrası konuşan Van der Poel, van Aert'in lastiğindeki sorunu bir şans olarak değerlendirdiğini ancak yarış esnasında o anda yarışın bittiğine emin hissetmediğini itiraf etti.
"Koşullar değişince kumsal kısmında biraz daha hızlandım ve daha iyi hissettim. Bacaklarım daha güçlüydü ve kumlar üzerinde koşarken her tur daha da ilerledim. Bu iyi his geçen her turda büyüdü ve bugün benim için farkı yarattı."
"Benim için şampiyon olmak çok anlam ifade etse de biraz garip geliyor. Gerçekten bir Dünya Şampiyonası gibi gelmedi çünkü seyirciler yoktı, ailemiz ve arkadaşlarımız pistin etrafında değillerdi."
https://i.eurosport.com/2021/01/30/2981707.jpg

Kadınlarda şampiyon Lucinda Brand oldu

Yine Ostend'de düzenlenen Kadınlar Cyclo Cross Dünya Şampiyonası dramatik bir finişe sahne oldu. Son köşeyi omuz omuza dönen Hollandalı bisikletçiler Lucinda Brand ve Annemarie Worst'un mücadelesinde Worst, yaptığı kaza sonucu finiş çizgisine rakibinin sekiz saniye gerisinde ulaştı. 31 yaşındaki Lucinda Brand ise kariyerinde ilk kez Cyclo Cross Dünya Şampiyonu unvanına ulaştı.
İyi bir sezonun ardından kariyerinde birçok defa yaklaştığı Dünya Şampiyonluğu'na ulaştığı için mutlu olduğunu ifade eden Brand, kazaya dair şu sözleri kullandı. "Kazada onun dirseğine dokundum. Tabii ki dokunulabilecek en hassas noktalardan biriydi ki bu yüzden kaza yaptı. Kesinllikle güzel bir an değildi ancak böyle bir koşulda kaçınılmazdı."
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia | Birinci etap özeti
3 SAAT ÖNCE
İtalya Bisiklet Turu
Giro d'Italia: Birinci etap profili
DÜN - 08:39