Boks

Avni Yıldırım dünya şampiyonluğu maçı öncesi son dönemeçte: Rakip belli oldu

Share this with
Copy
Share this article

Avni Yıldırım

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
22/08/2019 at 14:02

Milli boksörümüz Avni Yıldırım, Türkiye’ye ilk kez profesyonel dünya şampiyonluğunu getirmek için ilk olarak 28 Eylül'de Carlos Galvan ile karşılaşacak. Yıldırım bu maçı kazanması hâlinde kemer için Anthony Dirrell - David Benavidez maçının galibiyle mücadele edecek.

Türkiye adına profesyonel boksta unvan maçına çıkan ilk boksör olan Avni Yıldırım, kariyerinin yirmi dördüncü maçında Kolombiyalı Carlos Galvan (16-9-1) ile 28 Eylül’de ABD’nin Los Angeles şehrinde karşılaşacak. Temsilcimiz, NBA takımlarından Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers’a ev sahipliği yapan Staples Center’da Errol Spence Jr. vs Shawn Porter gecesinde ringe çıkacak. Avni Yıldırım bilindiği üzere WBC Federasyonu’nun bir numarası ve şampiyonun zorunlu rakibi konumunda yer alıyor. Yıldırım, eğer Kolombiyalı rakibini geçerse, aynı gecede unvan maçına çıkacak olan Anthony Dirrell - David Benavidez maçının galibiyle kemer için karşılaşma şansını elde edecek.

Avni Yıldırım son maçında WBC kemeri için Anthony Dirrell ile karşılaşmış ve ABD’de yapılan bu maçı rakibinin kaşının açılması üzerine hakem kararıyla kaybetmişti. Unvan maçını şanssız bir şekilde kaybeden boksörümüz Türkiye’ye ilk kez profesyonel dünya şampiyonluğunu getirmek için çalışmalarına Los Angeles’ta devam ediyor. Harold Knight ile yollarını ayırdıktan sonra Gennady Golovkin’le yaptığı iş birliğiyle tanınan Abel Sanchez ile anlaşan Yıldırım, yeni antrenörüyle Big Bear Lake’te yoğun bir çalışma temposuna girdi. Staples Center’da ringe çıkacağı için heyecanlı olduğunu ifade eden Yıldırım’ın maçla ilgili görüşleri şöyle:

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

“Unvan maçı öncesinde son dönemeçteyiz. Kolombiyalı rakibimi kesinlikle hafife almıyorum ama sıralamada bana göre geride olan bir boksör ve bu maçta favori ben olacağım. Yeni antrenörüm Abel Sanchez’le yeni bir sayfa açtık. Bu maçı, unvan maçına iyi bir hazırlık olarak görüyorum. ABD’de kazanmak kolay değil. Bu nedenle Galvan maçına da çok iyi hazırlanarak ülkemize yeni bir galibiyet hediye etmek istiyorum. Asıl hedefim tabii ki Benavidez-Dirrell maçının galibiyle oynayacağım müsabaka ve dünya şampiyonluğu olacak.”

Avni Yıldırım’ın menajeri Ahmet Öner de bu maçla ve Avni’nin kariyeriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu:

“Bu maçta Avni’yi çok yormak istemiyoruz. Rakibimizi küçümsemek haddimiz ve hakkımız değil. Bu maç bir nevi “tune-up” maçı olacak. Diğer yandan da ABD’de dövüşüyoruz. Açıkçası burada adil bir ortam olduğunu düşünmüyorum. Kendileri için pazar değeri yüksek isimlere daha çok önem veriyorlar. Boksu bir ticaret olarak görülüyor. Rakibimiz Kolombiyalı; sert yumrukları olan, dikkat edilmesi gereken bir isim. İyi adamlarla dövüştü ve tecrübesi var. Avni’den kusursuz bir galibiyet bekliyorum. Aksi bir durumu aklıma getirmek bile istemiyorum. Avni bu tür rakipleri ikna edici bir şekilde yenmeli. Daha önce Glen Johnson gibi eski şampiyonlarla ABD’de maç yaptı ve kazandı. Avni de bu ortamlara alışık bir isim, bu yönden rahatım.”

Avni Yıldırım’ın yer aldığı süper orta sıklette; WBC’de Anthony Dirrell, WBA’de Callum Smith, WBO’da Billy Joe Saunders ve IBF’te Caleb Plant dünya şampiyonluklarını elinde bulunduran isimler. Yıldırım’ın ikinci kez unvan maçına çıkmak için önündeki son engel Carlos Galvan olacak.

Hazırlayan: Cihat GEMİCİ

Boks

Boksun efsaneleri #12 | Joe "Smoking" Fraizer

22/05/2020 AT 14:28
Boks

Boksun efsaneleri #11 | Ölümcül İçgüdü: Deontay Wilder

18/05/2020 AT 14:45
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more