Boks

Avni Yıldırım dünyaca ünlü antrenör Abel Sanchez ile anlaştı, sırada unvan maçı var!

Share this with
Copy
Share this article

Avni Yıldırım ve antrenörü Abel Sanchez

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
06/09/2019 at 08:17

WBC Federasyonu’nun bir numaralı ismi Avni Yıldırım, dünyaca ünlü antrenör Abel Sanchez ile anlaştı. Meksikalı antrenör boks camiasında şampiyonların hocası olarak biliniyor. Daha önce Gennady Golovkin, Murat Gassiev, Sullivan Barrera gibi isimlerin antrenörlüğünü yapan Sanchez, Yıldırım’ı dünya şampiyonluğu maçına hazırlayacak.

Milli boksörümüz Avni Yıldırım, dünya şampiyonluğu maçı için çalışmalarını 2400 metre rakımda, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniye eyaletindeki Big Bear Lake’te sürdürüyor. Yıldırım, antrenman temposundan memnun olduğunu ve dünya şampiyonluğu için çok iyi bir ortamda hazırlandığını belirtti:

“Abel Sanchez’in bana en önemli katkısı inanç oldu. Elbette en başından beri dünya şampiyonluğuna inanıyordum ama bu seviyede bir antrenörün bana inanması ve beni unvan maçında çalıştırmak istemesi, kendime olan inancımı ikiye katladı.”

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Avni Yıldırım’ın Abel Sanchez işbirliği yıllardır tavsiye edilen bir ortaklıktı. Fakat Yıldırım’ın Harold Knight yönetiminde Anthony Dirrell karşısında gösterdiği iyi performans sonrası yapılan bu değişiklik kafalarda bazı soru işaretleri oluşturdu. Harold Knight ile birlikte direktlerini daha iyi kullanan ve enerjisini daha kontrollü kullanan bir Avni Yıldırım izlemiştik.

Dövüş sporları spikeri Yücel Tuğan, Sanchez’in Avni’ye katabilecekleri hakkında şunları söylüyor:

“Abel Sanchez'in Avni Yıldırım'a katkısı büyük olabilir. Kısa bir süredir beraberler ancak bu birlikteliği uzun vadeli planlamak gerekli. Sanchez, Golovkin'le anılıyor ama onun dışında birçok dünya şampiyonu boksörle de çalıştı. Elit seviyede olmanız için böyle elit bir koça ihtiyacınız var. Avni ileriye doğru dövüşürken daha iyi sonuç alıyor. Bu konuda, Golovkin'in de sürekli vurguladığı Meksika stilini Sanchez'den ziyadesiyle alabilir. Golovkin'in özellikle sol direği Sanchez'le beraberken daha fazla işlemeye başlamıştı. Avni de o sol direği daha etkin bir şekilde devreye sokabilir.

Sanchez ring dışında da önemli katkı sağlayacak. Böylesine ismi büyük bir koçla maça çıktığınızda herkes size de daha fazla saygı gösterir. Ayrıca Sanchez'in boksörleri hemen her zaman keyifli maçlar çıkarıyorlar. Bu da eğlencenin ön planda olduğu ABD boksunda Avni'nin pozitif algılanması ve daha fazla kabul görmesi için önemli. Ayrıca hakemleri de etkilemek, en azından nötr davranmalarını sağlamak için de böyle bir koçun katkısı büyük olacak. Her şeyden öte Sanchez'in Avni'nin boksuna katkı sağlayabilmesi için bu birlikteliğin uzun vadeli olması gerekiyor.”

Avni Yıldırım son olarak WBC süper orta sıklet unvan maçında Anthony Dirrell ile karşılaşmıştı. Tartışmalı bir şekilde Anthony Dirrell lehine sonuçlanan maçın ardından Yıldırım’ın menajeri Ahmet Öner’in WBC’ye yaptığı itiraz kabul edilmiş ve Avni Yıldırım, şampiyonun zorunlu rakibi ilan edilmişti. Bu kararın sonucu olarak, Avni Yıldırım 28 Eylül’de gerçekleşecek Anthony Dirrell-David Benavidez unvan maçının kazananıyla kemer için ringe çıkacak.

Daha önce, Yıldırım’ın aynı gecede Carlos Galvan ile ringe çıkacağı açıklanmıştı. Menajer Ahmet Öner’in son açıklamasına göre Avni Yıldırım 28 Eylül’de ringe çıkmayacak ve direkt olarak unvan maçına çıkacak. Öner bu kararı almasında Anthony Dirrell maçında yaşanan tartışmalı hakem kararlarının etkili olduğunu söyledi. Ayrıca unvan maçı hakkı ellerindeyken bu şansı direkt olarak kullanmak istediklerini berlitti. Avni Yıldırım’ın 28 Eylül’de Staples Center’da Benavidez - Dirrell maçının kazananıyla yüz yüze gelmesi bekleniyor. Herkesin merakla beklediği Avni Yıldırım’ın dünya şampiyonluğu maçının ise en erken aralık, en geç şubat ayında gerçekleşeceği konuşuluyor.

Hazırlayan: Cihat Gemici

Boks

Boksun efsaneleri #12 | Joe "Smoking" Fraizer

22/05/2020 AT 14:28
Boks

Boksun efsaneleri #11 | Ölümcül İçgüdü: Deontay Wilder

18/05/2020 AT 14:45
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more