Boks

Avrupa Boks Şampiyonası’nda yarı final zamanı!

Share this with
Copy
Share this article

2019 Avrupa Oyunları, Boks

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
27/06/2019 at 13:17 | Updated 27/06/2019 at 14:58

Minsk'te düzenlenen 2019 Avrupa Oyunları'nda boks kategorisi, erkeklerde Avrupa Şampiyonası niteliğini taşıyor. Şampiyonada çeyrek final müsabakaları tamamlandı ve sırada yarı finaller var. Cihat Gemici, turnuvadaki durumu ele aldı.

21 Haziran’da başlayan ve 30 Haziran’da sona erecek olan, Belarus’un başkenti Minsk’te düzenlenen Avrupa Oyunları’nda erkekler boks branşı, aynı zamanda Avrupa Şampiyonası özelliği taşıyor. Avrupa şampiyonalarında erkekler boksta son madalyamızı 2011 yılında Ankara’da düzenlenen organizasyonda almıştık. Maalesef madalya hasretine bu turnuvada da son veremedik. Erkeklerde sekiz sporcuyla katıldığımız boks branşında tüm sporcularımız yarı finaller öncesinde turnuvaya veda etti. Bunun yanında genç kadro, elde edilen üç çeyrek final ve çok yakın geçen maçlarda kaybedilen turlarla Dünya Şampiyonası ve Tokyo 2020 için ümitlerimizi taze tutmamızı sağladı.

Erkeklerde üç çeyrek final

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Dün gerçekleşen çeyrek final müsabakalarında Tuğrulhan Erdemir (64 kg) oldukça çekişmeli geçen maçta Hollandalı rakibi Enrico La Cruz’a 3-2’lik hakem kararlarıyla mağlup oldu. İki hakem milli sporcumuzun kazandığını düşündü fakat bu sonuç galibiyet için yeterli olmadı. Aynı seansta Bayram Malkan (81 kg), Ermeni rakibi Gor Nersesyan’a yine aynı skorla 3-2 mağlup olarak madalya şansını kaybetti. Diğer çeyrek final maçımızda ise Serhat Güler (75 kg), İrlandalı rakibi Michael Nevin’e 4-1’lik skorla mağlup olarak turnuvaya veda etti. Önceki turlarda +91 kg’da Mücahit İlyas, 91 kg’da Berat Acar da iki tarafa da gidebilecek maçları 3-2’lik skorlarla kaybetti. Turnuvanın bizim adına kısa bir özetini yapacak olursak “3-2” demek yeterli olacaktır.

Büyük britanya dolu dizgin!

Türkiye turnuvaya veda etti ancak yarı final heyecanı tam gaz devam ediyor. Büyük Britanya altı boksörle yoluna devam ederken, ada sakinlerini dörder boksörle Ermenistan, İtalya ve Ukrayna takip ediyor. İrlanda ve Rusya üçer boksörle cuma günü final için ringe çıkacak. Tüm maçları değerlendirmek mümkün olmayacağından her kiloda öne çıkan performanslara bir göz atalım.

49 kg’da 2017 Antalya’da Avrupa Gençler şampiyonu olan Sakhil Alakhverdovi, Büyük Britanya adına dövüşen İskoç Aqeel Ahmed’i geçerek madalyayı garantiledi. Gürcü boksör ring hakimiyeti ve kontralarıyla bu sıklette ne kadar önemli bir isim olduğunu tekrar kanıtladı. 49 kg’ın Olimpiyat Oyunları’ndan çıkarılmasının ardından belki de bu kiloda son Avrupa Şampiyonu’nu izleyeceğimizi hatırlatmakta fayda var.

56 kg’da sürprize izin verilmedi. Son şampiyon Peter McGrail rahat bir şekilde yarı finale uzanırken, McGrail’in altın madalya yolunda rakibi İrlandalı Kurt Walker olacak. Diğer tarafta 2017’nin ikincisi Ukraynalı Butsenko, ev sahibi Nikali Shakh karşısında üstün götürdüğü maçı son rauntta aldığı darbelerle kötü bir şekilde tamamladı. Burnunda ve alnında deformasyon oluşan Butsenko’nun yarı final performansı negatif yönde etkilenebilir.

Turnuvada ev sahibi Belarus erkeklerde iki boksörle yoluna devam ederken 60 kg’da Dzmitry Asanau, son şampiyon Ukraynalı Yuri Shestak’ı mağlup ederek önemli bir başarıya imza attı. Henüz 23 yaşında olan Asanau ilk rauntta etkisiz kalmasına rağmen ikinci rauntta sol kroşenin ardından vurduğu sağ aparkatla maçın kontrolünü eline aldı ve galibiyete uzandı. Genç Asanau, 19 yaşında elde ettiği Dünya üçüncülüğünün yanına bir de Avrupa şampiyonluğu ekleyebilir.

64 kg’da son şampiyon Ermeni boksör Bachkov sert stili ve baskılı boksuyla yarı finale çıktı. Rakibi Hollandalı La Cruz olacak. Diğer tarafta ise son Avrupa ikincisi McCormack kardeşlerden Luke ile Dünya şampiyonu ve Olimpiyat ikincisi Fransız Sofiane Oumiha var. Boks adına ders niteliğinde, çok kaliteli bir eşleşme bizleri bekliyor.

69 kg’da McCormak’lardan Büyük Britanyalı Pat’i izleyeceğiz. Rakibi Azerbaycan adına dövüşen Küba asıllı Lorenzo Sotomayor olacak. İki farklı stilin mücadelesinde bir tarafta sert, baskıcı Ada ekolü; diğer tarafta ise düşük guard ve esnekliğe dayalı defansif Küba ekolü olacak.

75 kg’da 2017’nin altın madalya sahibi Ukraynalı Oleksandr Khyzhnyak bu turnuvanın da favorisi olarak gözüküyor. Khyzhnyak, 81 kilodan 75’e düştükten sonra kendisini buldu ve adeta bir yenilmeze dönüştü. İrlandalı Michael Nevin ile finalde karşılaşmaları muhtemel; bizleri çok sert bir maç bekliyor.

81 kg’da, Benjamin Whittaker’ın favori olduğunu hissettirdiği bir turnuva oldu. Sıklet çıkmak ona yaradı. Bu kiloda asıl mesleği polislik olan İtalyan Simone Fiori’nin ikinci turda Imam Khataev’i yenerek yarı finale çıkması turnuvanın önemli sürprizlerindendi. Bakalım finali görebilecek mi?

91 kg’da Muslim Gadzimagomedov emin adımlarla finale yürüyor. Rakibi Toni Filipi Hırvatistan’da yükselen ağır sıklet trendinin yeni isimlerinden birisi ve oldukça başarılı bir boksör. Diğer tarafta ise bir başka Büyük Britanyalı Cheavon Clarke var. Kardeşi Fraser Clarke’ın sürpriz şekilde Alman Tiafack’a mağlup olmasından sonra altın madalya sorumluluğu Cheavon’da olacak.

+91 kg süper ağır sıklette son şampiyon Ukraynalı Victor Vyhkryst, unvanını korumak için Hırvat Marko Milun ile karşılaşacak. Milun ilk turda tecrübeli İtalyan, iki kez olimpiyat ikincisi Clement Russo’yu saf dışı bırakmıştı. Diğer eşleşmede ise Fransız Murad Aliev ile Alman Nelvie Tiafack kozlarını paylaşacak.

Avrupa Oyunları’nda kadınlar boks

Avrupa Oyunları, kadınlar boksta Avrupa Şampiyonası niteliği taşımıyor ama hem gelen boksörler hem de maçların kalitesi açısından Avrupa Şampiyonası’nı aratmayan bir atmosfer var. Türk boksörlerimizden Busenaz Çakıroğlu (51 kg) yarı finale çıkarak madalyayı garantiledi. Busenaz Sürmeneli, turnuvanın favorisi Hollandalı Fontijn’e yenilerek çeyrek finalde; Satı Burcu ise ilk turda elenerek oyunlara veda etti.

Şampiyona 28 Haziran Cuma günü yarı final heyecanı ile devam edecek.

Not: Batuhan Çiftçi (52 kg) ilk tur, Necat Ekinci (69 kg) ve Hakan Doğan (60 kg) ikinci turda şampiyonaya veda ettiler.

Boks

Boksun efsaneleri #12 | Joe "Smoking" Fraizer

22/05/2020 AT 14:28
Boks

Boksun efsaneleri #11 | Ölümcül İçgüdü: Deontay Wilder

18/05/2020 AT 14:45
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more