Boks

Boksun efsaneleri #10 | Wladimir Klitschko: Devir teslim

Share this with
Copy
Share this article

Anthony Joshua (White Shorts) and Wladimir Klitschko (Gray Shorts) in action

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
15/05/2020 at 16:13

Cihat Gemici, boks tarihinin efsanelerini yazıyor.

Profesyonel boksun tarihi gong sesinden sonra kanvasın üzerinde, iplerin arasında birbirlerine meydan okuyan cesur eldivenlerle yazılmıştır. Yayımlayacağımız yazı dizisinde boksun ilk dönemlerinden günümüze dek uzanan unutulmaz efsanelerin hayat öyküleriyle dünyanın farklı yerlerinde tarihi bir yolculuğa çıkacağız.


Bir dönemi domine eden, kardeşiyle kurduğu hanedanlığı yıllarca sürdüren, entelektüel, zeki ve karizmatik bir adam. Artık yenilmesi en güç, alt edilmesi en zor rakibiyle karşı karşıya… Rakibi ondan uzun ya da kısa değil daha güçlü ya da zayıf değil. Rakibi onun ve dünyadaki kimsenin karşı koyamayacağı zaman.

Boks

Boksun efsaneleri #15 | Sonny Liston - İstenmeyen adam

YESTERDAY AT 15:54

“Olağanüstü şeyler gördüm. Çözemediğim tek gizem kalbimin neden hala senden vazgeçemediğidir”. Edward Norton illüzyonist filminde bu cümleyi Jessica Biel için söylemiştir. 29 Nisan’da tarihi bir maça çıkacak olan 41 yaşındaki efsane Wladimir Klitschko ise aynı duyguları dünya şampiyonluğu kemeri için beslemektedir. Basın toplantısında sorulan bir soruya karşılık “siz beni dinlemiyorsunuz galiba, ben bu kemere takıntılıyım” cevabı Ukraynalı boksörün kemer aşkının başka bir boyuta evrildiğinin en güzel örneği olmuştur. Christopher Nolan imzalı Prestij filmi ise sihirbazlığı insani bir duygu olmaktan öteye götürerek kurgusal bir plan olarak değerlendirmiştir. Usta sinemacı Nolan illüzyon sanatını üç bölüme ayırarak anlatmıştır. Birinci perdeye “Vaat” denir. Sihirbaz size sıradan bir şey gösterir. Bu, iskambil destesi, bir kuş ya da bir insan olabilir. Hatta nesnenin son derece gerçek, üzerinde oynanmamış, normal bir şey olduğunu görmeniz için onu incelemenizi ister.

Vaat

Wladimir Klitschko normal bir insandır. Ya da izleyenlere sıradanmış gibi gösterilmiştir. Asker bir baba ve korumacı bir ağabey ile modern dünyanın birkaç yıl gerisinden gelerek Ukrayna’da çocukluğunu geçirmiştir. Çernobil felaketinden sonra evinden ve ağabeyi Vitali’den ayrılmak zorunda kalır. Amatör boks kariyerinde tıpkı diğer boksörler gibi yenilir. Yaşadığı hayat, onun da her normal insan gibi acı çeken, zorluklar yaşayan ve bir şeyler elde etmek için mücadele etmek zorunda olan; üzerinde oynanmamış biri olduğunu göstermektedir.

Doksanlı yılların başında ağabeyi Vitali’nin izinden giderek boksa başladığında kimse yeni bir Ağır Sıklet Şampiyonu geliyor diye manşet atmaz. 1994’te Küçükler Dünya Şampiyonası’nda İstanbul’da aldığı gümüş madalya Klitschko ismine biraz daha dikkatli bakılmasını sağlar ama ortada öyle ortalığı ayağa kaldıracak bir durum yoktur. 1996’da gelen Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonlukları seyirciyi heyecanlandırır hatta bir iki seyirci heyecanlanıp alkışlar. Bu olay Wladimir’in ismini boks camiasında bilinir hale getirir. Yine de amatörde büyük başarılar elde etmek ya da Olimpiyat Şampiyonu olmak karşımızdakinin sadece başarılı bir sporcu olduğunu ortaya koymaktadır. Ortada olağanüstü bir şey yani sihir falan yoktur. Seyirci ise parasının karşılığını beklemektedir.

Wladimir Klitschko seyircinin isteğine karşılık verebilmek için profesyonel olduktan sonra ortalığı kasıp kavurur. 24 maçta yenilgi yüzü görmez. Seyirciler, artık sahnede görmek istedikleri türden bir şovun sergilendiğini düşünmeye başlarlar. Ukraynalı boksör de gerçek olduğunu kanıtlamak için kendi halkını da şovun içine katmanın zamanı geldiğini düşünür. 25. maçını kendi yurdunda Kiev’de yapmaya karar verir. Kiev Spor Sarayı tıklım tıklım dolmuştur. Ross Purity maçından nakavt bekleyen Ukraynalılar 11. rauntta Klitschko’nun teknik nakavt ile yenilmesiyle şok olur. Gözleriyle görmüşlerdir, Wladimir gerçektir. O da yenilebilir. Şok kısa sürede atlatılır. Sonrasında kahramanımız 16 maç boyunca yenilgi yüzü görmez. Brewster ve Sanders yenilgileri onun da tökezleyebilen bir insan olduğunu kanıtlarken sonrasında ağabeyi ile birlikte Ağır Sıkleti domine edecekleri olağanüstü bir döneme geçiş yaparlar.

Dönüşüm

İkinci perdeye “Dönüşüm” denir. Sihirbaz olağan bir nesneyi alır ve onu olağanüstü bir şeye dönüştürür. Hilenin sırrını ararsınız, ama bulamazsınız. Çünkü dikkatli bakmıyorsunuzdur.

Wladimir’in normal bir insandan mutasyona uğramış bir süper kahramana dönüşümü Samuel Peter maçı ile başlar. Genellikle Almanya’da ringe çıkan Doktor lakaplı boksörümüz, Samuel Peter’ı New Jersey’de ortak hakem kararı ile yener. Ağabeyi’ni yenen Chris Byrd’den ailenin intikamını alır. Bu maçta IBF ve IBO kemerleri de Wladimir Klitscko’nun olmuştur. Sıra Lamon Brewster’a gelmiştir. Rövanş maçında ringi domine eden taraf Klitschko’dur ama maç sırasında sağ orta parmağı kırılır. Buna rağmen yedinci rauntta teknik nakavt ile maçı kazanır. Artık Wladimir durdurulamaz bir robota dönüşmüştür. Uzun kolları ile rakiplerini yanına dahi yaklaştırmaz. Sultan Ibrahimov, Tony Thompson, Hashim Rahman, Eddie Chambers, David Haye, Alexander Povetkin ve daha niceleri… Hepsi Wladimir’i yeneceğim, onu mahvedeceğim diyerek ringe çıkmışlardır. Hatta David Haye maç öncesinde bir t-shirt yaptırmış ve üzerine Vitali ve Wladimir’in kafalarını koparttığı bir resim koymuştur. Ama sonuç değişmez. Kazanan Klitschko’dur!

Prestij filminde Alfred Borden rolünü oynayan Christian Bale’in esas numarasını yani ikizleri Klitschko kardeşler de uygulamaktadır. Kardeşlerden birisini yenen diğerine mutlaka kaybeder. Corrie Sanders, Wladimir’i yenerken Vitali’ye sekizinci rauntta teknik nakavtla boyun eğmiştir. Boks dünyası Klitschko hanedanlığını bitirmek için birçok yöntem uygular ama kemerlerin sahibi hep bir Klitschko’dur.

Sahnede her şey yolundadır. Normal bir insan, olağanüstü, yenilmez bir dövüşçüye dönüşmüştür. Seyirci bu adamın sırrını arar ama bulamaz ya da bulmak istemez. Ama sürekli yenen bir adam ne kadar sıra dışı olursa olsun seyirci için sıkıcı olmaya başlar. Seyirci aynı gösteriden sıkılmıştır. Kazanan hep Klitschko’dur. Artık yenilmez şampiyonun ortadan kaybolma zamanı gelmiştir. Bu büyük olay için çocukluğu karavanlarda geçmiş, Snatch filmindeki Brad Pitt gibi konuşan bir adam seçilmiştir. Bu kızıl sakallı, 2,06 boyundaki “Çingene Kral” Tyson Fury’dir. Tyson Fury yenilmez denilen Wladimir Klitschko’yu Almanya’da 12 raunt sonunda puanla mağlup etmeyi başarır. Wladimir’i seyircinin gözleri önünde yok eder.

Prestij

Seyirci henüz alkışlamaz, çünkü iyi bir illüzyonda bir şeyi yok etmek yeterli değildir. Onu geri getirmeniz gerekir. Bu yüzden her sihirbazlık numarasında üçüncü bir perde bulunur. Bu perde içlerinde en zorlusudur. İşte bu bölüme Prestij denir.

Wladimir geri gelmek için planını yapar. Bu geri geliş o kadar gösterişli o kadar büyük olmalıdır ki; seyirci gösterinin sonunda ayağa kalkıp avuç içleri patlayıncaya kadar alkışlamalıdır. Ayrıca geri gelişini herkes izlemelidir. Bu yüzden dönüş Wembley’de 90 bin kişi önünde olmalıdır. Ve son olarak geri geldiğine herkes inanmalıdır. Bu yüzden kimsenin burun kıvıramayacağı bir rakip seçmelidir. Karizması, yeteneği ve medya gücü ile Yeni Muhammed Ali olarak gösterilen IBF şampiyonu yenilgisiz İngiliz Anthony Joshua bu iş için biçilmiş kaftandır.

29 Nisan 2017’de Londra’da Wladimir Klitschko hayatının en zor ve en büyük numarasını yapmak için ringe çıkar. İki boksör de maça kontrollü başlar. Sonrasında genç aslan Joshua, Wladimir’in üzerine gider ve yaşlı aslanı yere düşürür. Her şey bitti derken Prestij başlar. Wladimir Klitschko ayağa kalkar Joshua’yı yakalar ve yere indirir. Geri gelmiştir.

Bu karşılaşma bir film senaryosunda olsaydık belki maç orada biter ve Prestij gerçekleşirdi.

Ama hayat daha farklı senaryolar üretir.

Joshua sonraki rauntlarda toparlanır.

Wladimir’i mağlup eder.

Tarihin en büyük ağır sıkletlerinden biri olan Wladimir Klitschko o gün son maçına çıkmıştır.

Hakem kollarını sallar.

Joshua’nın elini kaldırır ve perde kapanır.

Son.

Boks

Boksun efsaneleri #14: George Foreman

29/05/2020 AT 15:37
Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #15 | Sonny Liston - İstenmeyen adam

YESTERDAY AT 15:54

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more