Boks

Büyük Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda Türkiye rüzgârı

Share this with
Copy
Share this article

Busenaz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli, Elif Güneri

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
16/10/2019 at 08:22

Büyük Kadınlar Boks Milli Takımı’mız, Rusya’nın Ulan Ude şehrinde düzenlenen 2019 AIBA Büyük Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda bir altın ve iki gümüş madalya ile takım halinde dünya üçüncüsü oldu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında İspanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda iki altın ve iki bronz kazanan Milli Takım, 2019 yılında başarılı grafiğini sürdürüyor.

Busenaz Sürmeneli (69 kg) altın madalyaya uzanırken yarı final maçında ev sahibi Rus boksör Saadat Dalgatova’yı, final maçında ise Çinli Lui Yang’ı mağlup etmeyi başardı. Sürmeneli bu sonuçla dokuz yıl aradan sonra ülkemize kadınlar dünya şampiyonasında tekrar şampiyonluk sevinci yaşattı. Türkiye kadınlarda son altın madalyasını 2010 yılında Gülsüm Tatar’la kazanmıştı. Busenaz Sürmeneli aynı zamanda 2001 yılından itibaren düzenlenen AIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda altıncı şampiyonumuz oldu. Sürmeneli yaptığı konuşmada başarılı bir yıl geçirdiğini ve Avrupa üçüncülüğünün ardından dünya şampiyonluğunu kazandığı için mutlu olduğunu belirtti.

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Dünya Şampiyonası’nı gümüş madalya ile tamamlayan Busenaz Çakıroğlu (51 kg) Avrupa Oyunları ve Avrupa Şampiyonası’ndaki altın madalyalarının yanına bir de dünya ikinciliği ekledi. Busenaz Çakıroğlu, yarı final maçında Hindistan’ın ve kadınlar amatör boksunun en büyük yıldızlarından, altı kez dünya şampiyonu Mary Kom’u yenerek büyük sükse yaptı. Çakıroğlu bu maçla ilgili olarak “Turnuvanın başından beri yarı finalde Mary Kom ile eşleşeceğimi biliyordum. Kendimi o maça hazırladım. Geçtiğimiz yıl Hindistan’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda her yerde onun fotoğraflarını görmüştüm. Onunla ringe çıkmak için adeta yarı finale kilitlendim. Ve sonunda da bir efsaneyi yendim. Tabii ki çok mutluyum ama keşke finali de kazansaydım” dedi. Kendisine idol olarak erkeklerde Vasyl Lomachenko’yu kadınlarda ise Claressa Shields’i örnek aldığını söyleyen genç boksör, hedefinin Olimpiyatlarda Türkiye’ye ilk madalyasını getirmek olduğunu belirtti. Çakıroğlu, finalde yakın geçen maçta yenildiği Rus rakibi Aatbaeva’yı olimpiyat elemelerinde yenebileceğini söyledi.

Kariyerinde üç dünya üçüncülüğü bulunan tecrübeli boksörümüz Elif Güneri (81 kg) ilk dünya şampiyonluğuna çok yaklaştığı turnuvanın final maçında ev sahibi Rus rakibi Zenfira Magomedalieva’ya yenilerek gümüş madalya kazandı. Bu yıl kariyerinde ikinci kez Avrupa şampiyonu olan Elif Güneri, yeni jenerasyonun üst klasmana çok dolu ve tecrübe kazanarak geldiğini ifade ederken Tokyo Olimpiyatları’nda madalya için umutlu olduğunu söyledi.

Şampiyonanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, 2020 yılının olimpiyat senesi olduğunu vurgularken mart ayında Avrupa elemeleri ve mayıs ayında dünya elemelerinde sporcularımızın olimpiyat kotası alacaklarına ve ülkemize olimpiyat madalyası getireceklerine inancının tam olduğunu belirtti.

Kadınlar boksunun yakın geçmişine bakıldığında, bu sporun merkezlerinden birisi olan Britanya’da dahi kadınların 1996 yılına kadar boks yapmasının yasak olduğunu görüyoruz. BBBC (British Boxing Board of Control) ilk kez 1998’de kadın boksörlere lisans verdi. Dünya çapındaki turnuvalara bakıldığında ise kadın boksu ilk olarak 2012 Londra Olimpiyatları’nda 51,60 ve 75 kg olmak üzere üç sıklette yer aldı. İlk şampiyonlar sırasıyla Nicole Adams (Birleşik Krallık), Katie Taylor (İrlanda) ve Claressa Shields (ABD) oldu. 2016 Rio Olimpiyatları’nda sıkletler aynı kalırken Nicole Adams ve Claressa Shields’in yanına Estelle Mosely (Fransa) yeni şampiyon olarak eklendi.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda sıklet sayısı beşe çıktı. Kadın boksu; artık 51, 57, 60, 69 ve 75 kilolarda olimpiyatlarda temsil edilecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, gelecek yıllarda erkekler ve kadınların yarıştığı sıkletlerin sayısını sekizer sıklet olacak şekilde eşitlemeyi hedefliyor.

Boks

Boksun efsaneleri #12 | Joe "Smoking" Fraizer

22/05/2020 AT 14:28
Boks

Boksun efsaneleri #11 | Ölümcül İçgüdü: Deontay Wilder

18/05/2020 AT 14:45
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more