Boks

İyi kaybetmek

Share this with
Copy
Share this article

Anthony Joshua, left, suffered a shock defeat earlier this month (Nick Potts/PA)

Image credit: PA Sport

ByEurosport Türkiye
17/06/2019 at 14:47 | Updated 18/06/2019 at 15:34

Andy Ruiz'e teknik nakavtla mağlup olarak boks camiasında büyük bir şaşkınlığa sebep olan Anthony Joshua, yenilgi sonrası rakibinin hakkını teslim eden ve kendi hatalarını sorgulayan açıklamalarıyla beğeni topladı. Eski şampiyonun yenilgilerden de ders çıkaran örnek yaklaşımını Kemal Akdoğan değerlendirdi.

Amerika seyircisiyle ilk kez buluşan yenilgisiz ağırsıklet boks şampiyonu Anthony Joshua, Meksikalı "tombul çocuk" Andy Ruiz'e yedinci raundun ortalarında teknik nakavtla yenilerek boks tarihinin en büyük sürprizlerinden birine imza attı. Olimpiyat şampiyonu AJ’in üç kemeri de (WBA-WBO-IBF) inanması güç ama artık Ruiz'e ait!

Bu dövüşün 1 Haziran günü Jarrell Miller ile Anthony Joshua arasında gerçekleşmesi planlanmıştı. Lakin Jarrell Miller doping testlerinden geçemedi ve Dünya Anti-Doping Ajansı, Miller’ın dövüş lisansını iptal etti. Sonraki süreçte Miller'ın yerine Joshua ile dövüşebilecek rakip arayan yetkililer, sırasıyla Dillian Whdyyte, Luis Ortiz ve Michael Hunter’dan muhtelif sebeplerle olumsuz yanıt aldı. Geriye kalan sınırlı seçenekler arasında yer alan Andy Ruiz'de karar kılındığında ise bu eşleşme kimseyi tatmin etmemişti. Amerika seyircisi önünde, hem de birçok tarihi spor organizasyonuna ev sahipliği yapmış Madison Square Garden’da görücüye çıkacak olan Joshua’nın karşısındaki rakip, otoritelerce "kolay lokma" olarak değerlendiriliyordu. Ancak kader ağlarını örmeye başlamıştı bile... Maç içinde dört kez yere düşen AJ, yedinci rauntta aldığı sert darbelere dayanamayarak kendini tekrar yerde buldu ve hakemler şampiyonun acılarına son vererek maçın galibini ilan etti. Maçlardan önce "Snickers" yemesiyle ünlü Andy Ruiz’in Joshua'yı mağlup etmesinin yarattığı şaşkınlık, akıllara 30 yıl önceki Mike Tyson - Buster Douglas dövüşünü getirdi. O dövüşte Douglas, zirve dönemini geçiren Tyson’ı devirerek tıpkı Ruiz gibi tüm otoriteleri ve bahisçileri yanıltmıştı. AJ’in yenilgisinin yankıları, yenilginin kendisi kadar sert oldu. Joshua’nın ağırsıklet klasmanındaki en büyük rakibi olarak değerlendirilen Deontay Wilder maçtan sonra Joshua’nın gerçek bir şampiyon olmadığını ve tüm kariyerinin yalanlar üzerine kurulduğunu iddia etti :

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Buraya kadar yaşananlar tam anlamıyla peri masalıydı. Küçümsenen, görmezden gelinen bir dövüşçünün şampiyona karşı destansı mücadelesi ve mutlu biten bir film sonu... Ancak dövüş sonrasında Joshua’nın kaybına dair yaptığı açıklamalar bunun çok ötesinde. Maçtan hemen sonra "Bugün iyi bir rakibe karşı kaybettim. Geri döneceğim. Bu mağlubiyet yolculuğun yalnızca bir bölümü." diyerek rakibinin hakkını teslim eden AJ, müsabakadan birkaç gün sonra Youtube’da yenilgisinin kendi penceresinden nasıl göründüğünü anlatan bir video paylaştı. Bizleri kaybedenlerin de özünde kazanmış olabileceklerine ikna eden, her kaybedenin şayet yenilgisine doğru yaklaşırsa birçok şey de kazanabileceğini kanıtlayan bu açıklamalar, biz sporseverler açısından oldukça zihin açıcıydı.

"İster satranç ister oyun konsolu oynuyor olun, kaybetmek kimsenin doğasında yoktur. İlk mağlubiyetimi aldım, hislerimi açıklamam oldukça zor." diyerek sözlerine başlayan olimpiyat şampiyonu dövüşçü; herhangi bir mazeretin ardına saklanmadan, rakibinin kendisinden daha iyi ve motive dövüştüğünü kabul ederek Ruiz’e övgüde bulunmakta bir beis görmedi.

AJ’in tüm boks severleri şok eden mağlubiyeti komplo teorilerini de beraberinde getirdi. Maçtan önce besin zehirlenmesi geçirdiği ve panik atak sorunuyla boğuştuğu iddia edilen Joshua, tüm bu argümanları yayımladığı videoda net bir dille yalanladı.

Profesyonel olmadan önce yenilgi aldığını kaydeden AJ, dönüp o zamanları düşündüğünde kayıplarının kendisini güçlendirdiğini, zihin yapısı ve çalışma ahlakında pozitif yönde değişikliklere sebep olduğunu ifade etti. Joshua, mağlubiyetinin ekibine olan sadakatini azaltmayacağını belirtti ve ekibinde hiçbir değişikliğe gitmeyeceğini şu sözlerle ilan etti

Kaybettiğinizde bunu kabullenmek zor. Daha önce de söyledim, değişmeyeceğim ve mağlubiyet yüzünden ekibimde de kimseyi değiştirmeyeceğim. Ben hâlâ benim, hâlâ hırslıyım, hâlâ antrenörüm Robert McCracken’e sadığım ve hâlâ başımı bir şampiyon gibi yukarıda tutabilirim. Çünkü ring dışında da bir şampiyonun yüreğine sahibim. Mağlubiyetimi kimseyi ve hiçbir şeyi suçlamadan olgunlukla kabul etmeliyim, çünkü o ringe çıkıp performans vermesi gereken bendim. Şimdi oturup düşünme zamanı. Planlarımı gözden geçirmeli ve elimden gelenin en iyisini yaparak rövanş karşılaşmasına hazırlanmalıyım.

Mağlubiyetiyle ilgili yalnızca kendini sorumlu gören bu yaklaşım, coğrafyamızdaki spor iklimi göz önüne alınınca oldukça düşündürücü. Hata yapanın hatalarıyla mazeretsiz şekilde yüzleştiğini görmek maalesef sık karşılaştığımız bir durum değil.

Dünya şampiyonu unvanını kaybeden Anthony Joshua’nın önünde kaybettiklerini geri alabilmesi için bir yol var: Kasım ya da aralık ayında Andy Ruiz ile yapacağı rövanş karşılaşmasını kazanmak! Ağırsıklet klasmanındaki en büyük iki rakibi Wilder ve Tyson Fury ile adının tekrar beraber anılabilmesi ve kaybettiği itibarını toparlamak için başka bir çaresi bulunmayan Joshua’nın bu yolda en büyük yardımcısının zihin yapısı olacağı aşikar. Ego sorunu, yenilgiye doğru bir şekilde yaklaşmama, geri dönüş için yeterli azme sahip olmama gibi dövüşçülerin sıklıkla yaşadığı mental bariyerleri çoktan aşmış gözüken Joshua bakalım geri dönebilecek mi?

Boks

Boksun efsaneleri #12 | Joe "Smoking" Fraizer

22/05/2020 AT 14:28
Boks

Boksun efsaneleri #11 | Ölümcül İçgüdü: Deontay Wilder

18/05/2020 AT 14:45
Related Topics
Boks
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Boks

Boksun efsaneleri #13 | Jack Dempsey

25/05/2020 AT 15:08

Latest Videos

Boks

Boksör ringden böyle kaçtı

00:00:34

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more