Buz Pateni
Dünya Şampiyonası

2019 Artistik Patinaj Dünya Şampiyonası'na Ön Bakış

Share this with
Copy
Share this article

France's Gabriella Papadakis and Guilluame Cizeron perform during their ice dance rhythm dance at the ISU European Figure Skating Championships in Minsk on January 25, 2019.

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
19/03/2019 at 10:03 | Updated 20/03/2019 at 09:16

2019 Artistik Patinaj Dünya Şampiyonası'nda madalya mücadeleleri yarın Japonya'nın Saitama şehrinde başlıyor. Şampiyona öncesinde bilinmesi gerekenleri ve podyum için iddialı isimleri Eurosport Türkiye spikeri Buğra Balaban yazdı.

Geçtiğimiz sezon, artistik patinaj dünyasında odak buluşma birçok kış sporunda olduğu gibi PyeongChang’da düzenlenen kış olimpiyat oyunlarıydı. Birkaç hafta sonra gerçekleşen dünya şampiyonasıysa olimpiyatın gölgesinde geçmiş; hatta birçok büyük sporcu, turnuvaya katılım dahi göstermemişti. Bu yılsa sezonun kraliçe etkinliği bir kez daha Dünya Şampiyonası ve madalya mücadeleleri için tüm gözler 20-24 Mart tarihleri arasında Japonya’nın Saitama kentinde olacak. Sezon başında değişen puanlama sisteminin (jüriler artık teknik elementlerdeki icra puanlarını -3/+3 yerine -5/+5 skalasında oyluyor) de bu seviyede ilk kez test edileceği prestijli buluşma öncesinde, dört disiplindeki son duruma göz atalım.

Eksikler

Dünya Şampiyonası

Artistik Patinaj Dünya Şampiyonası'ndan geriye kalanlar

25/03/2019 AT 13:03

Erkekler tarafında 2010’lu yılların en başarılı sporcularından Javier Fernandez, üst üste yedinci altınını kazandığı 2019 Avrupa Şampiyonası’nın ardından emekli oldu ve Saitama’da yarışmayacak. Aralık’ta dördüncü Rusya şampiyonluğunu kazanan Maxim Kovtun da sakatlığı sebebiyle Japonya’da olmayacak.

Kadınlarda geçen sezonun ardından dikkat çekici bir çıkış yakalayan Fin Viveca Lindfors, Minsk’te düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü sıradan podyum yapmıştı. Ancak sağlık sorunları, Lindfors’u da dünya şampiyonasından alıkoyacak. Rusya kadrosunda Sofia Samodurova ve Alina Zagitova’ya eşlik edecek üçüncü sporcunun seçimi de olaylı geçti. Rusya şampiyonasında ilk üç sırayı alan Anna Schcherbakova, Alexandra Trusova ve Alena Kostornaia üçlüsü de 15 yaşını doldurmadığı için bu sezon Dünya Şampiyonası’na katılma hakları yok. Son sıra için iki aday, 2015 Dünya Şampiyonu Elizaveta Tuktamysheva ve aynı başarıyı 2016 ve 2017’de eline geçiren Evgenia Medvedeva’ydı. Kusursuz geçen iki sezonun ardından geçen yıl olimpiyat şampiyonluğunu Alina Zagitova’ya kaptıran Medvedeva, bu sezon ise kendi seviyesinin çok altındaydı. Uluslararası buluşmalarda elde ettiği en iyi derece Skate Canada’daki üçüncülüktü ve aynı buluşmayı kazanan Tuktamysheva’nın dünya şampiyonasını daha çok hak ettiği görüşü hakimdi. Ama Rusya heyeti 19’a yedilik oylama sonucuyla kanaatini Medvedeva’dan yana kullandı. Tuktamysheva’nın cevabı ise sosyal medyadan geldi: “İçimde, hâlâ naifçe inanan küçük bir kız vardı. Onu öldürdünüz. Ama ben bir savaşçıyım ve geri döneceğim.”

Kadınlar

Her geçen yıl fabrika edasıyla yeni şampiyonlar çıkaran Rus makinesi, yine iki iddialı zirve adayıyla geliyor şampiyonaya. Bahsettiğimiz gibi Medvedeva oldukça formsuz ve podyum yarışında olması beklenmiyor. Öte yandan son olimpiyat şampiyonu Zagitova ve son Avrupa şampiyonu Samodurova, zirve için oldukça ciddi iki aday. Zagitova geçen yıl olimpiyat mahmurluğuyla çıktığı dünya şampiyonası sahnesinde serbest programda üç kez düşmüş ve beşinciliğe gerilemişti. Bu ikilinin yanında, ev sahibi Japonya’nın 16 yaşındaki yıldızı Rika Kihira da podyum için önemli bir aday. 2019 Dört Kıta Şampiyonası’nı kazanarak gelen Kihira için tereddüt edilecek tek konuysa ayağından yaşadığı ufak sakatlıklar. Eğer hazır gelirse Rusların arasına girebilir.

Erkekler

2014’ten bu yana dünya şampiyonası podyumuna en az bir erkek sporcu yerleştirmeyi başaran Japonya adına bu seri kendi evlerinde de devam edecek gibi. İki kez olimpiyat şampiyonu Yuzuru Hanyu, güz aylarındaki Grand Prix serilerinde iyi iş çıkarmıştı ancak yaşadığı tendon sakatlığından ötürü Grand Prix finallerinden çekilmek zorunda kaldı. Takip eden rehabilitasyon sürecinde ulusal şampiyonada ve 2019 Dört Kıta Şampiyonası’nda da izleyemediğimiz Hanyu’nun nasıl döneceği önemli bir soru işareti. Yine de geçen yıl olimpiyata da ağrı kesicilerle katılmasına rağmen 50 yıl aradan sonra üst üste iki kez altına uzanan ilk sporcu olan Hanyu’nun üzerini çizmek herhangi bir şartta pek mümkün değil. Hanyu yarışıyorsa, Hanyu favoridir. Ev sahibinden Shoma Uno da bir diğer podyum adayı. Son dünya şampiyonu Nathan Chen, tahminde bulunması çok zor bir sporcu. İyi günündeyse altını da alabilir, dağınık durumdaysa ilk beşin dışında da kalabilir. Geçen yıl olimpiyatta kısa programı 17’nci bitirip harika bir serbest programla beşinciliğe yükseldiği yarışma, Chen’in kariyerini özetlemek için pekâlâ seçilebilir. Yine de Hanyu’nun en büyük rakibi Chen gibi görünüyor ve Vincent Zhou, Jin Boyang gibi isimler, onlarla aşık atmaya çalışacak. Türkiye’nin şampiyonadaki tek temsilcisi Burak Demirboğa’yı da perşembe sabahı 10:00’dan itibaren başlayacak kısa programda Eurosport’ta izleme şansına sahip olacağız.

Çiftler

Çiftler için iki başlı bir altın madalya yarışı bekleniyordu. Fransız Vanessa James/Morgan Cipres ile Çin’in Dört Kıta Şampiyonu Sui Wenjing/Han Cong arasında geçmesi beklenen yarış öncesi Çin temsilcilerinin sakatlık sorunları, ibreyi Fransızlara çeviriyor. Olimpiyat ikincisi Sui/Han, sezon boyu sakatlıklarla boğuşsa da 2019 Dört Kıta Şampiyonası’ndaki altın madalyayla Saitama için iddialı olacaklarını gösterdi. Ama şubat ayını da nükseden bir sakatlıkla geçiren Sui’nin ne kadar hazır olduğu bir soru işareti. 1932’den bu yana Avrupa şampiyonalarında Fransa’ya ilk çiftler altınını getiren James/Cipres ikilisi, bu yıl katıldıkları her yarışı kazandı ve burada da zirvenin öncelikli adayı. Rusya şampiyonu Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov birlikteliği de ikinci sıra için Sui/Han’ın koltuğunu sallayabilir.

Buz Dansı

Favori seçmenin en kolay olduğu disiplin buz dansı gibi görünüyor. Geçen yıl olimpiyatta bir kostüm sorunu yaşayan ve altın madalyayı iki yıllık aranın ardından spora dönen Kanadalı Tessa Virtue ile Scott Moir’e kaptıran Fransız Gabriella Papadakis ve Guillaume Cizeron ikilisi, buranın net favorisi. Cizeron’un sırt sakatlığından muzdarip olduğu sezonun ilk bölümünde Grand Prix Finallerini kaçıran ikili, Avrupa şampiyonasında ise hazır olduklarını kanıtladılar. 11 puanın üzerinde bir farkla geçen altın madalya, dünya şampiyonası için de arkada pek şüphe bırakmadı. Alexandra Stepanova/Ivan Bukin ve Dört Kıta’yı kazanarak gelen Madison Chock/Evan Bates ikilileri, podyum için diğer adaylar.

Buz Pateni

Eric Radford: "Bedeninle barışık olmak"

27/06/2019 AT 11:20
Related Topics
Buz PateniDünya Şampiyonası
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Buz Pateni

Eric Radford: "Bedeninle barışık olmak"

27/06/2019 AT 11:20

Latest Videos

Dünya Şampiyonası

Evgenia Medvedeva'dan rekorla gelen zafer!

00:02:54

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more