Max Verstappen, Formula 1’in efsane isimlerini idol olarak görmeyi tercih etmiyor ve şunu diyor:
“Bir idole bağlı kalırsanız yalnızca kaybedersiniz.”
Hollandalı pilot, 2021’de şampiyon olarak Formula 1’deki başarılarından dolayı tanınan gelmiş geçmiş seçkin yarışçılar grubuna katıldı. Tabii Michael Schumacher ve rakibi Lewis Hamilton ile aynı statüye ulaşması için önünde uzun bir yol var (Bu ikiliye altı şampiyonluk uzaklıkta).
Formula 1
Vettel'in yerine Alonso
02/08/2022 - 08:19
Verstappen, bu tarz karşılaştırmaların kendisini ilgilendirmediğini söylüyor. Kariyeri boyunca yalnızca elinden geldiğince başarmaya odaklandığını ve başkalarının başarılarının bu amacında hiçbir önemi olmadığını belirtiyor.
F1 Insider tarafından kendisine sorulan Ayrton Senna ile karşılaştırılmasıyla alakalı soruya şöyle yanıt verdi:
“Birçok sporcunun başarısına sonsuz saygım var ama hiçbir zaman idolüm olmadı. Sadece kendime odaklandım, kimseyi taklit etmedim. Eğer bir idole bağlı kalırsanız yalnızca kaybedersiniz. Çünkü sadece iyi olabilirsiniz, daha iyisi olamazsınız. Bu yüzden her zaman kendim olmaya çalıştım. Kendimi başkalarıyla kıyaslamıyorum, kıyaslayamıyorum. Günün sonunda kendime “Elimden gelenin en iyisini yaptım.” diyebilmek istiyorum.
https://i.eurosport.com/2022/07/08/3406840.jpg
Verstappen, en yakın rakibi Charles Leclerc’in 38 puan önünde şampiyonluğu kazanmak adına avantajlı olan isim konumunda. Arka arkaya şampiyon olmasının oldukça iyi bir başarı olacağını düşünen Hollandalı pilot, takımının ona her yıl şampiyonluk için savaşmaya devam edebileceği arabalar verebileceğine inandığını belirterek şunları söyledi:
“Birkaç yıl içinde en iyi malzemelere sahip olacağımıza da inanıyorum. Ama kontrolü elden bırakmamak gerektiğini düşünüyorum ve şu ana ve buraya konsantre olmayı tercih ediyorum. Öğrendiğim bir şey var ki, o da Formula 1’de güç dengesinin hızla değişebilecek olması.”
“Öte yandan Formula 1’in bir takım sporu olduğunu hissediyorum ve bunu seviyorum. Yalnızca pazar günü her şey sizin elinizde ve sizi olabilecek en iyi sıralamaya getirebilmek için her şeyi yapmış yüzlerce insanı temsil ediyorsunuz. Ne zaman arabayı veya arabanın bir parçasını parçalasam içimden geçen ilk düşünce; “İnsanlara gereksiz yere bir sürü iş çıkardım.” oluyor.”
Ancak geleceğe bakma konusunda kendisine izin verdiğini söyleyen Verstappen şunları ekledi:
“Mümkün olduğunca çok şampiyonluk kazanmak istiyorum ama kaç tane olabileceği konusunda çok fazla düşünmüyorum. Çünkü daha önce söylediğim gibi “İnsan her zaman malzemeye bağlıdır”. Eğer başaramazsam kesinlikle depresyona girmem.”
Formula 1
“Savaşabiliriz” – Lewis Hamilton sezonun ikinci yarısı için umutlu
01/08/2022 - 16:49
Formula 1
Bir devrin sonu
28/07/2022 - 11:05